سفارش هایی برای كاهش انتقال ویروس كرونا در اجتماعات كوچك

سفارش هایی برای كاهش انتقال ویروس كرونا در اجتماعات كوچك

به گزارش بیو بگ خراسان رضوی پژوهشگران اظهار کردند: ویروس عامل بیماری کووید- 19 به آسانی وارد هر محیطی (خانه) می شود، بدین سبب باید بدانید که چه کارهایی انجام دهید تا محیطی عاری از بیماری کووید-19 داشته باشید و هنگام دیدار با خانواده و دوستان در مراسم و تعطیلات بتوانید خطر انتشار کووید- 19 در خانه را کم کرد.


شاید افراد بارها این سوال را از خود پرسیده باشند که چگونه می توان خانه را در ایام کرونائی عاری از ویروس کرد. تهویه نامناسب محیط از مهم ترین مواردی است که می تواند موجب انتقال ویروس و ایجاد بیماری کووید- ۱۹ شود.
به تعویق انداختن مراسم ها تا اختتام همه گیری مهم ترین موضوع است، اما درصورتی که مقرر است مراسمی اجرا شود باید بعضی از موارد مانند استفاده از تهویه مناسب، در نظر گرفتن موارد پذیرایی جداگانه و برگزاری مراسم در فضای باز در نظر گرفته شود.
هوای تازه، محیط ایمن تر
بهترین مکان برای ارتباط با دیگران، خارج از محیط های سربسته و رعایت فاصله فیزیکی دو متری از افراد است. باتوجه به فصل زمستان و گذراندن زمان بیشتر در خانه، خطر شیوع کرونا بیشتر است. ویروس کرونا بوسیله هوا در داخل خانه خصوصاً فضاهایی که تهویه نامناسب دارند، انتقال پیدا می کند. در این شرایط هیچ فاصله مطمئنی با فرد آلوده وجود ندارد و همه افراد در معرض خطر مبتلاشدن به عفونت قرار دارند.
درها و پنجره ها را برای انتشار جریان هوای تازه باز کنید. البته نیازی نیست که محیط سرد شود، باز کردن پنجره ها تنها به اندازه مقداری (۱۰ سانتی متر) نیز می تواند موثر باشد. استفاده از دستگاه تهویه در محیط هایی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی بسیار مفید می باشد، اگر می توانید از دستگاه تهویه هوای قابل حمل در محیط خانه نیز استفاده کنید. از ماسک در همه زمان ها، به جز هنگام خوردن و آشامیدن استفاده کنید. درنهایت، مهمست که زمان زیادی کنار یکدیگر و در یک اتاق یا فضای مشترک نباشید. اهتمام کنید از فضای آزاد یا دیگر فضاها نیز استفاده کنید.
ویروس کرونا در ذرات ریز منتشرشده از دهان هنگام صحبت، آواز، سرفه یا عطسه فرد آلوده وجود دارد. این ذرات ریز تا چند ساعت در هوا به صورت آئروسل معلق می مانند. انتقال بوسیله هوا زمانی اتفاق می افتد که این آئروسل های حاوی ویروس توسط شخص دیگری استنشاق شود. اهتمام کنید در دور همی ها از خواندن هرگونه آواز و سرود اجتناب کنید، برای اینکه در این موارد، ذرات ویروس بیشتری نسبت به صحبت کردن عادی منتشر می شود.
انتقال بوسیله هوا در داخل خانه و خصوصاً فضاهایی که تهویه ضعیف دارند، بسیار مهم می باشد، برای اینکه ویروس در فضا پخش و با گذشت زمان بیشتر می شود. در این شرایط، هیچ فاصله مطمئنی با فرد آلوده وجود ندارد و همه افراد در معرض خطر مبتلاشدن به عفونت هستند. با اطمینان از وجود تهویه کافی برای پاک سازی هوا می توان انتقال ویروس بوسیله هوا را تا حد زیادی کم کرد.


چگونه می توان در ملاقات با دیگران خطر انتقال ویروس را به حداقل رساند؟
تجدیدنظر در ماهیت مراسم
مهم ترین مسئله در برگزاری مراسم و دور همی ها تجدیدنظر در ماهیت و عدم برگزاری به شکل سنتی آن هاست.
جداسازی خود از دیگران، پیش از مراسم
بدیهی است که اگر بیمار هستید، باید در خانه بمانید، اما در آستانه کریسمس برای کاهش خطر انتقال ویروس کرونا (بدون علامت) می توانید خودرا قرنطینه کنید. لوسی یار دلی، استاد روانشناسی در دانشگاه بریستول اظهار نمود: اگر بتوانید ۱۴ روز خودرا از دیگران جدا کنید، بسیار ایمن هستید. پنج روز کافی نیست، بااینکه از هیچی بهتر است. ۱۰ روز بهتر و البته ۱۴ روز بسیار عالی است.
از دیدن همه افراد در یک زمان اجتناب کنید
در محیط های کوچک، هرچقدر تعداد بیشتری از افراد حضورداشته باشند، احتمال اینکه فردی ناخواسته ناقل ویروس باشد، بیشتر و رعایت فاصله فیزیکی در افراد دشوارتر است.
از خانه خود در مقابل کووید محافظت کنید
روش های زیادی برای کاهش خطر انتقال در داخل خانه، ازجمله ضدعفونی کردن سطوحی که لمس می شود، پوشیدن ماسک و حفظ فاصله دو متری از یکدیگر وجود دارد.
تهویه اهمیت ویژه ای دارد و در خانه های مدرن با عایق بندی مناسب ممکنست یک پنجره باز کافی نباشد.
گابریل اسکالی، استاد دانشگاه بریستول می گوید: ایجاد جریان هوا در خانه، عامل مهم در این مساله است؛ بنابراین، درها را باز بگذارید و یک پنجره در هر دو طرف خانه نیمه باز باشد. همین مورد در اتاق های مجزا نیز رعایت شود و درها و پنجره ها را باز نگه دارید.
یادتان باشد خانه به مفهوم ایمنی نیست
نتایج بررسی اخیر در Nature Human Behaviour نشان داده است که لغو اجتماعات کوچک بعنوان موثرترین راهبرد برای جلوگیری از انتقال بیماری کووید- ۱۹ است.
استفان ریچر، استاد روانشناسی اجتماعی در دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند هشدار می دهد برگزاری مراسم و دورهمی در مکان های ایمن (خانه) خطرناک می باشد، برای اینکه که افراد این مکان ها را ایمن می دانند و مراقبت از خودرا تاحدودی کم می کنند.
بیاموزید که چگونه مودبانه «نه» بگویید
اگر فردی برای درآغوش گرفتن نزدیک می شود و یا شما را به خانه اش دعوت می کند، نپذیرفتن درخواست او ممکنست دشوار باشد، برای این موارد اهتمام کنید «نه» را بعنوان یک پیشنهاد بجای نپذیرفتن به کار برید؛ بدین سبب بجای اینکه بگویید به من نزدیک نشو، بگویید باید فاصله بگیرم تا شما را آلوده نکنم.
چیدمان میز را تغییر دهید
میز شام یا پذیرایی را اگر امکان پذیر است در محیط های سربسته نچینید. بهداشت فردی را رعایت کنید و دست ها را مرتب بشویید. در صورت داشتن فضا و تجهیزات پذیرایی در دسترس، چیدمان میز یو (U) شکل یا حتی میزهای جداگانه برای خانوارهای مختلف را در نظر بگیرید.
لیندا باولد، استاد بهداشت عمومی در دانشگاه ادینبورو اسکاتلند اظهار نمود: قرار گرفتن افراد از خانواده های مختلف روبروی هم ایده خوبی نیست، همین طور عدم پخش موسیقی که موجب شود، افراد ترغیب به همخوانی شوند و ویروس بیشتری در فضا پخش شود.
از دست زدن به وسایل دیگران اجتناب کنید. به صورت مشترک غذا نخورید، اهتمام کنید همه افراد وسایل شخصی همراه داشته باشند و هنگام رفتن آنرا با خود ببرند.
اهتمام کنید در منازل افراد لطمه پذیر، حضور پیدا نکنید، همین طور فرد لطمه پذیر از دیگران پذیرایی نکند.
مدت زمان دیدار دیگران را کاهش دهید
مدت زمانی که در خانه می گذرانید، در تجمع ویروس در فضا تفاوت بوجود می آورد. از دیدگاه ردیابی تماس، ۱۵ دقیقه نشستن در فاصله دو متری از شخصی که در خانه است، تماس نزدیک تعریف می شود؛ بدین سبب بازدیدهای کوتاه مدت بهتر از بازدیدهای طولانی تر است.
برگزاری مراسم در فضای باز بهترین گزینه است اما بدون خطر نیست. به تعویق انداختن اجتماعات با خانواده یا دوستان تا تابستان می تواند ایمن ترین راهبرد در این حوزه باشد.
منابع

www.theguardian.com

www.rte.ie
منبع:

1399/09/30
14:09:33
5.0 / 5
1249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag