ذوالفقاری:

فرد ناقل كرونا دارای مسئولیت كیفری است

فرد ناقل كرونا دارای مسئولیت كیفری است

به گزارش بیو بگ معاون امنیتی، انتظامی وزیر کشور اظهار داشت: اگر فردی با علم به ابتلاء به بیماری، به انتقال بیماری در جامعه کمک کند؛ عواقب کیفری متوجه اش است.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی، انتظامی وزیر کشور و رئیس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی مدیریت بیماری کرونا در نشست امروز کمیته که با حضور ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت و نمایندگان دستگاه های ذی ربط در محل وزارت کشور انجام شد با تشریح اینکه امروز با همدلی و همراهی مردم به نقطه مطمئنی در مهار بیماری کرونا رسیده ایم؛ اظهار داشت: روند کنترل بیماری کرونا در کشور با همکاری خوب مردم و عملکرد مناسب دستگاه های ذی ربط مثبت بوده و باید این روند تا ریشه کن شدن این بیماری منحوس ادامه یابد. معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه هر گونه غفلت و عادی انگاری می تواند زمینه بازگشت باردیگر بیماری را در کشور فراهم سازد، اظهار داشت: امروز یکی از نگرانی های مهم وزارت بهداشت احتمال اوج گیری باردیگر بیماری است. ذوالفقاری اشاره کرد: نباید فضا را به سمتی سوق دهیم که حس عادی پنداری نسبت به خطر کرونا در جامعه شکل گیرد. وی در این خصوص اظهار داشت: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن در طول دوره زمانی کمتر از یک سال گذشته، نظام سلامت کشور با لطمه هایی روبه رو شده و باید با کنترل مناسب بیماری این امکان را ندهیم که کادر درمان و پزشکی کشور بیش از این متحمل خسارت شوند. معاون وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت هایش به دو مؤلفه معیشت و سلامت در تصمیم گیری های کلان کشور اشاره نمود و اظهار داشت: باید نقطه بهینه ای بین امر سلامت و اقتصاد محقق گردد. وی افزود: تصمیم گیری درباب مساله گردشگری و ورود و خروج زائران در ستاد ملی کرونا مورد بررسی قرار می گیرد. مسئله اطلاع رسانی و آگاهی رسانی مردم نسبت به بیماری کرونا و اینکه فرد مبتلا به بیماری باید حس مسئولیت نسبت به کنترل بیماری در جامعه داشته باشد، محور دیگر نشست امروز بود و در این خصوص این تصمیم مورد بررسی قرار گرفت که باید رسانه ها روی این مساله بیشتر تمرکز کنند که بیماری کرونا به جهت اینکه در دسته بیماریهای کشنده قرار دارد؛ فرد ناقل دارای مسئولیت کیفری است. ذوالفقاری در این خصوص نتیجه گرفت اگر فردی با علم به ابتلاء به بیماری، به انتقال بیماری در جامعه کمک کند؛ عواقب کیفری متوجه اش است. رئیس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی مدیریت بیماری کرونا با اعلان اینکه با همراهی و همدلی مردم توانستیم به مرحله مهار و کنترل این بیماری برسیم؛ اشاره کرد: باید در اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا نهایت دقت و حساسیت را داشته باشیم. وی در این خصوص اظهار داشت: مقررات و محدودیت ها وضعیت قرمز، نارنجی و زرد و آبی باید عیناً در همه شهرها اجرائی گردد تا مردم آثار رعایت پروتکل ها را حس و لمس کنند. معاون وزیر کشور اشاره کرد: امروز در استان مازندران و گیلان به خاطر وضعیت حاد بیماری محدودیت تردد اعمال شده و این محدودیت ها باید تا تغییر وضعیت بیماری در این استانها به طور جدی و سخت اجرائی گردد. ذوالفقاری تصریح کرد: تبدیل وضعیت شهرها از قرمز به نارنجی و زرد نتیجه رعایت پروتکل ها و اجرای طرح جامع هوشمند بوده است و البته در صورت عدم رعایت پروتکل ها و عادی انگاری، امکان بازگشت و تبدیل شهرها از زرد به نارنجی و قرمز و متعاقباً اعمال محدودیت های جدید وجود دارد.

ذوالفقاری در آخر اشاره کرد: تجربه بیماری کرونا در حدود کمتر از یکسال اخیر گویای این واقعیت مهمست که همراهی مردم در قالب رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی شرط اول و آخر در مهار بیماری است و امروز باید با محوریت مردم در اجرای دقیق پروتکل ها اجازه اوج گیری مجدد بیماری را ندهیم.


منبع:

1399/10/30
22:48:51
0.0 / 5
1040
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag