یافته محققان كانادایی؛

زایمان سزارین با بروز آلرژی غذایی در كودكان مرتبط می باشد

زایمان سزارین با بروز آلرژی غذایی در كودكان مرتبط می باشد

بیو بگ: پژوهشگران دریافتند بین زایمان به شیوه سزارین، میزان پایین میکروبیوم های روده و حساسیت به بادام زمینی در نوزادان ارتباط وجود دارد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، «آنیتا کوزیرسکی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آلبرتا کانادا، در این زمینه می گوید: «تشخیص اینکه چه چیزی خطر حساسیت غذایی را بیشتر می کند مهمست چونکه در این صورت می توان پیش بینی نمود کدام نوزادان مبتلا به بیماری آسم یا سایر انواع آلرژی ها می شوند.»
در این مطالعه، باکتری های روده ۱۴۲۲ نوزاد بوسیله آزمایش مدفوع آنان در سه یا چهار ماهگی و مجدداً در یک سالگی مورد بررسی قرار گرفت.
آنها به چهار نوع رشد باکتریایی پی بردند که یکی از آنها این بود که نوزادان همیشه دارای میزان پایین Bacteroides بودند، باکتری های که در رشد سیستم ایمنی بسیار مهم می باشد. اما این الگو در مورد کودکان متولدشده به شیوه سزارین خیلی شایع نبود.
این نوزادان در سن یک و سه سالگی از لحاظ واکنش به انواع مواد آلرژی زا نظیر تخم مرغ، شیر و بادام زمینی مورد ارزیابی قرار گرفتند.
نتایج نشان داد نوزادان دارای میزان پایین Bacteroideها سه برابر بیشتر با خطر ابتلاء به حساسیت به بادام زمینی در سن سه سالگی روبرو بودند. و این خطر در مورد نوزادان متولد شده از مادران آسیایی تبار ۸ برابر بود.
محققان همین طور مشاهده نمودند نوزادان دارای میزان پایین Bacteroideها از میزان پایین تر sphingolipidها هم برخوردار می باشند، پروتئین های که برای رشد سلول و سیگنال دهی در خیلی از بخش های بدن همچون سیستم ایمنی مهم هستند. میکروبیوم های روده منبع اصلی این پروتئین ها هستند. کودکان دارای این نوع کمبود در سلول های ایمنی شأن، با احتمال بیشتر ابتلاء به آلرژی های غذایی روبرو هستند.
نوزادان مبتلا به آلرژی های غذایی در معرض ریسک بالاتر ابتلاء به بیماری آسم، خس خس سینه، و اگزما در سنین بالاتر هستند.
کوزیرسکی در ادامه می افزاید: «در کشور چین، آلرژی غذایی عارضه ای غیرشایع است. اما افرادی که به کانادا مهاجرت می کنند با ریسک بالاتر و نوع شدیدتر بیماریهای آلرژیک روبرو هستند که احتمالاً ناشی از تغییر در رژیم غذایی و محیط زندگی شأن است.»
محققان پی برده اند که در نوزادان متولدشده به روش سزارین در مقایسه با کودکان متولدشده به روش زایمان طبیعی، میکروبیوم های مفید از مادر به کودک منتقل نمی گردد. بدین جهت پژوهشگران بر انجام زایمان طبیعی و اجتناب از زایمان سزارین، مگر در صورت لزوم، تاکید دارند.


منبع:

1400/02/03
13:17:56
5.0 / 5
1103
تگهای خبر: بیماری , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag