وضعیت كرونای انگلیسی در خوزستان و اعمال محدودیت های مرزی

وضعیت كرونای انگلیسی در خوزستان و اعمال محدودیت های مرزی

وزیر بهداشت تصریح کرد: باز هم از مردم تقاضای صبوری، رعایت بیشتر پروتکل ها و همکاری با ما برای نیفتادن به دام ویروس مخوف و موتاسیون یافته کووید-۱۹ را دارم.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی اظهار داشت: ویروس جدید انگلیسی امروز فراتر از مواردی است که از بیرون آمده و همانطور که قبلا گفته بودم این ویروس در کل کشور در گردش است. هفته گذشته گزارشاتی داشتیم در خصوص مرگ و میر در استان قزوین و البرز که من دوشنبه به قزوین رفتم و ستاد استانی را به همراه استاندار و رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین و البرز، تشکیل دادم که تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد و امروز می توان به جرات بگویم که با کمک و پشتکار شبانه روزی همکارانم در دو دانشگاه، و همینطور در استانداری های این دو استان و... ما وضعیت را در این دو استان خوشبختانه ثابت می بینیم و امیدوارم شیوع و گسترش بیشتری نداشته باشند.
وی ادامه داد: گرفتاری عمده ای در استان خوزستان پیدا کردیم که خواب و خوراک را از ما و همکارانمان گرفته است. متاسفانه در شادگان بعنوان نخستین کانون و سپس در رامهرمز، اهواز و آبادان و قسمت های جنوب و به خصوص غرب استان خوزستان به شدت گرفتار شدیم. همانطور که قبلا گفتم این ویروس به مراتب سرکش تر و مهاجم تر از ویروس قبلی است و همانطور که گفتم این ویروس هم ابتلای بیشتر، هم بیماری زایی و هم مرگ و میر بیشتری نسبت به ویروس ووهان دارند. همکارانم در خوزستان به شدت مراقبند و تیم های مختلفی را فرستادیم. برنامه های مفصلی داشتیم و امروز هم در ستاد ملی تصمیمات خوبی اتخاذ شد و اختیارات خوبی به رئیس دانشگاه و استاندار داده شد.
نمکی تصریح کرد: متاسفانه کانون اصلی گرفتاری ما در خوزستان با ویروس انگلیسی مسافرینی بودند که از کشور همسایه ما عراق می آمدند. ما مرزها را بستیم و تا اطلاع ثانوی عبور و مروری از مرزها نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: از طرفی از وزیر کشور تقاضا کردم که بعنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ابلاغ کنند که مرزهای ما به عراق از مسیر استان های غربی مانند کرمانشاه و ایلام به سرعت بسته شود و تردد نداشته باشیم. همینطور تصمیم گرفتیم که پروازهای به استان خوزستان را مدیریت نماییم. همکارانم در بیماریابی به شدت دارند کار می کنند. همینطور قرار شد مسیر رفت و آمد قسمت های شمال و شرق استان که آلودگی به ویروس موتاسیون یافته را نداشته با قسمت های دیگر قطع شود.
وزیر بهداشت افزود: استان های دیگر مانند هرمزگان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان که معمولا پس از خیزهای خوزستان گرفتار می شوند باید به شدت مراقب باشند. مردم عزیز ما به شدت باید مراقب باشند. متاسفانه آنچه که پیشبینی می کردیم، محقق شد و آن گرفتاری در دام و تله یک ویروس به مراتب سرکش تر از ویروس قبلی است، اما نباید وحشت نماییم بلکه تنها راه مقابله با آن همان رعایت فاصله گذاری و پروتکل هاست. در خیلی از شهرهای خوزستان رعایت پروتکل ها به زیر ۱۰ درصد نزول کرده بود. در حالیکه رابطه مستقیمی میاین کاهش رعایت پروتکل ها و افزیش موارد مبتلا شدن است. اگر مردم دقت کنند و از خودشان مراقبت کنند، ما به آن شکل گرفتار هراس و وحشت از اشاعه ویروس جدید نخواهیم داشت.
وی اظهار داشت: همینطور جلسه واکسن کرونا را هم داشتیم. خوشبختانه افرادی که در داخل واکسن تولید می کنند در جلسه بودند و پروژه ها به خوبی پیش می رود. در عین حال به شدت دنبال این هستیم که اثربخشی واکسن های تولیدی مان را روی ویروس موتاسیون یافته هم ارزیابی نماییم. پروژه ای است که پیش می رود.
وزیر بهداشت اظهار داشت: واکسن های وارداتی را هم دنبال می نماییم. تزریق واکسن اسپوتنیک را برای ۱۰۰ هزار نفر دیگر آغاز کردیم که در گروه های صدمه پذیر کادر بهداشت و درمان انجام می شود. ورود ۲۵۰ هزار واکسن ساینوفارم چین را خواهیم داشت که هفته آینده به محض ورود به گروه های صدمه پذر می زنیم.
وی ادامه داد: واکسن آسترازنکا هم از سبد کووکس در اواخر این ماه دریافت می شود که ان شاءالله بتوانیم واکسیناسیونش را آغاز نماییم. واردات واکسن هایی را از هند و کره جنوبی دنبال می نماییم. امیدواریم تا آخر اسفند ماه بتوانیم گروه های صدمه پذیر را تحت واکسیناسیون قرار دهیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: همینطور واکسنی را که با انتقال دانش فنی از کوباست داشته باشیم. مزیت این واکسن این است که افرادی که قبلا مبتلا شدند با یک دوز واکسن دیگری که از کوبا دانش فنی اش را می گیریم، می توانیم بعنوان دوز یادآور ایمنی آنها را تأمین نماییم.
وی اظهار داشت: باز هم از مردم تقاضای صبوری، رعایت بیشتر پروتکل ها و همکاری با ما برای نیفتادن به دام ویروس مخوف و موتاسیون یافته کووید-۱۹ را دارم.1399/12/02
20:32:56
0.0 / 5
1310
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag