به مناسبت روز جهانی شنوایی (سوم مارس) اعلام شد

از هر ۱۰۰۰ تولد در جهان، یك الی سه كودك حتما گرفتار كم شنوایی عمیق دو طرفه مادرزادی است

از هر ۱۰۰۰ تولد در جهان، یك الی سه كودك حتما گرفتار كم شنوایی عمیق دو طرفه مادرزادی است

به گزارش بیو بگ عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اعلام نمود: بر طبق شعار امسال سازمان جهانی بهداشت به مناسبت ˮروز جهانی شنواییˮ، باید ˮ مراقبت شنوایی برای همه، غربالگری، توانبخشی و ارتباط موثرˮ را مدنظر قرار داد، چونکه از هر 1000 تولد در جهان، یک الی سه کودک حتما گرفتار کم شنوایی عمیق دو طرفه مادرزادی است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر گیتا موللی دراین باره اظهار داشت: هم اکنون ۵.۵ درصد از مردم سراسر جهان، به کم شنوایی که شرایط ناتوان کننده را برایشان ایجاد کرده، گرفتار هستند و در ایران نیز پنج میلیون فرد کم شنوا داریم که نیازمند رسیدگی و خدمات مربوط به این حوزه هستند.
وی با اشاره به اینکه کم شنوایی و تعداد افراد مبتلا به آن در جهان به شدت درحال افزایش است، اشاره کرد که بیشتر افراد کم شنوا در جهان، دسترسی به خدمات مناسب درمانی و توانبخشی ندارند، درصورتی که اگر به کم شنوایی رسیدگی نشود، نتایج گسترده ای در زندگی این افراد ایجاد می شود و هزینه زیادی را به دولت ها و خانواده ها تحمیل می کند.
مسئول کمیته مطالعات کم شنوایی و ناشنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم توانبخشی اضافه کرد: تخمین زده شده که سالانه هزینه ای حدود ۹۸۰ میلیارد دلار از بابت کم شنوایی به جهان تحمیل می شود و اگر نسبت به آن، کم توجهی شود، سبب تاخیر در رشد و تکامل زبان و گفتار، افت تحصیلی کودکان، انزوای اجتماعی و بروز خطرات بیشتر همچون لطمه دیدگی و حتی نقصان شناختی در افراد خواهد شد.
دکتر موللی گفت: سازمان جهانی بهداشت امسال برای نخستین بار، گزارشی درباب کم شنوایی در جهان به مناسبت روز جهانی شنوایی منتشر نموده و بخش های اصلی آنرا بصورت وبینارها و گزارش های مفصلی ارائه می دهد.
وی ادامه داد: بر طبق تاکید سازمان جهانی بهداشت، لازم است که همه افراد در سنین مختلف، دسترسی همگانی به امکانات با کیفیت مراقبتی گوش و شنوایی داشته باشند که بوسیله غربالگری شنوایی و انجام اقدامات مداخله ای بموقع، صحیح و کامل از بدو تولد، امکانپذیر است. ضمن آنکه پیش گیری از بیماریهای گوش و درمان آنها مانند عفونت های گوش میانی که خیلی شایع می باشد، لازم و لازم است.
این محقق حوزه شنوایی، دسترسی به فناوری های مربوطه (مانند سمعک و کاشت حلزون شنوایی)، خدمات توانبخشی شنوایی، خدمات برای برقراری ارتباطات بهتر این افراد با دیگران (مانند خدمات توانبخشی و زبان اشاره)، کاهش سرو صدای محیط و تعامل بیشتر با افراد جامعه برای بدست آوردن آگاهی بیشتر در این خصوص و برقراری ارتباطات مناسب با افراد کم شنوا را در روند مراقبت از شنوایی بسیار موثر دانست.
دکتر موللی اصرار کرد که باتوجه به تبعات کم شنوایی در جامعه، هراقدامی برای پیشگیری و درمان کم شنوایی، یک سرمایه گذاری پرمنفعت برای همه دولت ها و ملت ها شمرده می شود، درصورتی که در کشورهای در حال توسعه، به ویژه در کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف تر هستند، مشکل دسترسی افراد کم شنوا به امکانات و خدمات مناسب مراقبتی و درمانی بیشتر است، بطوری که برآورد شده، حدودا در ۹۱ درصد کشورهای با درآمد پائین و در ۷۵ درصد کشورهای با درآمد بالا، مداخلات لازم برای افراد کم شنوا وجود ندارد، درصورتی که رمز موفقیت این افراد و حفظ نیروی کار و مولد برای دولت ها، " مداخلات لازم و به موقع " دراین زمینه است.
وی ادامه داد: لازم است که برای توانمندسازی افراد کم شنوا در جامعه، نسبت به تشخیص به موقع کم شنوایی (از بدو تولد)، ارائه امکانات آموزشی، درمانی و توانبخشی به موقع و ایجاد شرایط تسهیل کننده برای دسترسی این افراد به امکانات، توجه جدی صورت بگیرد.

۶۰ درصد کم شنوایی ها قابل پیشگیری می باشند / گوش کردن موسیقی با صدای بلند، سبب کم شنوایی می شود
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه ۶۰ درصد کم شنوایی ها قابل پیشگیری است، اظهار داشت: در صورتیکه کم شنوایی سالانه میلیون ها دلار هزینه به دولت ها و ملت ها تحمیل می کند، می توان از انجام خیلی از رفتارها که منجر به کم شنوایی می شود، خودداری کرد.
دکتر موللی اضافه کرد: یکی از رفتارهای قابل پیشگیری که علت افزایش تعداد کم شنوایان در جهان نیز شمرده می شود، گوش کردن به موسیقی با صدای بلند و با هدفون و هنزفری است که در بین جوانان بسیار شایع بوده و بدون توجه به لطمه های آن، به این کار اقدام می کنند.
وی از دیگرعلل افزایش کم شنوایی در جهان که قابل پیشگیری می باشد، به پیشگیری و درمان بیماریهای گوش اشاره نمود و اظهار داشت: عفونت های گوش میانی که در کودکان خیلی شایع است و با درد گوش در زمستان همراه می باشد، نیاز به رسیدگی و درمان دارد تا به کم شنوایی منجر نشود.
وی همین طور شناسایی بیماریهای دیگر و داروهایی که سبب کم شنوایی می شوند و باتوجه به افزایش جمعیت جهانی، ارتقای سطح بهداشت عمومی و سلامت جامعه در طول زندگی افراد را در کنترل و پیش گیری از کم شنوایی حائز اهمیت دانست.
مسئول کمیته مطالعات کم شنوایی و ناشنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم توانبخشی، نهایتا رسیدگی به وضعیت جسمی نوزادان و کودکان را کلید حل مشکل کم شنوایی در جهان اعلام نمود و اظهار داشت: شناسایی کودکان کم شنوا از بدو تولد (مانند غربالگری نوزادان) و در ادامه، مداخلات سیستماتیک (ارائه خدمات آموزشی، درمانی و توانبخشی) می تواند به پیش گیری از کم شنوایی و کاهش تعداد افراد کم شنوا در جامعه کمک نماید.
دکتر موللی سفارش کرد که غربالگری در مهدهای کودک، در بدو ورود به مدرسه و در مدرسه صورت گیرد و بعد از آن، در دوران نوجوانی، جوانی و سالمندی تکرار شود، تا در سنین مختلف و در هر محل و مکان، در مراکز درمانی، مدارس و خیلی از اماکن عمومی، غربالگری ها بصورت دوره ای صورت گیرد.
وی ادامه داد: غربالگری نوزادان در کشور ما، تا حد زیادی انجام می شود و وضعیت به نسبت خوبی دراین زمینه داریم، اما چالش بزرگ در این خصوص، ارائه خدمات پس از غربالگری است، چونکه مداخله لازم، یا در دسترس نیست یا بسیار هزینه بر است و از سویی، متخصصان مربوطه در همه شهرستان ها و مراکز استانها فعالیت نمی کنند و به سبب عدم حمایت کافی از این افراد، متخصصان این حوزه علاقه ای به فعالیت درهمه مناطق ندارند و این چالشی است که باید به آن توجه گردد.
این محقق حوزه شنوایی گفت: برآورد شده که بین شروع کم شنوایی و انجام مداخلات و درمان درست آن، به طور متوسط هفت سال فاصله وجود دارد که علت آن می تواند ناآگاهی افراد باشد که به تصور اینکه کم شنوایی مورد پذیرش جامعه نیست، در دریافت خدمات کوتاهی کرده و در نتیجه، وضعیت را بدتر می کنند، که باید نسبت به آگاه سازی این افراد و اطلاع رسانی لازم در جامعه اقدام گردد.
طبق گزارش دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دکتر موللی اضافه کرد: لازم است که آگاهی و سواد سلامت در همه کشورها، همچون کشورما بالا برود و مسئولان نیز با حمایت جدی از این حوزه، در نظر داشته باشند که بر طبق شعار روز جهانی شنوایی، « الان زمان اجرای برنامه ها و اقدامات لازم و مراقبت های مردم محور برای شنوایی است ».
منبع:

1399/12/14
22:40:09
0.0 / 5
4320
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag