رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اعلام كرد

تبعات استفاده زیاد از هندزفری

تبعات استفاده زیاد از هندزفری

به گزارش بیو بگ رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت اظهار داشت: در ایران تعداد اعمال جراحی کاشت حلزون از سال ۱۳۸۷ از ۱۷۴ مورد عمل جراحی به ۱۰۸۰ مورد در سال ۱۳۹۸ رسید و هم اکنون بیشتر از ۱۴ هزار مورد از این طریق شنوا شدند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر سعید محمودیان در نشست خبری روز جهانی شنوایی، اظهار داشت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ناشنوایی و کم شنوایی علیرغم همه اقداماتی که انجام می شود، رو به تزاید است. بر این اساس باید تمهیداتی اندیشیده شود تا بتوانیم بار بیماری را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: سال جاری را با عنوان مراقبت از شنوایی برای همه، غربالگری، توانبخشی و مراقبت موثر در نظر گرفتیم. اگر کسی مشکلی را در شنوایی اش پیدا کند، نخستین چیزی که آسیب می بیند، ارتباطش است و این مورد بسیار مهم می باشد و باید از آن صیانت کرد. هدف از این روز توجه بیشتر به مبحث ناشنوایی است؛ چونکه هم از جانب خانواده ها و هم از جانب جامعه توجه کمتری به ناشنوایی می شود. بر این اساس جهت افزایش آگاهی و سواد سلامت مردم و توجه بیشتر به این مورد این روز را برگزار می نماییم.
محمودیان درباره تأثیر استفاده زیاد از هندزفری و گوشیهای همراه در کم شنوایی، اظهار داشت: یکی از عوامل خطری که جوانان و نوجوانان را هدف قرار داده، استفاده بی رویه از اصوات پر خطر است. اصواتی که به آنها توجهی نمی گردد. بخصوص اینکه کودکان، نوجوانان علاقه دارند و از هندزفری یا هدفون استفاده می نمایند و اصوات مختلف را در سطوح بالا ساعت ها گوش می دهند. این مورد امکان دارد برایشان تبعات داشته باشد. دستورالعملی در این حوزه وجود دارد که بر مبنای آن صدا آنقدر نباید بالا رود که سبب نشنیدن صداهای اطراف شود. از طرفی منجر به پیرگوشی زودهنگام و درجاتی از ناتوانی شنوایی برای این افراد می شود که قابل جبران نیست. در نتیجه والدین باید مراقب باشند که اولا استفاده از هندزفری ها نباید بیشتر از یک ربع شود و صدا هم نباید از ۵۰ یا ۶۰ درصد بالاتر از ولوم باشد. به دفعات هم باید استراحت صوتی داده شود تا صدمه ها در این حوزه کاهش پیدا کند.
وی درباره غربالگری کودکان ناشنوا هم اظهار داشت: یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه گردد، شناسایی بموقع ناشنوایی در بدو تولد است. خوشبختانه در کشور ما از سال ۱۳۸۴ سازمان بهزیستی غربالگری ها را آغاز کرد و در سال ۱۳۹۳ با این سازمان تفاهمی را در جهت ارتقاء و گسترش برنامه های غربالگری انجام شد. هم اکنون بیشتر از ۸۰ درصد از مراکز بهداشتی، بیمارستان ها و... پذیرایی غربالگری هستند و پوشش داده می شود. طبق برنامه ای که داریم ۱۰۰ درصد نوزادان باید از خدمات غربالگری استفاده کنند. در عین حال تشخیص هم باید زیر سه ماهگی صورت گیرد و در شش ماهگی هم اگر نوزادی گرفتار کم شنوایی است، باید تحت مداخلات مناسب مانند کاشت حلزون، سمعک و... قرار گیرد. برنامه ها در کشور جاری است و استانداردهای لازم هم در این حوزه از جانب وزارت بهداشت داده شده و در حال اجرا می باشد.
محمودیان اظهار داشت: برای مراقبت های درمانی در کودکان و افرادی که گرفتار کم شنوایی می شوند، یکی از اقدامات، کاشت حلزون شنوایی است که در کشور به صورت تخصصی انجام می شود. در این حوزه هیات امنای ارزی وزارت بهداشت بزرگترین حامی اعمال جراحی کاشت حلزون است. در ایران تعداد اعمال جراحی کاشت حلزون از سال ۱۳۸۷ از ۱۷۴ مورد عمل جراحی به ۱۰۸۰مورد در سال ۱۳۹۸ رسید و هم اکنون بیشتر از ۱۴ هزار مورد از این طریق شنوا شدند. ۳۰ مورد هم در کشور عمل جراحی کاشت ساقه مغز انجام شده است که جزو اعمال فوق تخصصی در جهان است.
وی ادامه داد: تعداد مراکز کاشت حلزون از سه مرکز که قبلا فقط در تهران بود، هم اکنون به ۱۴ مرکز کاشت حلزون شنوایی رسیده است که اعمال تخصصی کاشت حلزون را در مراکز دانشگاهی ما انجام می دهند و حدود ۲۴ مرکز هم توان بخشی کاشت حلزون را در سطح کشور انجام می دهند. مجموع مراکزی که خدمات توان بخشی شنوایی انجام می دهند در کشور به حدود ۴۰۰ مرکز رسیده است.
رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت همینطور اظهار داشت: از آنجایی که در کشور هزینه بالای برای کاشت حلزون انجام می شود، این مورد اهمیت دارد که شناسایی در چارچوب نظام سلامت از نوزادی شروع شود تا کم شنوایان یا ناشنوایان شناسایی شوند. به ازای هر یک پروتز کاشت، ۲۴ هزار یورو هزینه می شود در کشور که خوشبختانه با تدابیر انجام شده این رقم به هفت هزار یورو تقلیل یابد. در چهار سال قبل حدود ۱۵۲ میلیارد تومان از محل هزینه های داخلی وزارت بهداشت هزینه شده و حدود ۸۰ درصد هزینه کاشت حلزون شنوایی توسط دولت پرداخت می شود. در بخش های در ارتباط با سمعک هم باید برنامه ریزی دقیق تر صورت گیرد تا تمام کشور شامل روستاها و مناطق کمتر برخوردار هم از سمعک برخوردار شوند که در این حوزه برنامه هایی داریم.
محمودیان در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام شده در همه کشورها، روند بار بیماری کم شنوایی در کشورها به صورت نگران کننده ای افزایش یافته است. هم اکنون رتبه این اختلال میان سایر بیماری ها از نظر ایجاد ناتوانی در ۱۰ سال قبل از رتبه سیزدهم به رتبه چهارم رسیده است. در این حوزه پویشی شکل گرفته تا همه کشورها و هم همه افراد به این روند افزایشی توجه داشته باشند. چونکه این مورد معلولیت خاموش نامیده می شود.
محمودیان در پاسخ به سوالی درباره ماسک های مخصوص ارتباط با ناشنوایان اظهار داشت: ماسک های شفاف که برای ارتباط با ناشنوایان است در خیلی از کشورها استفاده می شود. باید به این مورد توجه شده و تولید آن در کشور بررسی شود.
منبع:

1399/12/13
22:42:03
0.0 / 5
1037
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag