اینستاگردی؛

چند روایت كوتاه از آزمایش های غیرقانونی شركت های داروسازی

چند روایت كوتاه از آزمایش های غیرقانونی شركت های داروسازی

بیو بگ: حسین شاه مرادی رئیس انتشارات امیرکبیر در صفحه اینستاگرام خود چند روایت کوتاه از آزمایش های غیرقانونی شرکت های داروسازی روی مردم را که بدون اطلاع آنها بوده بیان کرده است.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، حسین شاه مرادی رئیس انتشارات امیرکبیر در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

یک
شرکت داروسازی فایزر در سال ۱۹۹۶، یک داروی مننژیت را روی مردم نیجریه آزمایش کرد. این آزمایش ها بدون اجازه از دولت نیجریه و بدون اطلاع مردم بود. در نتیجه‌ی این آزمایش ها یازده کودک کشته شدند، و دویست کودک هم به نابینایی، ناشنوایی یا لطمه های جدی مغزی مبتلا شدند.

دو
پروژه‌ی ام کی اولترا (MKULTRA) معروف به «برنامه‌ی کنترل ذهن سازمان سیا» (CIA mind control program) پروژه ای مخفی بود که دفتر علمی سازمان سیا در دهه‌ی پنجاه و شصت میلادی طراحی و اجرا کرد. در این پروژه‌ی تحقیقاتی، بدون اطلاع افراد، آزمایش هایی غیرقانونی روی مغز تعداد زیادی از شهروندان آمریکایی و کانادایی و با هدف دستکاری کردن کارکردهای ذهنی آنها انجام شد.

سه
در سال ۱۹۶۶، هِنری بیچر مقاله ای منتشر نمود و درباره‌ی سوءاستفاده‌ی پژوهشگران و مؤسسات شناخته شده از بیماران در پژوهش ها سخن گفت. مثلاً بدون اطلاع بیماران، سلول های زنده‌ی سرطانی را وارد بدن بیماران کرده بودند. او با مدرک نشان داد که این نوع از آزمایش های غیرقانونی به شکل گسترده و ساختاری در حال انجام می باشد.

چهار
در قرن بیستم داروی دپوپروورا روی زنان زیمبابوه ای آزمایش شد. بعداً معلوم شد که این دارو برای کنترل جمعیت استفاده می شود.
صاحب کارانِ سفیدپوست این زنان سیاه پوست آنها را مجبور می کرده اند که این دارو را مصرف کنند. در سال ۱۹۸۱ دولت زیمبابوه این دارو را ممنوع اعلام نمود.

پنج
در ۱۹۹۴، شرکت های داروسازی آمریکایی یک داروی ایدز به نام ای زدتی (AZT) را به صورت غیرقانونی، روی ۱۷۰۰۰ زن آفریقایی آزمایش کردند. هدف دارو جلوگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک بود. چند سازمان بهداشتی هم در این پروژه سرمایه گزاری نموده بودند. به نیمی از زنان، بدون اطلاع آنها، بجای دارو، چیز دیگری (Placebo) داده بودند. نتیجه: هزار نوزاد مبتلا به ایدز از بدو تولد!

شش
اسناد محرمانه‌ی آرشیو ملی انگلستان، بعد از انتشار نشان دادند که ارتش انگلیس، در دهه های سی و چهل میلادی، روی سربازان خود و حتی نیروهای داوطلب ارتش انگلیس، آزمایش های دارویی غیرقانونی می کردند. مثلاً گاز خردل را روی قسمتی از سربازان خود آزمایش کرده بود تا بفهمد گاز خردل روی پوست هندی ها آثار مخرب بیشتری بر جای می گذارد یا روی پوست بریتانیایی ها.
یا دونالد مدیسون در دهه‌ی ۱۹۵۰، با ۲۰۰ میلی گرم سارین کشته شد. به او گفته بودند این داروی سرماخوردگی است.

هفت
از ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸ پژوهشگران آمریکایی با همکاری دولت گواتمالا، روی ۱۵۰۰ بیمار روانی گواتمالایی آزمایش هایی را انجام دادند. در این آزمایش این بیماران روانی را به سفلیس و سوزاک مبتلا می کردند و آنها تشویق می کردند تا با یکدیگر رابطه‌ی جنسی داشته باشند تا از این طریق بیماری منتقل شود. سال ها بعد، با افشای این مسئله، باراک اوباما و هیلاری کلینتون مجبور شدند رسماً از گواتمالا عذرخواهی کنند.

هشت
در دهه های ۱۸۰۰ تا ۱۹۱۰، دکتر یوگن فیشر (Eugen Fischer) آزمایش هایی نژادپرستانه را روی زنان سیاه پوست نامیبیایی انجام می داد. او روی نوزادان دونژاده کار می کرد و هدفش این بود که با نتایج آن آزمایش ها بتواند جلوی ازدواج بین نژادی را بگیرد. ته نوشت:
این ها مشتی از خروار است که با گشت وگذار مختصری در ویکی پدیا یافت می شود. ای کاش پژوهشگرانی وقت بگذارند و این فاجعه های انسانی را به ما نشان بدهند تا از یک تذکر و احتیاط عقلی و منطقی اینگونه برآشفته نشویم. همین.


منبع:

1399/10/21
21:35:13
0.0 / 5
1289
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag