افزایش موارد ابتلای خانوادگی كرونا و شمار بیماران بدحال در تهران

افزایش موارد ابتلای خانوادگی كرونا و شمار بیماران بدحال در تهران

به گزارش بیو بگ معاون درمان ستاد کرونا استان تهران، با اشاره به اینکه دید و بازدید نوروزی عامل موثری در افزایش ابتلای خانوادگی به کرونا بوده است، اظهار داشت: از طرفی بروز موج چهارم کرونا وابسته به حجم سفرهای صورت گرفته است. همچنان نگران هستیم اما اگر با شرایط خوبی از هفته سوم و چهارم فروردین گذر نماییم شرایط مساعدتر خواهد شد.


دکتر نادر توکلی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به افزایش بار رجوع بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان ها در هفته اول فرودین ماه، اظهار داشت: در هفته دوم اوضاع اندکی آرام تر بود اما حالا نسبت به هفته سوم فروردین ماه نگران هستیم چونکه برگشت مسافران نوروزی را هم داریم. این شرایط در حالی است که میزان تعداد رجوع بیماران سرپایی به بیمارستان های استان تهران افزایش یافته است. همینطور میزان مرگ و میرها در هفته اول فروردین ماه هم نسبت به هفته دوم و سوم اسفند افزایشی شد که بخشی از علت آنرا میتوان در شلوغی ها و افزایش تردد در نیمه دوم اسفند جست.
وی با تکیه بر اینکه بیمارانی که درحال حاضر به بیمارستان های تهران رجوع می کنند بدحال تر هستند، اظهار نمود: فاصله زمانی مبتلا شدن و بدحال تر شدن بیماران کاهش یافته است و لازم است اگر تست افراد مثبت شد و علایم گسترده ای از بیماری را داشتند به مراکز درمانی رجوع کنند تا خدمات لازم بر مبنای مرحله بیماری توسط پزشک به آنها عرضه شود.
معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با اشاره به اینکه به نظر می آید سوش غالب ویروس کرونا در کشور تغییر کرده باشد، خاطرنشان کرد: البته مطالعه کاملی نداریم اما به نظر می آید بیماران بدحال تر شده اند و درگیری در اطفال هم افزایش یافته است البته خوشبختانه مرگ و میر در کودکان به همان نسبت افزایش نیافته است؛ در شرایط فعلی کودکان معمولا علایم گوارشی بیشتری را تجربه می کنند و اسهال مقاوم به درمان و تب های بالا در اطفال غالب است.
به گفته وی هنوز مطالعه ثابت شده در خصوص ورود انواع دیگر ویروس جهش یافته کرونا به کشور نداریم.
توکلی بروز موج چهارم کرونا را وابسته به حجم سفرهای صورت گرفته دانست و افزود: نگرانی های ما به قوت خود باقی است اما اگر با شرایط خوبی از هفته سوم و چهارم فروردین گذر نماییم شرایط مساعدتر خواهد شد یعنی به مرحله ای می رسیم که نگرانی ها کاسته می شود چونکه به موازات شرایط موجود واکسیناسیون هم توسعه پیدا می کند و میتوان به ایمنی جمعی امیدوارتر بود.
وی ضمن اشاره به اینکه فعلاً نگرانی برای تجهیزات بیمارستانی وجود ندارد، اضافه کرد: بیشتر نگران پر شدن ظرفیت تخت های بخش های ویژه هستیم. از هفته آینده بیمارستان ها زیر بار بیماران الکتیو و غیر کووید هم خواهند رفت و همین مبحث سبب نگرانی ما است.
وی ضمن اشاره به تأثیر دید و بازدیدهای نوروزی، اظهار داشت: هم اکنون در دو هفته اخیر حدودا اغلب بستری های ما در بیمارستان به شکل خانوادگی بوده است که این وضعیت شرایط را برای افراد سالمند خانواده و افراد دارای بیماری زمینه ای پرخطر می کند.
وی با اشاره به اینکه درمجموع محدودیت های تردد شبانه در تهران تاثیرات خوبی داشته است، تصریح کرد: گرچه این مورد در اسفندماه به درستی رعایت نشد اما این فرهنگسازی صورت گرفت که مردم بعد از ساعت ۹ شب کمتر به تردد غیر ضروری بپردازند تا از احتمال انتقال کرونا به سایرین کاسته شود. با عنایت به وضعیت بیماری در استان بعد از تعطیلات نوروز امکان دارد در ستاد استانی به این سمت برویم که برای اداره ها و رفت و آمد درون شهری پیشنهادات ویژه ای مطرح نماییم که هنوز در دست بررسی می باشد.
معاون درمان ستاد کرونا استان تهران ضمن اشاره به نزدیکی به ماه مبارک رمضان، بیان نمود: قاعدتا مراسمی به اشکال رسمی و بزرگ برگزار نمی گردد و ما هم پیشبینی می نماییم سال جاری هم مانند سال قبل باهمکاری و همراهی مردم ماه رمضان آرامی را سپری نماییم.
منبع:

1400/01/14
00:11:23
5.0 / 5
1120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag