دیدگاه های متخصصین پیوند عضو؛

شرایط پیوند عضو در پاندمی كووید 19

شرایط پیوند عضو در پاندمی كووید 19

به گزارش بیو بگ یک متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد با اشاره به تداوم اعمال جراحی پیوند عضو در اپیدمی کرونا اظهار داشت: بیماران نیازمند به پیوند عضو در فهرست انتظار قرار دارند و زندگی آنها در گرو این درمان است.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، امیرحسین ربانی استادیار و متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی با اشاره به تداوم اعمال جراحی پیوند عضو در اپیدمی کرونا، اضافه کرد: پیوند عضو تنها راه ادامه حیات با کیفیت بیمارانی است که گرفتار نارسایی شدید قلب، کلیه، کبد و… هستند و در فهرست انتظار پیوند عضو قرار دارند و ادامه حیات و ارتقای کیفیت زندگی آنان در گروی این پروسه درمانی است.
وی افزود: مدت کوتاهی بعد از شروع اپیدمی کرونا باتوجه به نیاز بیماران کاندید پیوند عضو دستورالعمل ها و شیوه نامه های مربوطه از طرف وزارت بهداشت ابلاغ گردید و خدمت رسانی و درمان این قشر از بیماران با تلاش متخصصان و کادر درمان انجام شد و اعمال جراحی پیوند در مراکز درمانی و بیمارستان های دانشگاه ادامه دارد.
پیوند عضو تنها راه ادامه حیات بیماران گرفتار نارسایی شدید عضو
متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی اشاره کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا در این دوران اصول حفاظتی و بهداشتی در بخش پیوند بطور جدی رعایت می شود.
به گفته وی، رفت و آمدهای غیرضروری در بخش پیوند ممنوعست و بیماران کاندید پیوند در اتاق های ایزوله بستری شده و در صورت داشتن سی تی اسکن ریه مشکوک در این بخش بستری نمی گردد. فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی دست ها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده و ماسک نیز بطور جدی رعایت می شود.
این استادیار دانشگاه با اشاره به اینکه بیماران پیوندی و مبتلایان به بیماریهای مزمن بسیار مستعد ابتلاء به کرونا هستند اضافه کرد: به این بیماران نیز مانند سایرین سفارش می شود قرنطینه خانگی را شدیداً رعایت کرده و از ترددهای غیر ضروری اجتناب کنند. همین طور با رعایت دقیق و جدی اصول حفاظتی و بهداشتی از ابتلای خود به کرونا پیشگیری کنند.
تست کرونا پیش از پیوند الزامی است
وی تست کرونا را یکی از آزمایشات الزامی پیش از عمل پیوند ذکر کرد و اظهار داشت: در اپیدمی کرونا پیش از عمل پیوند علاوه بر انجام آزمایشات ویژه؛ فرد دهنده و گیرنده عضو از نظر کرونا نیز بررسی شده و باید تست pcr منفی و CT scan ریه سالم داشته باشند و اگر شواهدی از بیماری در آنها مشاهده شود پیوند تا پس از بهبودی کامل عقب می افتد.
این استادیار دانشگاه با اشاره به ممنوعیت ملاقات با بیماران پیوندی اشاره کرد: برای کاهش خطر ابتلاء به کرونا این بیماران در طول بستری در بخش مطلقاً اجازه ملاقات حضوری نداشته و برای افزایش روحیه می توانند با نزدیکان خود مکالمات تلفنی و تصویری داشته باشند.
متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی اشاره کرد: برای پیش گیری از ابتلاء به کرونا اهتمام می نماییم بیمار بعد از عمل پیوند و به محض پایدار شدن وضعیتش هر چه سریع تر از بیمارستان ترخیص شده و بقیه مراقبت ها از منزل دنبال شود.
ربانی با اشاره به ویزیت مجازی و ارتباط غیرحضوری با بیماران پیوندی اظهار داشت: بعد از ترخیص ویزیت و پیگیری های لازم به صورت غیرحضوری انجام می شود تا کمتر در معرض انواع بیماریها قرار گیرند. با تمام بیماران در ارتباط هستیم و به سئوالاتشان پاسخ می دهیم و آنان ۲۴ ساعته با کوردیناتور بخش در تماس هستند و در وضعیت اورژانس نیز می توانند به بیمارستان مراجعه کنند.
مراقبت های بیماران کاندید پیوند کبد در دوران کرونا
سید محمدرضا نجات الهی فلوشیپ فوق تخصص جراحی کبد و پانکراس دانشگاه شهید بهشتی نیز هدف اصلی پیوند را افزایش ارتقای کیفیت زندگی بیماران نیازمند برشمرد و اظهار داشت: بیمارانی که تحت عمل پیوند کبد قرار گرفتند و دوران حاد پس از عمل خودرا طی کرده و از نظر پیوند در وضعیت پایداری قرار دارند نیاز به اقدام خاصی نسبت به سایر افراد جامعه ندارند.
به گفته وی، این بیماران نیز همانند سایر افراد جامعه باید کلیه سفارش های بهداشتی در خصوص رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و پر ازدحام و شستن مکرر دست ها را رعایت نمایند و در صورت مشاهده علایم مشکوک باید فوراً با هماهنگ کننده و جراح خود تماس بگیرند.
نجات اللهی درباب بیمارانی که در فهرست انتظار پیوند کبد قرار دارند اظهار داشت: باتوجه به وضعیت نارسایی کبد، بیمار باید وضعیت قرنطینه و بهداشت خودرا به صورت جدی تر رعایت نمایند و با پزشک معالج و هماهنگ کننده پیوند کبد نیز در تماس باشد.
وی با اشاره به مراقبت های بعد از انجام پیوند اشاره کرد: بعد از پیوند کبد فرد باید در زمان های تعیین شده آزمایشات لازم را انجام داده و به پزشک معالج اعلام کند تا مقدار داروهای وی تنظیم شود که باتوجه به شیوع ویروس کرونا ویزیت غیرحضوری ارجحیت دارد.
به گفته این فلوشیپ فوق تخصص جراحی کبد و پانکراس، بعد از ترخیص آموزش های لازم درباب نحوه و اهمیت مصرف دقیق و بموقع داروها به بیماران ارائه می شود و برای مواقع ضروری امکان تماس شبانه روزی با هماهنگ کننده و جراح را دارد.
اهمیت رژیم غذایی در بیماران پیوند کبد
نجات اللهی رعایت نکات تغذیه ای در بیماران پیوند کبدی را مهم ذکر کرد و اظهار داشت: این افراد بعد از پیوند کبد باید از مصرف غذاهای پرچرب، پر نمک و مواد قندی زیاد اجتناب کنند و بیشتر غذاهای پروتئینی به بیمار سفارش می شود. همین طور از مصرف مواد غذایی شیمیایی و مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده حتی الامکان پرهیز کنند.
این استادیار دانشگاه درباب میزان کارهای فیزیکی بیماران اظهار داشت: بعد از پیوند در ابتدا فرد تنها مجاز به پیاده روی است. سپس باتوجه به سن و شرایط فیزیولوژیکی بیمار می تواند به تدریج به ورزش های سبک و کارهای فیزیکی معمولی بپردازد.
نجات اللهی رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی، استفاه از ماسک، شستن مکرر و ضدعفونی کردن دست ها را در پیش گیری از ابتلاء به کرونای این بیماران مؤثر دانست و اضافه کرد: به بیمار سفارش می شود بعد از ترخیص و ورود به منزل حتما لباس های خودرا تعویض کند. همین طور باتوجه به اهمیت عفونت های قارچی و ویروسی؛ استحمام روزانه فرد خصوصاً بعد از رفتن به منزل نقش مؤثری در پیش گیری از این عفونت ها دارد.
وی به اهمیت تنظیم دقیق داروهای کاهنده ایمنی و پیش گیری از تضعیف بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن بیمار اشاره نمود و اضافه کرد: پزشک معالج باتوجه به شرایط و علایم بیمار ممکنست میزان داروها را موقتاً تغییر دهد بدین سبب چکاپ بیمار در زمان های تعیین شده لازم است.
پیوند قلب در دوران کرونا
ضرغام حسین احمدی مسئول تیم پیوند قلب و رئیس بخش جراحی قلب بیمارستان مسیح دانشوری نیز با اشاره به مراقبت های بیماران کاندید پیوند قلب اظهار داشت: این افراد پیش از پیوند باید در وضعیت قرنطینه نسبی قرار گیرند و از تردد به اماکن عمومی و ملاقات با غیر از افرادی که با آنها در یک منزل زندگی می کنند جدا اجتناب کنند.
وی تماس تلفنی و مکالمه تصویری با دوستان و آشنایان را برای جلوگیری از کسالت و افسردگی این افراد مؤثر برشمرد.
احمدی با تاکید بر ضرورت قدم زدن این بیماران در هوای آزاد اشاره کرد: در صورت عدم وجود بوستان خلوت در حوالی منزل این افراد می توانند همراه با یکی از افراد خانواده روی بام خانه قدم بزنند البته به شرطی که آلودگی هوا وجود نداشته باشد.
به گفته رئیس بخش جراحی قلب بیمارستان مسیح دانشوری بعد از فراخوان مرکز پیوند در خصوص مهیا شدن عضو پیوندی مناسب از بیمار تست PCR کرونا گرفته می شود و در صورت منفی بودن عمل جراحی پیوند قلب انجام می شود.
ترخیص بیمار به محض پایدار شدن وضعیت
این دانشیار دانشگاه با اشاره به ترخیص بیمار در نخستین فرصت ممکن از بیمارستان برای کاهش خطر ابتلاء به کرونا اشاره کرد: ترخیص زودهنگام بیمار به مفهوم قطع ارتباط کادر درمان با بیمار نیست و تمام پیگیری ها توسط تیم درمان به صورت غیرحضوری انجام می شود و بیمار و همراهان وی با بخش پیوند، پزشک معالج و هماهنگ کننده مرتباً در ارتباط هستند.
به گفته وی، قرنطینه خانگی، استحمام روزانه، بهداشت دهان و دندان، مسواک پس از هر وعده غذایی، پرهیز از مهمانی و شرکت در تجمعات، استفاده از غذاهای پر پروتئین، شستن و ضدعفونی تمامی مواد غذایی خریداری شده (میوه و سبزیجات، شیر، پنیر و…) بعد از رفتن بیمار به منزل برای پیش گیری از کرونا سفارش می شود.
هدف پیوند قلب بازگشت بیمار به فعالیت طبیعی است
وی هدف پیوند قلب را رسیدن فرد به فعالیت طبیعی برشمرد و با تاکید بر لزوم فعالیت اظهار نمود: از بیمار نمی خواهیم در رختخواب بماند بلکه باید فعالیت روزانه داشته باشد و هر روز نسبت به روز قبل میزان فعالیت خودرا افزایش دهد.
احمدی برای شروع فعالیت قدم زدن در منزل را بهترین روش ذکر کرد و اضافه کرد: حیاط منزل و روی بام در صورت وجود نرده برای ورزش و فعالیت مناسب می باشد. نرمش های کششی به بیمار آموزش داده می شود و همین طور استفاده از وزنه های نیم کیلویی برای تقویت قدرت عضلانی دست ها طبق برنامه انجام می شود.
اهمیت دردهای شکمی در بیماران پیوند قلبی
این دانشیار دانشگاه با اشاره به اهمیت رژیم تغذیه ای بیماران پیوند قلبی اشاره کرد: وجود اسهال و یا درد شکم در این بیماران بسیار مهم و حیاتی تلقی می شود بدین سبب بیمار در صورت تجربه این موارد باید بلافاصله به مرکز پیوند مراجعه کنند.
پیوند ریه در دوران کرونا
مریم السادات میرعنایت فوق تخصص ریه بیمارستان مسیح دانشوری درباب مراقبت های بیماران در پیوند ریه اظهار داشت: این بیماران به سبب شرایط خاص ریه و مصرف داروهای مضعف سیستم ایمنی، نسبت به سایر افراد لطمه پذیرتر هستند. بدین سبب علاوه بر مصرف دقیق داروها برای پیش گیری از کرونا باید بطور جدی موازین بهداشتی، استفاده از ماسک و دستکش، فاصله اجتماعی و اجتناب از حضور در مکان های پرتجمع را رعایت نمایند.
پایش مرتب بیمار توسط تیم درمان
به گفته این استادیار دانشگاه هنگام بستری و ترخیص توضیحات لازم درباب پیگیری ها، نحوه مصرف داروها، محدودیت ها و الزامات تغذیه ای از طرف تیم درمان به بیمار ارائه می شود و وضعیت بیمار مرتباً توسط تیم درمان به صورت تلفنی پایش می شود.
میرعنایت نیز برای پیش گیری از ابتلاء به کرونا در این بیماران بعد از پیوند رعایت ایزولاسیون و قرنطینه خانگی، رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی و حفاظتی، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی، پرهیز از تماس با سایر افراد و حضور در اجتماعات را الزامی دانست و اصرار کرد که در صورت بروز هرگونه مشکل بیمار باید حتما با پزشک خود تماس بگیرد.


منبع:

1399/12/07
23:43:47
0.0 / 5
1379
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag