چالش كمبود واكسن كرونا در كشورهای اتحادیه اروپا

چالش كمبود واكسن كرونا در كشورهای اتحادیه اروپا

بیو بگ: در حالی که دولت ایتالیا بتازگی مانع از صادرات واکسن آسترازنکا شده، کمیسیون اتحادیه اروپا نیز این تصمیم مناقشه برانگیز را تائید کرده است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، "دویچه وله" در مطلبی در این زمینه آورده است: کمیسیون اروپا می گوید انتظار دارد که شرکت های داروسازی به قراردادهای خود با اتحادیه پایبند باشند.
تصمیم دولت ایتالیا درباره جلوگیری از صادرات ۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونای آسترازنکا، ساخت شرکت های داروسازی انگلیسی و سوئدی، باب جدیدی را در ارتباط با معضل تامین واکسن مورد نیاز کشورهای عضو اتحادیه اروپا گشوده است.
ایتالیا دو روز پیش به تبعیت از دستورالعملی که اتحادیه اروپا اواخر ماه ژانویه تصویب کرده، صدور واکسن های تولید شده در این کشور به مقصد استرالیا را متوقف کرد.
موضع گیری اریک مامر، سخنگوی کمیسیون اروپا درباره این مساله خیلی صریح و شفاف است: ما انتظار داریم شرکت های داروسازی تمام توان شان را به کار گیرند تا به تعهدات خود در مقابل کشورهای عضو اتحادیه عمل کنند.
او افزود وقتی این اتفاق رخ نمی دهد می شود به مکانیسم جدید کنترل صادرات متوسل شد. این اولین بار بود که یک کشور اروپایی این مکانیسم را فعال کرد.
این ساز و کار در اصل برای افزایش شفافیت در زمینه میزان تولید و چگونگی توزیع واکسن کرونا طراحی شده اما در ضمن امکان متوقف کردن صادرات واکسن نیز در آن پیش بینی شده است.
لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا می گوید که این ماجرا یک اقدام خصمانه مقابل استرالیا نیست اما به تعویق افتادن توزیع واکسن در اتحادیه اروپا غیر قابل قبول است و او امید دارد که تدبیر اتخاذ شده در رم، تاثیر مثبتی بر کمپین واکسیناسیون در اتحادیه اروپا داشته باشد.
این اشاره می تواند به افزایش فشار بر شرکت داروسازی آسترازنکا تلقی شود که از شروع سال جاری میلادی بر سر تحویل ناکافی واکسن کرونا با اتحادیه اروپا گرفتار اختلاف شده است.
شرکت آسترازنکا اعلام نموده که در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ حتی قادر به تحویل دادن نیمی از واکسن هایی که وعده داده هم نیست و این وضع در سه ماهه دوم سال نیز به همین شکل خواهد بود.
دی مایو در دفاع از تصمیم روز چهارشنبه دولت ایتالیا تاکید کرده که استرالیا به شدت درگیر پاندمی کرونا نیست در صورتیکه در اروپا وضعیت بمراتب وخیم تر است و کمبود شدید واکسن نیز وجود دارد.
گرت هانت، وزیر بهداشت استرالیا با اعتراض به تصمیم دولت ایتالیا از کمیسیون اتحادیه اروپا خواهان بررسی این اقدام شده است.
ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در تازه ترین نشست سران اتحادیه اروپا به همتایان خود هشدار داد که لازم است شرکت های داروسازی برای انجام تعهداتشان تحت فشار قرار گیرند.
او حالا بعنوان اولین رهبر اروپایی شهامت به خرج داده و اختلاف با شرکت آسترازنکا را به سطح یک چالش جدی رسانده است.
در این مناقشه حالا پاریس نیز به پشتیبانی از ایتالیا برخاسته است. وزیر بهداشت فرانسه، اولیور وران در گفت و گو با شبکه BFMTV تاکید کرده که با تصمیم اخیر دولت ایتالیا تفاهم دارد.
کمیسیون اتحادیه اروپا تا کنون از اعلام دقیق تعداد واکسن هایی که در کشورهای عضو اتحادیه تولید و به خارج از اروپا صادر شده اند خودداری کرده است.
اتحادیه اروپا همین طور با ساز و کار سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن موسوم به کوواکس همکاری می کند.
در عمل واکسن های مختلف بوسیله یک شبکه توزیع و مبادله بین المللی در کشورهای مختلف تولید می شوند. بعنوان مثال شرکت آمریکایی مدرنا مواد اولیه واکسن خودرا در سوئیس تولید می کند، در اسپانیا آنرا وارد مرحله پایانی می کند و کار بسته بندی و آماده سازی نهایی آنرا در کشوری مانند بلژیک انجام می دهد.
در این میان اختلال هایی در جریان تولید تعدادی از واکسن ها نیز رخ داده است. شرکت های آمریکایی و آلمانی فایزر – بیون تک در ماه های گذشته واکسن کمتری از آنچه قبلا پیش بینی کرده بودند ساخته اند.
به گزارش دویچه وله، این معضل برای شرکت آمریکایی جانسون و جانسون، که انتظار می رود اداره داروی اتحادیه اروپا مجوز آنرا هفته آتی صادر کند، نیز پیش آمده است.
منبع:

1399/12/17
23:44:29
0.0 / 5
1263
تگهای خبر: بهداشت , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag