سرپرست وزارت بهداشت تاكید كرد؛

لزوم راه اندازی بسیج ملی جلوگیری از بیماری های غیر واگیر

لزوم راه اندازی بسیج ملی جلوگیری از بیماری های غیر واگیر

بیو بگ: سرپرست وزارت بهداشت، اظهار داشت: بیماری های غیر واگیر یكی از بزرگترین مشكلات نظام سلامت است.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر سعید نمكی در نشست كمیته ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیر واگیر گفت: بیماری های غیر واگیر یكی از بزرگترین مشكلات نظام سلامت است. سبك زندگی نادرست، عدم باور سیاستگذاران به بیماری های غیر واگیر و دگرگونی های فرهنگی مدیریت شده عواملی هستند كه امروز جامعه را به این بیماری ها گرفتار كرده اند. وقتی مقرر است استفاده از فست فود در یك كشور بعنوان یك الگوی تغذیه ای شكل گیرد، سیاستگذاران باید نسبت به آلودگی به این پدیده، دوراندیشی كنند و امروز شیوع بیماری های غیر واگیر، نشانه هایی از بی تدبیری های گذشته ما هستند.

وی اشاره كرد: اعتقاد دارم كه بار بیماری های امروز، تلنبار ندیدن های روز گذشته ما است. حدود 3 دهه پیش كه مسئولیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت را بر عهده داشتم، اداره كل بیماری های غیر واگیر را راه اندازی كردیم و آن زمان در منطقه، بحثی از بیماری های غیر واگیر نبود و اگر آن راه را ادامه داده بودیم، وضعیت به مراتب بهتری در سطح جهان داشتیم.
سرپرست وزارت بهداشت، اشاره كرد: وقتی بیماری های واگیردار كنترل می شوند، سیمای بیماری ها به سمت بیماری های غیر واگیر تغییر می كند، اما در بحث كنترل بیماری های واگیردار، وزارت بهداشت، نقش و ركن اصلی بود و با 5 دلار، فرزندان مان در مقابل 6 بیماری مهلك مسری قابل پیشگیری با واكسن، واكسینه شدند، اما وقتی گرفتار دیابت و سرطان می شویم، با هزینه های سرسام آور روبرو می شویم و ضرورت تقویت مشاركت های بین بخشی، بیشتر از پیش احساس می شود.
نمكی با اشاره به اینكه برای كنترل بیماری های غیر واگیر به تدوین نقشه ملی نیاز داریم، اضافه كرد: در كشور ما با عنایت به تنوع اقلیم و تنوع مشكلات، باید نقشه های محلی برای كنترل بیماری های غیر واگیر تهیه شود چون هیچ استانی الگوی تمام عیار كشور نیست، هیچ شهرستانی از یك استان، الگوی تمام عیار آن استان نیست و روستایی از یك شهرستان، نمونه كامل یك شهرستان نیست و در چنین شرایطی نمی توانیم برنامه ریزی متمركزی داشته باشیم و نیازمند نقشه های محلی هستیم كه با ادغام و تجمیع آن، نقشه ملی تهیه شود.
وی افزود: در نقشه ملی بیماری های غیر واگیر باید دوباره بیماری های هدف و نقش همه دستگاه ها با منابع مورد نیاز آنها را تعریف نماییم. وزارت بهداشت در كنترل بیماری های غیر واگیر، حداقل نقش را دارد، اما وزارت بهداشت می تواند در سیاستگذاری و بازخورد دادن به دستگاه های اجرایی در این زمینه نقش مهمی داشته باشد و فعالیت های پیشگیرانه از مبتلاشدن به بیماری های غیر واگیر باید در نظام نمایش خدمات، ادغام شوند.
سرپرست وزارت بهداشت اشاره كرد: برای كنترل بیماری های غیر واگیر نباید تخت های بیمارستانی جدیدی احداث نماییم بلكه باید درمان سرپایی را توسعه دهیم. اگر در مراحل اولیه بیماری، بتوانیم بیماری ها را تشخیص دهیم، شاهد پیشرفت بیماری و تحمیل هزینه بر مردم و نظام سلامت نخواهیم بود. باید برای جلوگیری از بیماری های غیر واگیر در كشور بسیج ملی راه اندازی نماییم.
نمكی درانتها افزود: نباید از ظرفیت های بالای انجمن ها و سازمان های مردم نهاد در پیشگیری و كنترل بیماری های غیر واگیر غافل شویم، اما آموزش صحیح این گروه ها برای نمایش آموزش به عموم جامعه، مهم می باشد.

1397/11/05
19:31:20
5.0 / 5
4438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵