ازدحام داوطلبان در پایگاه های اهدای خون و درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان

ازدحام داوطلبان در پایگاه های اهدای خون و درخواست سازمان انتقال خون از هموطنان

بیو بگ: در ایام اخیر و به دنبال فراخوان سازمان انتقال خون ایران بمنظور جبران كاهش ذخایر خون خیلی از مراكز با استقبال بی نظیر مردم رو به رو شده است و این در حالیست كه مراكز سازمان انتقال خون ایران به سبب ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی ناچارند با تعداد تخت های كمتر داوطلبان اهدای خون را میزبانی كنند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی_سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن تقدیر از داوطلبان اهدای خون که در سخت ترین روزهای بحران کرونا و در آستانه اعمال دور جدیدی از محدودیت ها در مراکز اهدای خون کل کشور حضور یافته اند، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا که ماه ها است کشور را درگیر و سبب کاستن از مراجعه داوطلبین اهدای خون به مراکز شده است شباهتی به بحران های مقطعی زلزله، سیل و یا آتش سوزی های وسیع ندارد و از داوطلبین نوع دوست اهدای خون خواستاریم که به صورت مستمر و دست کم تا اختتام فروکش این موج از شیوع ویروس کرونا با سازمان همراه باشند.
وی ضمن پوزش از داوطلبین اهدای خون که به سبب ازدحام در مراکز انتقال خون قدری معطل گشته و یا چندین بار مراجعه داشته اند، اظهار نمود: سازمان انتقال خون خودرا ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی می داند و در همین راستا ناچار است که میزان تجمع در مراکز اهدای خون را کنترل کند تا سلامت داوطلبین اهدای خون با خطر مواجه نشود.
حاجی بیگی با اعلان اینکه جمع آوری حجم بالایی از خون اهدایی و پذیرش مردم در تنها چند روز سبب کاهش آمار اهدای خون در ایام بعد می شود، اشاره کرد: هر اهداکننده خون بعد از اهدا دست کم تا سه ماه بعد امکان اهدای خون نخواهد داشت و این سبب می شود که در ماه های بعد که پیش بینی می شود روزهای سخت تری از نظر شیوع ویروس کرونا نیز باشد با مشکل کمبود اهداکننده خون مواجه شویم.
وی اشاره کرد: فرآورده های خون اهدایی مانند پلاکت تنها سه روز قابلیت نگهداری در کیسه های خون را دارد و اهداکنندگان گرامی خون لازم است همیشه متناسب با میزان مصرف روزانه بیمارستان ها با سازمان انتقال خون ایران همراه باشند.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، وی با اعلان اینکه بهترین محل برای ذخیره خون و فرآورده های آن در رگ های مردم است نه درون کیسه های خونگیری و یخچال های سازمان انتقال خون ایران، اظهار نمود: امروز اهدای خون هیجانی جای خودرا به تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه داده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در آخر تصریح کرد: سامانه نوبت دهی اینترنتی به آدرس nobatdehi.ibto.ir دردسترس است تا داوطلبین اهدای خون با ستاندن نوبت در ساعاتی که مراکز خلوت تر است مراجعه کنند.
منبع:

1399/08/29
21:29:45
5.0 / 5
7107
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag