رئیس موسسه رازی:

آزمایش واكسن موسسه رازی بر روی میمون موفق بوده است

آزمایش واكسن موسسه رازی بر روی میمون موفق بوده است

بیو بگ: البرز رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: آزمایش واکسن موسسه رازی روی میمون سبز آفریقایی که از گونه های نزدیک به انسان است با موفقیت همراه بود.دکتر علی اسحاقی در نشست خبری تولید واکسن رازی کووپارس بعنوان نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کوید ۱۹ که روز دوشنبه ۲۰ بهمن در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی برگزار شد با اشاره به اینکه موسسه رازی با سابقه ۹۶ سال خدمت، خیلی از بیماری ها را در کشور کنترل کرده است، اظهار داشت: واکسن دیفتری در سال ۱۳۲۱ در همین موسسه ساخته شده است و حدود ۵۰ سال است که واکسن سرخک را در موسسه رازی تولید می نماییم.

به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، اسحاقی اضافه کرد: مردم باید توجه نمایند، مطالبی که گاها در بعضی رسانه ها درباره واکسن ایرانی منتشر می شود حقیقت ندارد و در واکسن کوو پارس هیچ چیز اضافه ای وجود ندارد. عقبه ۹۶ ساله موفقیت و کارنامه درخشان موسسه رازی و پژوهشگران این حوزه، این مطلب را اثبات می کند.

اسحاقی افزود: تحقیقات تولید واکسن کووید ۱۹ از اسفند ۹۸ در دو پلت فرم شروع شد. این مطالعات و پژوهش ها، فروردین ماه سالجاری به مرحله فرموله، مطالعات پیش بالینی و آزمایش روی حیوانات جونده مثل موش شروع شد. وقتی نتایج به دست آمده رضایت بخش بودند، آزمایش این واکسن روی میمون سبز آفریقایی هم که از گونه های نزدیک به انسان است با موفقیت همراه بود. اواخر تیرماه سال جاری، نتایج حاصل شده به وزارت بهداشت ارسال شد که در نتیجه ۲۷ دی ماه، مجوز کمیته ملی اخلاق در پژوهش را برای آغاز پژوهش های بالینی گرفتیم.
اسحاقی در پاسخ به اینکه گفته شده واکسن موسسه رازی با آنتی ژن وارد شده از چین ساخته شده است هم اظهار داشت: مساله تولید واکسن امری تخصصی است و این صحیح نیست که هرکسی در این خصوص اظهار نظر کند. هفته گذشته ما را متهم به این کردند که واکسن تولیدی ما، انگلیسی است که این مورد حقیقت ندارد.
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اضافه کرد: همکاری مراکز علمی سراسر دنیا با یکدیگر یک روال عادی است. در مرکز تحقیقاتی رازی هم بعضی از ابزار و ملزومات تحقیقاتی از مراکز علمی دیگر کشورها وارد شده است اما نکته مهم این است که دانش تولید این واکسن کاملا بومی و داخلی است.
اسحاقی با انتقاد از موارد مطرح شده در فضای مجازی افزود: شاهد این هستیم که جو نامناسبی ضد واکسن کرونا، چه از نوع داخلی یا خارجی آن بوجود آمده است. مطرح شدن این گونه موارد، جفا ضد پژوهشگران این حوزه است.
نحوه آزمایش واکسن کووپارس
مسعود سلیمانی رئیس مرکز کارآزمایی بالینی ایران و عضو کارگروه تولید واکسن کوو پارس هم در این جلسه درباره آزمایش انسانی این واکسن اظهار داشت: پس از گذراندن مراحل مشخص در حوزه پژوهش های بالینی و دریافت مجوزهای موردنیاز، فاز ۱ و ۲ آزمایش انسانی این واکسن آغاز خواهد شد.
سلیمانی افزود: در فاز اول این پژوهش ها، ۱۳ نفر از افراد داوطلب که کاملا سالم هستند و هیچ گونه زمینه بیماری ندارند، دز مشخصی از واکسن را دریافت خواهند کرد. در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش های فاز اول، فاز دوم این آزمایش در چارچوب دو گروه ۱۲۰ نفره و ۵۰۰ نفره از بین افراد ۱۸ ساله تا ۵۵ ساله شروع می شود.
سلیمانی درمورد عملکرد عمومی واکسن ها هم اظهار داشت: در وهله اول مهم می باشد که بی خطر بودن واکسن اثبات شود. در صورتیکه بی خطر بودن این واکسن مشخص گردید باید روی بحث اثربخشی دارو تمرکز نماییم.
طراحی یک سامانه برای ثبت نام داوطلبین آزمایش واکسن
دکتر سعید کلانتری، محقق اصلی کارگروه تولید واکسن کوو پارس هم در پاسخ به این سؤال که، نحوه آزمایش فاز انسانی این واکسن چگونه خواهد بود، اظهار داشت: سامانه ای برای برای ثبت نام داوطلبین طراحی شده است، همینطور نمونه های مورد احتیاج به سازمان غذا و دارو ارسال شده است و درحال حاضر منتظر دریافت مجوز تزریق به انسان
دکتر محمد حسین فلاح، سخنگوی پروژه تولید واکسن کوو پارس در ادامه این بحث اظهار داشت: بیمارستان رسول اکرم برای پایش، تزریق و نمونه گیری از داوطلبین در نظر گرفته شده است. برای ۱۳ نفر داوطلب اولیه بعد از دریافت واکسن، به مدت ۲۴ ساعت در این محل شرایط هتلینگ در نظر گرفته شده است. این افراد مدت مشخصی را به صورت دوره ای تحت نظر خواهند بود و به صورت مستمر ویزیت می شوند تا شرایط آنها به صورت کامل بررسی شود.

منبع:

1399/11/20
13:32:21
0.0 / 5
1216
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag