انتشار مجموعه قوانین در رابطه با سلامت زنان در ایران

انتشار مجموعه قوانین در رابطه با سلامت زنان در ایران

کتاب «مجموعه قوانین در رابطه با سلامت زنان در ایران» به همت فرانک فرزدی و بتول احمدی منتشر گردید.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، این کتاب توسط فرهنگستان علوم پزشکی کشور انتشار یافته است.
در معرفی کتاب «مجموعه قوانین در رابطه با سلامت زنان در ایران» عنوان شده است: «محتوای این کتاب، قسمتی از دستاوردهای طرح پژوهشی «تحلیل وضعیت قوانین در رابطه با سلامت زنان» است که به سفارش فرهنگستان توسط پژوهشکده علوم بهداشتی به مسئولیت خانم دکتر فرزدی اجرا شده است.
کتاب حاوی بیش از هزار ماده قانونی در رابطه با سلامت زنان است که بعد از تنقیح به صورت موضوعی دسته بندی و با حمایت مالی و معنوی فرهنگستان علوم پزشکی چاپ شده است. امید است این مجموعه فراهم شده در ارتقای سلامت زنان مفید واقع شود.»
همین طور فرانک فرزدی، استاد پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در این زمینه اظهار داشت: امروزه در بحث سلامت، رویکرد جنسـیتی عامـل تعیین کننده و مهمی بشمار می رود. جنسیت، نقش های اجتماعی، مسئولیت ها و فرصت هایی است که جامعه و خانواده برای زنان و مردان تصور می کند. جنسیت بر عوامل خطرساز سلامت، رفتارهای بهداشتی و بر آیندهای سلامت زنان و مردان تاثیر داشته و همین طور بر نحوه دسترسی آنان به خدمات سلامت و حتی پاسخ دهی نظام های ارائه خدمت به مشتریان زن و مرد اثر متفاوت می گذارد. سیاست گذاران، سازمان های دولتی و غیردولتی و نهادهای مدنی می توانند با اتخاذ رویکرد جنسیتی در تدوین سیاست ها، قوانین و اجرای برنامه ها بر سلامت زنان تأثیر مثبت بگذارند.
وی در توضیح نحوه تدوین این مجموعه بیان کرد: برای تدوین این مجموعه سعی شده است تمامی مواد قانونی که بطور مستقیم با سلامت زنان و خانواده ارتباط داشته یا بواسطه اثر بر عوامل مختلف اجتماعی بر سلامت زنان تاثیر می گذارند، شناسایی شوند. حجم بالای مواد قانونی جمع آوری شده مربوط به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت هستند که می توانند ابعاد مختلف سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان را متاثر کنند. بمنظور بهره مندی پژوهشگران و فعالان حوزه سلامت زنان این مجموعه در قالب کتاب تدوین و انتشار یافته است. در این کتاب مواد قانونی برمبنای موضوع طبقه بندی شده اند. طبقه بندی موضوعی قوانین با رویکرد سلامت محور انجام شده است.

1399/11/17
13:59:44
0.0 / 5
1132
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag