مدیركل درمان غیرمستقیم تامین اجتماعی توضیح داد

بعد از حذف دفترچه بیمه، چگونه به مطب و داروخانه برویم؟

بعد از حذف دفترچه بیمه، چگونه به مطب و داروخانه برویم؟

قم مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی درباره جزئیات حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعی از اول اسفند، توضیحاتی داد.


دکتر شهرام غفاری، مدیرکل درمان غیرمستقیم تامین اجتماعی، درباره جزئیات حذف دفترچه بیمه عنوان کرد: دفترچه بیمه تامین اجتماعی از اول اسفند ماه بطور کامل در تمامی مراکز ملکی و غیر ملکی سازمان تامین اجتماعی حذف می شود.
وی اشاره کرد: حدود ۲ سال است که نسخه نویسی الکترونیک در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی اجرا شده است و افراد در مراجعه به پزشک از دفترچه فقط برای احراز هویت خود استفاده می کردند و نسخه به صورت الکترونیک برای آنها نوشته می شد، اما گاهی نسخه نویسی الکترونیک نبود و پزشک در دفترچه درمانی نسخه را برای بیمار می نوشت.
غفاری با اشاره به اینکه با حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعی از اول اسفندماه احراز هویت افراد توسط پزشک بوسیله کارت ملی صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: افرادی که کارت ملی هوشمند برایشان صادر نشده و یا سنشان زیر ۱۸ سال است می توانند شناسنامه خودرا برای احراز هویت همراه داشته باشند و افرادی هم که دفترچه آنها موجود است می توانند در صورت نداشتن کارت ملی از همان دفترچه استفاده کنند.
وی ادامه داد: اگر پزشک مربوطه به صورت الکترونیک نسخه نویسی انجام ندهد و فرد با کارت ملی به مرکز درمانی مراجعه کند، بعد از استحقاق سنجی وضعیت بیمه فرد توسط پزشک، نسخه در سربرگ خود پزشک نوشته می شود و پزشک در بالای نسخه کدملی فرد مراجعه کننده را وارد میکند تا فرد هنگام مراجعه به داروخانه برای دریافت دارو بدون پرداخت هزینه آزاد، دارو را با پوشش بیمه دریافت کند.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی اظهار نمود: داروخانه با وارد کردن کد ملی فرد در سیستم خود از جانب سازمان تامین اجتماعی بوسیله سامانه استحقاق سنجی می کند و جواب سازمان برای آن داروخانه ارسال شده و بدون مشکل و تحت پوشش بیمه دارو به فرد داده می شود.
غفاری درباره دلیلهای حذف دفترچه بیمه بیان کرد: سیستم مکانیزه این امکان را برای ما فراهم نموده که فقط بوسیله کارت ملی احراز هویت نماییم، چونکه هم اکنون در هیچ جای دنیا دیگر شاهد وجود دفترچه های بیمه به شکل موجود در کشور، نیستیم.
وی اشاره کرد: یکی از اشکالات بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی این بود که وقتی دفترچه بیمه آنها تمام می شد و یا اعتبار آن به انتها می رسید باید به کارگزاری های تامین اجتماعی مراجعه می کردند تا دفترچه جدید دریافت نمایند، پس تمدید و صدور دفترچه سبب شده بود سالیانه ۶۰ میلیون بار مراجعه به کارگزاری های تامین اجتماعی توسط بیمه شدگان صورت گیرد و این برای بیمه شدگان سخت بود و حذف دفترچه بیمه سبب راحتی حال بیمه شدگان است.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی افزود: سالیانه ۶۰ میلیون بار مراجعه به کارگزاری های تامین اجتماعی فقط برای تمدید اعتبار دفترچه و صدور دفترچه بیمه بود که با حذف تمدید اعتبار از شروع خرداد ماه ۳۸ میلیون بار مراجعه کاهش پیدا کرد و همین طور با اجرای این طرح از اول اسفند ماه، ۲۲ میلیون بار مراجعه برای دریافت دفترچه هم کاهش می یابد.
غفاری اظهار نمود: این که با حذف دفترچه در منابع سازمان صرفه جویی شود حرف درستی نیست، برای اینکه هزینه کاغذ و صدور دفترچه حذف گردیده است، اما هزینه نگهداری از سیستم های مکانیزه و بروز کردن آنها بیشتر از کاغذ است.1399/11/29
14:08:33
0.0 / 5
1086
تگهای خبر: درمان , درمانی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴