رئیسی مطرح كرد؛

زنگ خطر افزایش شهرهای قرمز كرونایی

زنگ خطر افزایش شهرهای قرمز كرونایی

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، به تشریح وضعیت رنگ بندی جدید شهرهای کرونایی کشور پرداخت و اظهار داشت: تهران و کرج، نارنجی شدند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، علیرضا رئیسی، روز شنبه هفتم فروردین ۱۴۰۰ در حاشیه شصت و دومین جلسه این ستاد اظهار نمود: اگر ما موفق بودیم تعداد فوتی های کرونا را به عدد دو رقمی برسانیم به علت همکاری مردم، رعایت پروتکل ها، همراهی خوب کسبه و بازاریان بوده که باوجود مشکلات اقتصادی با دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا همکاری کردند.
وی اضافه کرد: در انتهای سال گذشته وضعیت کشور در ارتباط با بیماری کرونا وضعیت نسبتاً قابل قبولی بود و همدلی و هماهنگی با ستاد ملی مقابله با کرونا خوب و مناسب بود.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن اشاره به مشکلات خرید واکسن اظهار داشت: همه کشورها برای تأمین واکسن دو راه دارند، راه اول خرید واکسن از کشورهای سازنده است و راه دوم تولید داخلی واکسن است که البته این تکنولوژی و فناوری را همه کشورها ندارند.
رئیسی افزود: راهی که ما برای تأمین واکسن پیش گرفته ایم شامل سه راه بوده است، راه اول مشارکت جهانی برای تأمین واکسن از راه سبد کوواکس بود که ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز بر مبنای توافقی که انجام شد خریداری کردیم و راه دوم تولید داخلی بود.
به گفته وی، راه سوم برای تأمین واکسن خرید مستقیم دولتی از راه سایر کشورهای تولیدکننده واکسن بود.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد: امروز بنابر دستور رئیس جمهور راه چهارمی برای تهیه واکسن کرونا عنوان شد، آن هم استفاده از بخش خصوصی برای تأمین واکسن با ارز نیمایی بود.
رئیسی به مشکلات پیش آمده در خرید واکسن و وارد کردن آن به کشور اشاره نمود و اظهار داشت: ما برای تهیه واکسن کرونا از کشوری مثل هندوستان اقدام نموده ایم و واکسن بهارات را به تعداد ۵۰۰ هزار دوز خریداری کردیم که ۱۲۵ هزار دوز تحویل داده شد و قرار بود ۳۷۵ هزار دوز دیگر هم تأمین شود اما قوه قضائیه هندوستان اجازه خروج واکسن را نداد و فعلاً دست مان از این واکسن کوتاه شد.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا عنوان کرد: همینطور قرار بود ۸ میلیون و ۱۶ هزار دوز واکسن آسترازنکا خریداری کردیم که قرار بود سه میلیون دوز به ما بدهند و بعد این وعده محقق نشد و مجدد گفتند یک میلیون دوز تا ۱۰ فروردین برای شما ارسال می نماییم که گفته اند متأسفانه این تاریخ به ۱۴ فروردین تغییر می کند.
وی اظهار داشت: خرید واکسن و ورود آن به کشور به این راحتی نیست و متأسفانه ۷۰ درصد واکسن های دنیا را ۱۰ کشور بهره برده اند که این نوعی بی عدالتی در توزیع واکسن است.
رئیسی افزود: اگر ما بر توان تولید داخل تکیه نداشته باشیم خیلی نمی توانیم امیدوار به ورود واکسن به کشورمان باشیم.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار داشت: باوجود اینکه وزارت بهداشت و درمان روزانه برای تأمین واکسن پیگیر هستند اما هنوز واکسن ها کامل به ایران داده نشده است.
وی اظهار داشت: البته فکر می نماییم در هفته های آینده واکسن هایی که خریداری کردیم به دست ما برسد و تا آخر آذر و دیماه با تاکید بر تولید داخل واکسیناسیون را کامل انجام دهیم.
رئیسی اضافه کرد: همانطور که پیشبینی کرده بودیم با انجام سفرهای نوروزی شیوع بیماری در اغلب استان ها افزوده شده و روند صعودی داشته است. متأسفانه میزان رعایت پروتکل ها به کمتر از ۶۰ درصد رسیده است.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار داشت: شهرهای قرمز در مقایسه با ۲۵ اسفند از ۹ شهر به ۲۵ شهر افزایش یافته و همینطور شهرهای نارنجی از ۳۱ شهر به ۴۴ شهر رسیده است.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: متأسفانه شهرهای زرد از ۲۹۵ شهر به ۲۸۷ شهر کاهش پیدا کرده و شهرهای آبی هم از ۱۱۳ شهر به ۹۴ شهر کاهش پیدا کرده است و این نشان دهنده آن است که ویروس کرونا در بعضی استان ها مجدد در حال شیوع است.
رئیسی اظهار داشت: این آمارها زنگ خطری است که مردم از ادامه سفرهای نوروزی پرهیز کنند، افرادی که در هتل ها اسکان دارند از رفتن به سالن های غذاخوری برای صرف غذا اجتناب کنند و غذا را داخل اتاق هایشان میل کنند.
وی در انتها اظهار داشت: اگر پروتکل ها را رعایت نماییم چیزی به انتهای عمر کرونا نمانده است و می توانیم ظرف ۵ تا ۶ ماه آینده با افزایش واکسیناسیون به انتهای عمر کرونا نزدیک شویم اما اگر پروتکل ها رعایت نشود به تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا اضافه می شود و ما داغدار عزیزان مان می شویم.


منبع:

1400/01/07
14:43:55
5.0 / 5
1307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱