معاون كل وزارت بهداشت مطرح كرد

افزایش جایگاه پرستاران در یك سال قبل

افزایش جایگاه پرستاران در یك سال قبل

به گزارش بیو بگ معاون کل وزارت بهداشت با اعلان اینکه توجه به حقوق و ایثار پرستاران حتما باید بیشتر شود، اظهار داشت: در یک سال و نیم گذشته جایگاه و سرمایه اجتماعی پرستاران و درآمد آنها با وجود تمام مشکلات و کرونا نسبت به گذشته افزایش یافته است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در مراسم یادواره شهدا و ایثارگران حوزه پرستاری ضمن تسلیت وفات حضرت زینب(س)، اظهار داشت: حوادثی مانند شهادت پرستار مهشید گودرز که فرزندش را هفت ماهه حامله بود یا پرستار دیگری در کرج که او هم حامله بود و بر اثر کرونا شهید شد همه عناصر یک تراژدی را دارد؛ واقعا بزرگ کردن بچه بدون مادر کار سختی است. وقتی یک نفر این چنین فوت می کند همه به آن توجه می نماییم اما وقتی تعداد بالا می روند، تبدیل به عدد و آمار می شود؛ اما واقعا گلچین روزگار بهترین ها را می چیند و توفیق شهادت نصیب هر کسی نمی گردد. درست مانند زمان جنگ که همچنین بود رزمندگانی که شهید می شدند یک سر و گردن از بقیه بالاتر، مهربانتر، وظیفه مندتر بودند.
معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: رفتار پرستاران فداکار برای همه ما الگوست؛ اما یادمان نرود که برای چه هدفی وارد نظام سلامت شدیم و از اهداف اصلی دور نشویم و بدانیم این همه ایستادگی برای چیست. فعالیت در نظام سلامت چهار هدف دارد. اول تامین سلامت مردم، دوم مراقبت از منافع مالی بیماران و جلوگیری از خسارت مالی به مردم و سوم توجه به نیازهای غیر بهداشتی و غیر درمانی مرتبط سلامت (روانی) و چهارم افزایش کارایی است.
وی اشاره کرد: گاهی با وجود همه تلاشی که می نماییم این اهداف محقق نمی گردد مثلا آیا با وجود اینکه ۹ درصد از تولید ناخالص ملی در حوزه سلامت هزینه می شود به اهداف اساسی نظام سلامت رسیده ایم؟ همیشه می توانیم با بیان مشکلات و کمبودها و مقایسه با افراد و گروههایی که وضعیت بهتری دارند وضع بهتر را مطالبه نماییم، اما باید قدر داشته های خودرا هم بدانیم، وضعیت پرستاران بخش دولتی در مقایسه با نیروهای بخش خصوصی یا میانگین درآمد خانوارها یا حداقل بگیران بمراتب بهتر شده است.
وی ادامه داد: ممکنست پاداش پرستاران یا حقوق آنها نسبت به تورم کم باشد، اما باید به این نکته هم دقت کنیم که حقوق پرستاران نسبت به خیلی از مشاغل بهتر است. میزان بیکاری در این شغل بسیار پایین است. گرچه کارهایی که برای پرستاران انجام داده ایم کافی نیست و کم است اما باید اقدامات انجام شده را هم ببینیم.
حریرچی در ادامه بیان کرد: می دانیم که پرستاران مشکل دارند. حالا مهم این است که پرستاران و خانواده های آنها را فراموش نکنیم. وزارت بهداشت برای پشتیبانی از این نیروهای فداکار آمادگی کامل دارد و از سازمان نظام پرستاری می خواهیم دراین زمینه وزارت بهداشت را هم درگیر کنند. پرستاران زیادی در مواجهه با کرونا جان خودرا از دست دادند، خیلی از آنها غافلگیر شدند برای اینکه برخلاف زمان جبهه و جنگ که رزمندگان از اول می دانستند جایی می روند که امکان جان باختن وجود دارند، پرستاران در محیط بیمارستان برای خدمت کردن می آیند و خانوادن آنان فکر نمی کنند مقرر است شهید شوند. بدین سبب وظیفه ما است که از آنها حمایت نماییم.
وی ادامه داد: مساله مهم دیگری که وجود دارد این است که باید قدر کارهای انجام شده را بدانیم گاهی در یک شهری که هیچ تخت بیمارستانی نداشته، بیمارستانی می سازیم اما همزمان با شروع به کار بیمارستان مردم و مسئولان آن شهر بجای آنکه اندکی خوشی کنند می گویند بیمارستان دوم را کی می سازید. در مورد پرستاران هم شاید همچنین باشد در دو یا سه سال قبل کارهای زیادی برای بهبود وضعیت معیشت پرستاران و احقاق حقوق آنها انجام شده که باید دیده شود و پس از آن برای بهتر شدن وضعیت کوشش کرد. توجه به حقوق و ایثار پرستاران حتما باید بیشتر شود اما در ۱.۵ سال قبل جایگاه و سرمایه اجتماعی پرستاران و درآمد آنها با وجود تمام مشکلات و کرونا نسبت به گذشته افزایش یافته است.
منبع:

1399/12/09
22:28:58
0.0 / 5
1230
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag