یافته جدید محققان یونانی؛

ارتباط بین آپنه خواب و بیماریهای خود ایمنی

ارتباط بین آپنه خواب و بیماریهای خود ایمنی

بیو بگ: پژوهشگران در مطالعه سیتوكین های التهابی در رابطه با آپنه خواب (اختلال تنفسی خواب) و بیماریهای خودایمنی دریافتند میزان سیتوكین در افراد مبتلا به آپنه درمان نشده، غیرعادی است.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، خواب کافی می تواند خطر افزایش وزن و التهاب را کم کند و سبب بهبود کارآیی و راندمان شود.
آپنه خواب زمانی اتفاق می افتد که مجاری تنفسی فوقانی بطور مکرر در طول خواب مسدود می شوند و در نتیجه جریان هوا کاهش یافته یا به طورکامل متوقف می شود.
فرد مبتلا به آپنه خواب ممکنست چند بار در هنگام خواب به طورلحظه ای گرفتار توقف تنفس شود.
علائم و نشانه های آپنه خواب عبارتند از خُرخُر کردن، خواب آلودگی روزانه، بریده بریده نفس کشیدن در هنگام خواب و اختلال عملکرد جنسی.
فاکتورهای مختلفی نظیر چاقی، بزرگ بودن لوزه ها و نارسایی قلبی یا کلیوی در بروز آپنه خواب نقش دارند.
اختلال آپنه خواب خطر برخی مشکلات جدی تنفسی را بیشتر می کند. انجمن آپنه خواب آمریکا معتقد می باشد سالانه حداقل ۳۸ هزار نفر به سبب مشکلات قلبی در رابطه با آپنه خواب می میرند.
محققان دانشگاه جورجیا آتن در مطالعه خود به بررسی ارتباط بین آپنه خواب و بیماریهای خودایمنی پرداختند.
در بیماریهای خودایمنی، سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های سالم حمله می کند. بیماریهای خودایمنی شامل آرتروز مفاصل، لوپوس و بیماری ام اس است.
محققان در این مطالعه، میزان چهار سیتوکین التهابی را بررسی کردند. آنها دریافتند میزان سیتوکین ها در افراد مبتلا به آپنه خواب در مقایسه با گروه کنترل بمراتب کمتر بود.
محققان معتقدند هیپوکسی طولانی مدت ممکنست در تفاوت در میزان سیتوکین نقش داشته باشد. هیپوکسی به حالتی اطلاق می شود که بدن قادر به دریافت اکسیژن کافی نیست که در زمان عدم درمان آپنه خواب رخ می دهد.

1399/09/03
13:51:18
5.0 / 5
1403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag