یافته محققان سوئدی؛

تأثیر پروبیوتیك ها در افزایش تنوع باكتری های روده نوزادان زودرس

تأثیر پروبیوتیك ها در افزایش تنوع باكتری های روده نوزادان زودرس

به گزارش بیو بگ یک مطالعه بالینی جدید نشان داده است که مکمل های باکتری اسید لاکتیک با افزایش تنوع باکتری های روده در نوزادان خیلی زودرس مرتبط می باشد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، وزن بیشتر نوزادانی که بسیار زودرس به دنیا می آیند کمتر از یک کیلوگرم است. نوزادی که باید سه ماه دیگر در محیط محافظ رحم مادر رشد می کرده اما زودتر از موعد به دنیا آمده، بسیار صدمه پذیر است. در نتیجه پیشرفت در مراقبت از نوزادان، خیلی از نوزادان نارس زنده می مانند، باآنکه از هر چهار نوزاد بسیار نارس یک نفر می میرد.
«توماس آبراهامسون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه لینکوپینگ سوئد، در اینباره می گوید: «نوزادان نارس می توانند تحت تاثیر التهاب بسیار شدید روده قرار بگیرند که تقریباً فقط در چنین نوزادانی اتفاق می افتد. این مشکل معروف به آنتروکولیت نکروتایز (NEC) منجر به مرگ قسمت هایی از روده می شود. یک نوزاد از هر سه نوزادی که به این عفونت مبتلا می شوند، می میرد و کسانی که زنده می مانند اغلب از عوارض طولانی مدت مانند سندرم روده کوتاه و ناتوانایی های در رشد عصبی رنج می برند.»
محققان مشاهده نمودند باکتری های موجود در روده نوزادان نارس با نوزادان متولدشده به طورکامل متفاوت می باشد. این امر سبب شده است که خیلی از محققان به بررسی این مورد بپردازند که آیا دادن مکمل های پروبیوتیک حاوی برخی باکتری ها تاثیر مثبتی دارد یا خیر.
یک یافته این است که باکتری اسید لاکتیک Lactobacillus reuteri می تواند خطر NEC در نوزادان نارس را کم کند. مشخص نیست که آیا این مورد درباره نوزادان خیلی نارس هم صادق است یا مکانیسم تاثیر مثبت آن مشخص نمی باشد.
محققان در این مطالعه ۱۳۲ نوزادی را که بسیار زودرس، بین هفته ۲۳ تا ۲۸ بارداری، متولد شده بودند یعنی ۱۷ تا ۱۲ هفته پیش از موعد مقرر بررسی کردند. وزن همه آنها هنگام تولد کمتر از یک کیلوگرم بود. هر نوزاد به صورت تصادفی به یکی از دو گروه تقسیم شد: دریافت قطره های روغن حاوی پروبیوتیک یا دارونما. دانشمندان چگونگی تاثیر مکمل L. reuteri را بر باکتری های روده بررسی کردند و باکتری های مدفوع را چندین زمان تجزیه و تحلیل کردند.
محققان مشاهده نمودند ترکیب باکتری های روده در ماه اول درمان پروبیوتیک متفاوت بود. در هفته اول زندگی، گروههای باکتریایی استافیلوکوکوس و کلبسیلا، که امکان دارد سبب بیماری شوند، بیشتر در گروه دریافت کننده دارونما مشاهده شد.
کلبسیلا می تواند سبب التهاب شود و با NEC و بیماری سپسیس مرتبط می باشد.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.

1399/12/24
12:35:46
0.0 / 5
1059
تگهای خبر: بیماری , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag