گزارش بیو بگ؛

شناسایی عاملان بحران كرونا

شناسایی عاملان بحران كرونا

بیو بگ: نوشتن دو نامه از جانب وزیر بهداشت به فاصله دو روز، آن هم پس از طوفانی شدن کرونا در کشور، بسیاری از حقیقت ها را در مورد اینکه چه کسانی عامل وقوع این بحران شده اند، آشکار ساخت.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، روزهای سخت و البته تلخ کرونایی را در آغازین روزهای سال نو تجربه می نماییم. تجربه ای که برای چندمین بار تکرار می شود. شاید به شکلی داریم موج چهارم کرونا را تجربه می نماییم، اما هر چه هست، خیلی سخت و تلخ است.
آمار روزانه شناسایی بیماران جدید از مرز ۲۲ هزار نفر عبور کرده است و این احتمال وجود دارد که این هفته با آمارهای سهمگین تری مواجه شویم، چونکه فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، عنوان داشته است که این هفته، هفته سخت تری برای پایتخت خواهد بود.
اما، سوالی که این روزها ذهن همه را درگیر خود ساخته است، این است که چه شد که باردیگر گرفتار موج جدیدی از بیماری شدیم. موجی که خیلی سهمگین تر از موج های قبلی است.
آن طور که آمارها و گزارش های وزارت بهداشت نشان می دهد، وضعیت کرونایی کشور تا چند روز مانده به پایان سال ۹۹، خیلی خوب بود. اما، یک دفعه با ورود به سال نو و آغاز تعطیلات نوروزی، شرایط تغییر نمود تا اینکه کشور گرفتار طوفان کرونا شد.
به صدا در آمدن آژیر قرمز کرونا و سرخ شدن نقشه جغرافیایی کشور، حکایت از آغاز روزهای سخت کرونایی دارد. روزهایی که پیشبینی می شود، با افزایش صعودی موارد مبتلا شدن و مرگ و میر همراه باشد.
در چنین شرایطی، توجه همگان به سمت و سوی عاملان وقوع موج چهارم کرونا است. اینکه چه کسانی با تصمیمات و رفتارهای خودخواهانه خود، سبب شدند تا کشور گرفتار موج جدیدی از بیماری شود. این در شرایطی است که وضعیت تأمین واکسن هم آن طور که باید و شاید بگونه ای نیست تا بتوان امیدوار بود در زمان کوتاهی همه مردم در مقابل این بیماری واکسینه شوند. بنابراین، تنها راهکار موجود و قابل اجرا که هزینه چندانی هم ندارد، رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی و محدودیت های کرونایی است.
اما، چرا نشد همین پروتکل ها هم به درستی رعایت شود و یک دفعه شاهد آغاز سفرهای نوروزی به اقصی نقاط کشور بودیم.
کالبد شکافی اظهارات وزیر بهداشت
بعد از بحرانی شدن کرونا در کشور، وزیر بهداشت در دو نامه جداگانه به علل بروز موج چهارم کرونا در کشور پرداخت و گلایه هایی را بازگو کرد که نشان داده است چه کسانی نسبت به التماس های وزیر بهداشت، بی تفاوت بوده و سبب شدند جاده ها برای سفرها، باز بماند و تورهای گردشگری در نوروز رونق بگیرند.
وزیر بهداشت، نخستین نامه گلایه آمیز خودش را ۱۸ فروردین و نامه دوم را به فاصله دو روز در بیستم فروردین ۱۴۰۰ منتشر نمود.
سعید نمکی در نامه اول که سراسر گلایه و غصه بود، عنوان داشته است که: اینجانب با شناختی که از قدرت سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر ویروس جدید داشتم با مکاتبات عدیده از بخش های مختلف درخواست کردم تا مبحث را جدی بگیرند و بتوانیم در حد امکان ویروس را در استان خوزستان زمین گیر نماییم تقاضا کردم راه ها را از مناطق آلوده به دیگر نقاط از زمین و هوا و دریا سد نماییم و نگذاریم منابع آلوده به یکی از سهمگین ترین عوامل بیماری زا جابجا شوند. با وزن دهی ویروس جدید در سیر اپیدمیولوژیک بیماری تشدید بیماریابی در چارچوب طرح موفق شهید سلیمانی را عرضه نمودیم و خواستیم تا مثل سال پیش از تاریخ ۲۵/‏۱۲/‏۱۳۹۹‬ تا ۱۸/‏۰۱/‏۱۴۰۰‬ با ممنوعیت سفرها از شکل گیری جمعیت سیال جلوگیری نماییم.
وزیر بهداشت، در نامه دوم خود خطاب به معاونان وزارت خانه و روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، نوشت: پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی با عنایت به التهاب ناشی از موج چهارم بیماری در کشور، همانگونه که در مکاتبات قبل یادآور شدم پیشبینی از ارتفاع موج جدید سنگین تر و حجیم تر از امواج قبلی است. آنچه همکارانم در ایام اخیر از موارد بستری می بینند ناشی از بی توجهی های پیش از سفرها بخصوص بازارهای شلوغ، صف های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است و افزایش تصاعدی موارد سرپایی حاکی از اثرات سفرهای نوروزی است که از روزهای آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم.
اگر به دقت محتوای نامه های وزیر بهداشت را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که چرا گرفتار موج چهارم کرونا شدیم.
حالا و پس از قرمز شدن اغلب نقاط کشور، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفت که به مدت ۱۴ روز، محدودیت های شدید و سختگیرانه را باردیگر در همه شهرهای قرمز و نارنجی اعمال نماید تا شاید بتوان این طوفان را مهار کرد.
آن طور که از شواهد امر پیداست، با کمبود تخت خالی در بیمارستان های شهرهای قرمز مواجه هستیم و این، یعنی شرایط سخت و بحرانی است. در حالیکه در اسفند ۹۹، تخت های آی سی یو هم خالی شده بودند و کادر درمان می خواست نفسی تازه کند. اما، حالا خبر می رسد که ۸۰ هزار پرستار گرفتار بیماری کرونا شده اند و برخی از این نیروها، لاجرم از مسیر خدمت به بیماران خارج خواهند شد.
شاید، اگر به التماس های وزیر بهداشت توجه می شد، حالا مجبور نبودیم با ترس و لرز در خانه بمانیم.

1400/01/21
11:37:48
5.0 / 5
1220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag