رئیسی تاكید كرد؛

غفلت نماییم ویروس انگلیسی كشور را فرا می گیرد

غفلت نماییم ویروس انگلیسی كشور را فرا می گیرد

معاون بهداشت وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که اگر غفلت نماییم ویروس انگلیسی کل کشور را فرا می گیرد، اظهار داشت: تا آخر سال شاید یک میلیون نفر را واکسینه نماییم.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، علیرضا رئیسی، با حضور در جلسه مجمع انجمن های علمی پزشکی کشور درباب وضعیت همه گیری کرونا در ایام اخیر و برنامه واکسیناسیون کشوری، توضیحاتی ارائه داد و به سوالات حاضران هم پاسخ داد.
وی با ارائه گزارش وضعیت همه گیری در تمامی استانها به خصوص از وضعیت همه گیری در استان خوزستان ابراز نگرانی کرد و وضعیت همه گیری در این استان را بسیار خطرناک توصیف کرد و اظهار داشت: با این روند بطور قطع در چند روز آینده در این استان با کمبود تخت بستری روبرو خواهیم شد
رئیسی با اشاره به اینکه هم اکنون انستیتو پاستور و آزمایشگاه دانشکده بهداشت، دستگاه مخصوص سکانس کردن ویروس را دارند و در برخی از استانها بخش خصوصی این دستگاه را تهیه کرده است که تا سکانسینگ ژنوم صورت گیرد تا مشخص شود مورد بیماری کرونای قبلی است یا نوع جهش یافته، اضافه کرد: استان مازندران به رغم پیکی که داشت اما خوشبختانه این پیک انگلیسی نبود در استان قزوین هم با آنکه مورد انگلیسی بیماری وجود داشت اما در بیمارستان هشتگرد که نمونه برداری شد، مورد ویروس انگلیسی نداشتیم. اما به هر حال ویروس انگلیسی در کشور چرخش پیدا کرده است و باید بسیار نگران و مراقب باشیم. در استان های تهران و البرز بااینکه فعلاً وضعیت وخیم نیست اما بنظر می رسد که این آرامش پیش از طوفان باشد و کاملاً برای این استانها نگران هستیم. واقعیت این است که با در پیش بودن تعطیلات نوروزی و کاهش رعایت مردم و به صورتی خستگی روحی آنها اگر غفلت نماییم و خیلی سریع همه موارد را اجبار نکنیم و مراقب نباشیم این ویروس جهش یافته در کل کشور وضعیت را بحرانی می کند.
وی افزود: ما در طرح شهید قاسم سلیمانی که کار را شروع کردیم، سه تیم با کمک نیروهای بسیج و هلال احمر و کادر درمان و نظام پزشکی و سایر ارگان ها درست کردیم. یک تیم مراقبت یا همان کانتکت تریسینگ، یک تیم مراقبت در منزل یا هوم کر و یک تیم حمایتی. در وزارتخانه هم ستاد یا هاب کرونا تشکیل دادیم که تمام نتایج آزمایش های مثبت از بخش دولتی و خصوصی را جمع آوری می کند. برنامه بعدی ما هم این است که مطب ها هم به این سیستم اضافه بشوند و تست مطب ها هم به کرونا هاب برسد. هر فردی که مثبت بشود، کد ملی وی در پرونده اش هست و پیامی برای مراقب سلامت منطقه او می رود که این فرد که تحت نظر شماست و آزمایش داده و مثبت شده است. مراقب سلامت هم باید تیم هوم کر را بفرستد تا به ازای هر فرد، ۱۰ نفر از اطرافیانش تست شوند. میانگین فعلی کشور ۵.۵ است. یعنی به ازای هر فرد که مثبت شود، سریعاً خانواده و اطرافیان او تست می شوند و یک شجره نامه بیماری برای فرد ترسیم می شود و فعلاً به این آمار رسیده ایم. در شهرهای بزرگ هم چند کار انجام شده است. از شهرداری مراکز نمونه گیری زیادی گرفتیم و مراکز خودمان را هم فعال کردیم. اما بیشترین امید ما این است که مطب ها را فعال نماییم که در اختیار پزشکی عمومی، متخصص عفونی، داخلی، اطفال و دندانپزشکی رپیت تست قرار بدهیم و افراد تعیین تکلیف و وارد سامانه بشوند. اگر هم فرد در سیستم مراقب سلامت پرونده نداشته باشد، همان موقع باتوجه به کد ملی برای او پرونده تشکیل می شود.
معاون وزیر بهداشت درباب برنامه واکسیناسیون اظهار داشت: در مورد واکسیناسیون ما ۱۰ هزار دوز واکسن «اسپوتنیک وی» وارد کردیم. در حقیقت ۲۰ هزار دوز برای ۱۰ هزار نفر. این واکسن جزو واکسن های بسیار عالی است و اطمینان می دهم یکی از ۳ واکسن برتر دنیا است. این واکسن ۲ دوز دارد که دوز اول و دوم با هم فرق دارند. از دوز اول، ۱۰۰ هزار دوز دیگر وارد کرده ایم اما تا زمانی که دوز دوم به دستمان نرسیده است، شروع نمی نماییم. از جانب دیگر، ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چین در هفته آتی به ایران می رسد که البته مقرر است چین حدود ۲ میلیون دوز واکسن به ما بدهد. آسترازنکا هم که ۴.۲ میلیون دوز است از سبد کوواکس است. در نامه ای که به ما دادند گفتند از نیمه فوریه تا آخر فوریه این میزان واکسن به دست ما می رسد. ما در کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در معرض خطر با ریسک بالا داریم که باید پیش از شروع سال واکسینه شوند. از این تعداد نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر از جامعه پزشکی هستند که در اولویت اول هستند و گروه دوم که ۷۰۰ هزار نفر هستند جانبازان، معلولین، شاغلین مراکز نگهداری بیماران مزمن و روانی، مراکز تحت پوشش بهزیستی و افراد سالمند با حداقل دو مورد زمینه ای هستند.
وی با اشاره به عدم همکاری کشورهای ثروتمند در ارائه واکسن به سایر کشورها اظهار داشت: در مورد واکسینه کردن مقابل کرونا دو هدف عمده وجود دارد. یکی کاهش مرگ و میر و بعد هم قطع زنجیره. بنا بر این سازمان بهداشت جهانی به کشورهای ثروتمند سفارش می کند اگر به هدف اول رسیدید واکسیناسیون را متوقف کنید تا به بقیه کشورها واکسن برسد، اما در عمل این اتفاق نمی افتد و متأسفانه دسترسی خیلی از کشورها به واکسن محدود شده است.

1399/12/02
09:55:45
0.0 / 5
1248
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag