معاون اول رئیس جمهور:

سلامت مردم مساله اول كشور است

سلامت مردم مساله اول كشور است

به گزارش بیو بگ خراسان رضوی معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: مساله سلامت و زندگی مردم برای حکومت در همه جا در درجه اول اهمیت است. بنابراین آنچه که می شود کار در زمینه بهبود مسائل محیط زیست مردم انجام داد، مسئله اول کشور می شود و مساله اول مسئولین و هیچ خط قرمزی بالاتر از این قرار نمی گیرند.اسحاق جهانگیری در افتتاحیه طرح های شهری مشهد که ظهر امروز، ۱۴ فروردین ماه، در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد با اشاره به اینکه جمعیت عمده کشور شهرنشین است، اظهار نمود: هم اکنون بیشتر از ۷۰ درصد جمعیت کشور شهرنشین است و بخش اصلی آن در کلانشهرهای کشور زندگی می کنند. بر این اساس مهم این است مسئولین شورای شهرها و شهرداران به اهمیت کاری که انجام می دهند واقف هستند و می دانند که امروز شهرنشینی بخصوص در کلانشهرها با چه مسائل و مشکلات پیچیده ای رو به رو شده است.

وی ضمن اشاره به برخی مشکلات کلانشهرهای کشور افزود: مهم ترین مساله ای که برای مردم کلانشهرها مطرح است زندگی در شهری با آب، هوا، صدا و محیط زیست سالم می باشد و مردم دغدغه تهدید سلامت خود توسط آلودگی ها را نداشته باشند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: دنیا با یک ویروسی به نام کرونا یا کووید-۱۹ روبرو شده است و این ویروس به تنهایی زندگی مردم در سرتاسر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است و تبعات آن در مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مشاهده می شود. و مشخص شده است که مساله سلامت به درجه ای اهمیت دارد که سیاستمداران کشور تصمیم گرفتند که در بین تعارض بین سلامت و اقتصاد، سلامت را در اولویت قرار دهند.

وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین منابع کسب درآمد شهر مشهد آمد و رفتن ها و توریستهای داخلی و خارجی بوده است. با این وجود پذیرفته شده است که باید محدودیت هایی در آمد و رفت ها ایجاد کرد که به سلامت مردم صدمه نرسد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر این که «سلامت مردم همیشه مهم است»، بیان نمود: بر این اساس مساله محیط زیست مبحث اول شهرهاست که باید با آن برخورد ریشه ای، دقیق و حساب شده نماییم. تصمیم گیری هایی در مورد محیط زیست انجام می شود، اما امکان دارد برای مردم در درجه اول اهمیت قرار نگیرد؛ چونکه هنگامی که مردم در برخی از موارد همچون کرونا می بینند که سلامتیشان به سرعت صدمه می بیند محدودیت ها را قبول می کنند، اما هنگامی که برای نمونه در مورد آلودگی هوا گفته می شود که سرطان زاست چون به مرور زمان اتفاق می افتد مردم می گویند که چرا سختگیری می کنید.

وی افزود: در مورد کرونا هم انشاءالله بزودی واکسن آن حاصل می شود و تا قبل از آن با رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بخش بزرگی از مردم از شر آن مصون می مانند، البته برخی از مردم هم از این ویروس صدمه می بینند.

جهانگیری تاکید کرد: مساله سلامت و زندگی مردم برای حکومت در همه جا در درجه اول اهمیت است. بنابراین آنچه که می شود کار در زمینه بهبود مسائل محیط زیست مردم انجام داد، مساله اول کشور می شود و مساله اول مسئولین و هیچ خط قرمزی بالاتر از این قرار نمی گیرند. بنابراین گفته می شود محیط زیست یک مبحث فرابخشی است و باید برای همه لازم الاجرا باشد.

وی اظهار داشت: هم اکنون هیچ طرح عمرانی کوچک و بزرگی در کشور اجرا نمی گردد، مگر اینکه ارزیابی دقیق محیط زیستی انجام گرفته باشد که این طرح چه آثاری بر محیط زیست می گذارد و برای حل آن چه راهکاری میتوان انجام داد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در جایی که این ارزیابی ها صورت نگرفته است کارهای توسعه ای بسیاری انجام شد، اما هم اکنون گفته می شود که مردم و کارگران صدمه می بینند و باید آنرا جابه جا و به منطقه دیگری منتقل نماییم.
وی با بیان اینکه «بخشی از کارهایی که امروز در شهرداری انجام گرفته عموماً در مبحث محیط زیست است»، اظهار داشت: هنگامی که صحبت از حمل و نقل، ساخت پل ها و جاده ها می شود هدف این است که مردم در ترافیک نمانند و در ترافیک ماندن علاوه بر این که اتلاف وقت است، آلایندگی که از کارکرد خودرو در ترافیک ایجاد می شود، خیلی بیشتر از سایر آلایندگی هاست، بنابراین اعتباراتی که برای تقاطع های غیرهمسطح و متروها هزینه می شود ده ها دستاورد دارد که یکی از آن مسائل زیست محیطی است.
جهانگیری ضمن اشاره به این که «تنها جلسه دولت در دولت های یازدهم و دوازدهم در استان ها در مشهد برگزار شد و در آن جلسه مبحث کشف رود مطرح شد»، بیان نمود: در آن جلسه اعتباراتی برای «کشف رود» تأمین شد و امروز می بینیم که بخشی از کشف رود ساماندهی شده است. بسیار بد است که در شهر بزرگی همچون مشهد رودخانه ای از آن عبور کند و دغدغه مردم این باشد که چگونه آلایندگی های آنرا تحمل کنند. چگونه یک محیطی که می توانسته مرکز تفریحی و مرکزی برای سلامتی مردم باشد به ضد آن چیزی که باید می بوده تبدیل گشته است.
وی افزود: امیدوارم ساماندهی کشف رود تکمیل شود و این رودخانه کانونی برای زیبایی و سلامت و تفریح مردم مشهد تبدیل گردد و مردم از آن بهره ببرند.
حکومت نمی تواند به سرنوشت مردم حاشیه نشین بی تفاوت باشد
معاون اول رئیس جمهور حاشیه نشینی را یکی دیگر مسائل مهم کلانشهرهای کشور بخصوص مشهد برشمرد و اضافه کرد: باتوجه به اینکه جمعیت حاشیه شهرها با مهاجرت افزوده شده است امکانات به آنها نرسیده و مردم آن مناطق درخواست هایی دارند که شاید در دورترین مناطق کشور وجود ندارد.
وی افزود: حاشیه نشینان انسان هایی هستند که به علل لزوم نیاز پیدا کردند که به شهرهای بزرگ پناه آورنده و حکومت نمی تواند نسبت به سرنوشت مردم حاشیه نشین بی تفاوت باشد و بگوید خودشان آمده اند و باید خسته شوند و برگردند.
جهانگیری با اشاره به اینکه «ساماندهی حاشیه نشینی ساماندهی خیلی از مشکلات کشور است»، بیان نمود: به منظور کاهش صدمه های اجتماعی چندین جلسه خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و در آنجا در مورد به حداقل رساندن صدمه های اجتماعی بحث شد و به نتیجه رسیدیم که باید به حاشیه نشینی برسیم و طرح هایی عرضه شد و از این جمله کارهایی شروع شده و در حال انجام می باشد.
وی افزود: گزارش هایی که از مشهد دریافت کردم استاندار و شهردار توجه خوبی بر حاشیه نشینی دارند. آقای شهردار، هیچ کاری پرثواب تر از این نیست که کاری کنید که مردم حاشیه شهر مشهد از حداقل امکانات زندگی آبرومند برخوردار شوند. امیدوارم این مورد در مشهد صورت گیرد و الگویی برای سایر شهرهای کشور شود.
راه ها در حال گشوده شدن است
معاون اول رئیس جمهور اظهار نمود: مترو یکی از نیازهای امروز و فردای ایران و کلانشهرهای ایران است و کمترین تعللی در اجرای آن نباید صورت گیرد. مترو پر هزینه است و سرمایه و امکانات زیادی نیاز دارد و باید برای توسعه آن در کلانشهرها کارهای جدی صورت گیرد. ما در دولت پذیرفته ایم که نیمی از هزینه های آنرا پرداخت نماییم. در این خصوص ۲میلیارد دلار فاینانس از خط اعتباری چین برای خرید واگن در نظر گرفته ایم که به قوت خود باقی است. البته این فاینانس همزمان با تحریم ها شد و عقب افتاد، اما راه در حال باز شدن است و ما می توانیم از منابع خارجی برای توسعه مترو استفاده نماییم.
وی واگذاری مدیریت شهری به مردم را یکی از اقدامات موفق در کشور برشمرد و اظهار داشت: یکی از اصول قانون اساسی ما به سپردن اختیارات به شوراها اختصاص دارد. تا دولت آقای خاتمی این اصل قانون اساسی تعطیل مانده بود و با پذیرش یک ریسک در دولت فعال شد و امروز پنجمین دوره شوراهای شهر به پایان کار خود می رسد. با وجود اینکه خیلی از اختیارات دولت به شوراها و خود مردم واگذار شده است معتقدم این مورد یکی از کارهای موفق کشور بوده است.
باید شوراها را تقویت کنیم
جهانگیری با تاکید بر اینکه باید شوراها را تقویت نماییم، افزود: هنوز خیلی از کارهای مدیریت شهری در دل دولت می باشد که میتوان آنرا به شوراها واگذار کرد. امیدواریم مردم انتخابات شوراهای شهر و روستا را به علت همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری کم اهمیت تلقی نکنند. خیلی از نیازهای جاری و روزانه مردم با مدیریت شوراهای شهر و روستا انجام می شود و مردم باید در انتخاب شوراها مشارکت کنند.
منبع:

1400/01/14
19:34:22
5.0 / 5
1302
تگهای خبر: بهداشت , خودرو , زیبایی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag