محدودیت های جدید كرونا از زبان وزیر بهداشت:

شنبه حیاتی برای كرونا

شنبه حیاتی برای كرونا

به گزارش بیو بگ وزیر بهداشت با اشاره به اعمال محدودیت های جدید كرونا در كشور از شنبه اظهار داشت: معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یك كشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست و تعطیلی بهتر از این است كه كاسبی آلوده شده، یك ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نكرده بر اثر بیماری جان خودرا از دست دهد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در جلسه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به نامه ای که به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری تقدیم کرده است، اظهار داشت: نامه عجیب و غم انگیزی بود که در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. مقام معظم رهبری بلافاصله پیگیری کردند و جلسه در حضور ایشان تشکیل شد. در جلسه ستاد مقابله با کرونا که با حضور مقام معظم رهبری انجام شد اتفاق عجیبی افتاد، این یک سرفصل جدید در تاریخ است؛ ایشان چند تکلیف فرمودند و گفتند که مصادیق تعیین محدودیت ها بر عهده وزارت بهداشت است و هرچه ما اعلام کردیم بقیه باید اجرا کنند.
وی اضافه کرد: دوم هم اینکه وزارت بهداشت باید برای بیماریابی بیشتر طرح محله محور تهیه نماید و چون مصوبات ستاد ملی بلاعمل می ماند، فرمودند قرارگاهی تشکیل گردد تا مصادیق اجرائی شود و این اتفاق بلافاصله رخ داد و توانستیم در طول مدت کمتری این طرح را تدوین کنیم؛ برای اینکه تجربه های خوبی پیدا کرده بودیم. همانطور که در موج اول بیماری ۷۸ میلیون ایرانی را برمبنای پرونده الکترونیک سلامت غربالگری کردیم و توانستیم از این تجربه استفاده نمائیم و بار بیمارستان ها را کاهش دهیم. با همکاری عزیزان بسیج جامعه پزشکی و دوستان هلال احمر طرح غربالگری مشتمل بر چند بند اصلی را تدوین کردیم.
نمکی افزود: با اشاره به آغاز طرح جدید مدیریت کرونا اظهار داشت: نخستین اقدام ما در این طرح آموزش مردم است، اگر اقناع عمومی ایجاد نشود و شاید ما پوشش بیمه ای کاملی نداشته باشیم تا خسارت مردم را جبران کند، هرچند دولت در اوج تنگدستی دارد کارهایی را می کند و دیشب هم بحث شد تا منابعی را برای تزریق به گروه های کم درآمد تهیه کنیم اما، معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یک کشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست. این مشکل می تواند تمام دست آوردهای یک مملکت را زیر سوال ببرد. من معتقدم تعطیلی بهتر از این است که کاسبی آلوده شود و یک ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نکرده بر اثر بیماری جان خودرا از دست دهد. پس برای ما یکی از تلخ ترین موارد، مشکلات اقتصادیست اما از آن تلخ تر این است که مقام معظم رهبری با تمام غصه ای که برای معیشت مردم می خورند گفتند که بین مقوله سلامت، اقتصاد و حتی امنیت، مقوله سلامت مردم اولویت دارد و اگر دیدیم باید یکی را انتخاب نماییم، سلامت اولی ترین است. این فرمایش حکیمانه از فردی که در مسند رهبری و قبل از این هم ریاست جمهوری کشور را بر عهده داشته است، حرف عادی نیست و این تفکیک برخواسته از خرد است.
اعمال محدودیت های جدید از شنبهشهرهای زرد کرونائی چه شهرهایی هستند؟ وزیر بهداشت افزود: در این طرح دو بال را با هم مدیریت می نماییم که نخستین آن اعمال محدودیت ها است که از شنبه اعمال خواهد شد. در طرح جدید شهرها را به سه گروه تقسیم کردیم، اول شهر زرد، شهری است که در آن به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر چهار بیمار بستری PCR مثبت داشته باشیم؛ یعنی یک شهر یک میلیونی باید روزی ۴۰ بیمار بستری pcr مثبت داشته باشد و ما چون می دانیم برخی از بیماران کووید۱۹ بستری ممکنست pcr مثبت نباشند و با سایر موارد بیماری برای ما محرز شود باید حدود ۵۰ درصد به موارد بیماری اضافه نماییم که یعنی ورودی بیمارستان ما روزانه حدود ۶۰ نفر می شود.
افزایش زمان بستری بیماران کرونا در بیمارستانوی اضافه کرد: قبلا متوسط زمان بستری بیمارستان ۵.۵ روز بود اما امروز به سبب چموش شدن بیماری به ۹ تا ۱۰ روز رسیده است و در این شهر به ازای یک میلیون نفر جمعیت، ۶۰ تخت آی سی یو اشغال خواهد بود و ۲۰ درصد از اینها کیس ICU هستند که به ۱۲۰ تخت هم در آنجا نیاز است؛ در صورتیکه حداقل باید ۳۰ درصد از تخت های ICU را به مریض های اورژانسی اختصاص دهیم.
شهرهای نارنجی و قرمز کرونا از زبان وزیر بهداشتوزیر بهداشت همین طور در توضیح مناطق نارنجی، اشاره کرد: منطقه نارنجی منطقه ای است که در روز ۶ بیمار PCR مثبت به ازای هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت داشته باشیم که در آن شهر به ازای جمعیت یک میلیون نفری۹۰۰ تخت و ۱۸۰ تخت ICU نیاز داریم. در شهر قرمز نیز ۱۰ بیمار مثبت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت وجود دارد و در آن شهر به ازای هر یک میلیون نفر، ۱۵۰۰ تخت بستری و ۳۰۰ تخت ICU نیاز داریم، ولی ما به جرأت می گوییم تا کنون نگذاشتیم تا این لحظه بیماری پشت درب بیمارستان بماند، صدها بیمار افغان بدون کارت را مجانی پذیرش کردیم و نگذاشتیم قومیتی در ارجحیت باشد و این افتخار جمهوری اسلامی است که قوم ترک، لر، کرد، سنی و شیعه همه مانند هم هستند و جنسیت، سن، پول یا بی پولی برایمان مطرح نیست. هیچ گاه نشد که به خاطر کمبود تخت و یا ونتیلاتور، سالمندی از دستگاه جدا شود تا دستگاه به فرد جوان برسد؛ در صورتیکه در تمام دنیا این صورت گرفت. به همین دلیل بود که دشمنان نتوانستند سوار موجی شوند برای اینکه حتی پیرزن ۱۰۳ ساله سنی در کردستان با کووید۱۹ بستری شد اما صحیح و سالم مرخص شد.
دو هفته مهلت دهیم تا ورودی بیمارستان ها کم شودوی محدودیت های جدید را برای کمک به قطع زنجیره انتقال بیماری و تاب آوری نظام سلامت موثر دانست و اظهار داشت: همکاران ما باید یک نفسی بکشند. دوستان فکر می کردند تابستان راحتی دارند و پاییز سخت است؛ اما این سختی به هم متصل شد و اوضاع چنان نفس گیر شد که لحظه ای نتوانستیم درنگ نماییم و از همه بدتر در اصفهان روزی ۱۳ تا ۱۵ پرستارمان آلوده شده که در ماه رقم بالایی می شود. اینها یا باید بستری شوند و یا به قرنطینه بروند، ماهم که نیروی وارداتی نداریم، همین بچه ها باید کار کنند. پرسنلی که ۲۴ ساعته در لباس گرم مقرر است کار کند باید تاب آوری او حفظ شود. هدف اصلی ما این است که دو هفته مهلت دهیم و این ورودی به بیمارستان را کم نماییم که هم مراقبت از بیمار افزایش یابد و هم فرصت استراحتی برای کادر درمان داشته باشیم.
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه این آخرین فرصت تاب آوری نظام سلامت است، اشاره کرد: من از روز آخر دی ماه که ویروس در چین شناسایی شد دارم کار را مدیریت می کنم و نه از اول اسفند. ما نخستین کشوری بودیم که پروازهایمان را با برخی جاها قطع کردیم و نخستین کشوری بودیم که ۳۶ گیت برای ورودی و خروجی تعیین کردیم.
شنبه؛ از حیاتی ترین تاریخ ها برای مدیریت کروناستمردم کوتاه بیایند، به مرگ های ۴رقمی می رسیمنمکی اظهار داشت: این تاریخی که از شنبه برای محدودیت اعلام کردیم یکی از حیاتی ترین تاریخ ها برای مدیریت کرونا است، اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می بازیم و به مرگ های ۴ رقمی می رسیم، روزی گفتم مرگ ها ۳ رقمی می شود و کسی باور نکرد. مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه ای خواهیم رسید که خلاص شدن از آن دشوار است کما اینکه زمانی هم که مرگ ها ۳ رقمی شد ما با پکیجی از مشکلات روبرو بودیم.
با بمب ویروس مواجهیمقاطعانه باید پای محدودیت ها باشیموی اشاره کرد: غفلت در این مقطع چه از طرف مردم و مسئولان یعنی پرتاب آخرین تیر ترکش مدیریت بیماری و ما باید قاطعانه پای محدودیت ها باشیم و اگر کسی تخلف کرد قاطعانه با او برخورد نماییم. کسی که بمب ویروس می باشد باید با او مقابله شود. اگر به مقامات امنیتی بگویند کسی بمبی می خواهد جایی ببرد همه بر سر او می ریزند؛ حالا هم با بمب ویروس مواجه هستم و قدرت سرایت ویروس ۱۰ برابر شده است و مبتلاشدن خانوادگی شده است. عزیزان در اجرای پروتکل ها قاطع باشید. هرگونه کتمان و گذشت یعنی اضرار به غیر و ضرر زدن به حقوق سایر شهروندان.
دورهمی ها عامل ۵۱ درصد از انتقال کروناوزیر بهداشت افزود: طرح گسترده بیماریابی بر اساس کار محله محور کار آموزش و اقناع عمومی را انجام خواهیم داد و با کمک بسیج، هلال احمر، خیرین، سازمان های مردم نهاد و... سطح آگاهی عموم را بالا می بریم. افتخار داشتم طرحی داشته باشم به نام هر خانه یک پایگاه سلامت و اعتقادم بر این بود که محور خانواده و آموزش او بسیار مهمست و او باید سفیر سلامت ما باشد و ما تا ۱۰ میلیون سفیر سلامت تربیت کردیم و بعد پایمان در گنداب کرونا گیر کرد و روند کند شد. اگر در هر خانه یک سفیر سلامت داشته باشیم، انتقال آموزش محله محور بهتر می شود. حالا ۵۱ درصد از عوامل ایجاد کننده بیماری دورهمی ها است، نمی گردد ما شهرها را تعطیل نماییم و در این شب های طولانی زمستان ۶۰ نفر در یک خانه جمع شوند، طرح محله محور ما باید آموزش ها را منتقل کند.
علت افزایش تعداد بیماران کروناوی بیماریابی سریع را مبتنی بر افزایش تست های تشخیصی خواند و بیان کرد: تست. های PCR را از روزی ۲۵ هزار مورد به ۴۰ هزار تا رساندیم و اینکه آمار بیماران در روز افزایش می یابد به مفهوم شناسایی کیس های بیشتر است. تعداد تست های ما به ۱۰۰هزار تست در روز خواهد رسید و افزایش تعداد بیماران روزانه به سبب افزایش شناسایی بیماران است.
اجازه کره از آمریکا برای ارسال کیت به ایرانتولید کیت های تشخیص سریع کرونا در داخلنمکی افزود: اتفاق مبارکی در جمهوری اسلامی در بحران کرونا افتاد و آنهم تکیه بر شرکت های دانش بنیان بود؛ کیت رپید و آنتی ژن که ۲۰ دقیقه ای جواب می دهد، در این بسیج کمک حال ما بود. از کره ای ها خواستیم کیت بفرستند که قرار بود شنبه ۳ میلیون کیت بفرستند و روز گذشته گفتند آمریکا باید اجازه دهد. از ۶ ماه پیش دورنما را دیدیدم، همان گونه که رمدسیویر و فاویپیراویر را ساختیم، آمپول دانه ای ۶۰ دلار بود الان داریم با قیمت کمتر و به شکل انبوه می سازیم. تست های سریع توسط شرکت های دانش بنیان تولید شد؛ همانطور که داروهای درمان کرونا را ساختیم، کیت هایی که در داخل کشور تولید کردیم بمراتب از کیت های کرونای کره ای دارای کیفیت بیشتری است و روز سه شنبه ۱۰۰ هزارتای اول آن تولید می شود و تلاش خواهد شد تا روزانه ۱۷۰ هزار کیت تولید نماییم.
چگونگی ردیابی و قرنطینه موارد مثبت کرونانمکی با اشراه به طراحی سامانه ای برای رهیابی موارد مشکوک کرونا، اضافه کرد: ارتباطی با آزمایشگاه ها برقرار کردیم که هر مثبتی بر پرونده الکترونیک خانوار می نشیند و مراقب سلامت ردیابی فرد را آغاز می کند و بعد تمام افرادی که با وی در تماس بودند و حداقل ۱۰ نفر جدید را شناسایی می نماییم. در گام بعدی که قرنطینه است به شیوه قرنطینه بیماران و قرنطینه افراد سالم تحت عنوان قرنطینه معکوس عمل می نماییم. در مرحله قرنطینه افراد بیمار و افراد مشکوک را در نظر خواهیم داشت، افرادی که در فضای منزل توانایی ماندن در قرنطینه را دارند، در منزل قرنطینه خواهند شد و برای افرادی که توانایی و امکان ماندن در منزل را ندارند و بضاعت کافی ندارند، مقرر شد برای آنها اماکنی برای قرنطینه با کمک سپاه و بسیج و خیرین در نظر گرفته شود و منابع آن هم دارد تامین می شود. اما از کمک خیرین هم بابد بهره جست. در این راستا از قرنطینه هایی که دوستان نظامی تهیه کردند و نیز از ظرفیت مسافرخانه ها و هتل ها استفاده خواهیم کرد.
جریمه ۲۰۰هزار تومانی برای تردد فرد مثبت کرونانمکی اشاره کرد: برای ردیابی افراد در قرنطینه سیستمی را در نظر گرفتیم و برای آنها جریمه در نظر گرفتیم، در مرحله اول فرد مثبتی که در جامعه تردد کند ۲۰۰ هزارتومان جریمه خواهد شد، و در مرحله بعد به قرنطینه الزامی خواهد رفت. گروه دوم قرنطینه برای افراد سالم و ریسک پذیر هستند که شامل افراد بالای ۶۵ سال و بیماران خاص می شوند و جمعیتی معادل ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دارند و ۸۸ درصد مرگ های ما مربوط به افراد پرریسک و افراد بالای ۶۰ سال و افرادی است که بیماری زمینه ای دارند. این افراد اگر به بیمارستان بروند هم شرایط سختی خواهند داشت. ما باید تلاش نماییم این افراد آلوده نشوند، خدمات الکترونیک دریافت نمایند و اهتمام داریم با کمک سازمان بسیج و هلال احمر خدمات آنها را در منزل به صورت دورا پزشکی ارائه دهیم و حتی اگر نیاز به خرید دارند بچه های بسیج کمک کنند که خرید فرد درب منزل به او برسد.
وی به درمان سرپایی در پکیج فعلی اشاره نمود و اظهار داشت: اگر در سه یا چهار روز اول به بیمار مبتلا به کرونا برسیم، فرد به فاز بحرانی نمی رود. ۸۰ درصد افرادی که در جامعه تردد می کنند علامت ندارند و ۲۰ درصد علامت دارند که ۵ تا ۶ درصد آنها به بیمارستان می روند و بیماران ما معمولا بیماری را از افراد ناقل دریافت می کنند. ۵۰ درصد بیماران نیازمند به اینتوبه جان خودرا از دست می دهند. مریض های ما در فاز التهابی از دست می روند، هرچه سطح ویروس بالاتر رود، مریض گرفتارتر می شود. اگر روزهای اول لود ویروس پایین آید وضعیت بیمار کنترل می شود که در درمان سرپایی این کار را برای مریض ها انجام می دهیم.
اثرگذاری طرح جدید مقابله با کرونا؛ یک ماه دیگرنمکی اشاره کرد: توسط سامانه ۴۰۳۰ مشاوره پزشکی در نظر گرفته شده است تا با شیوه مراقبت در منزل بار بیمارستانی را کم نماییم. برای بیمارانی که نیازی به بستری در بیمارستان ندارند از خیرین کمک گرفتیم تا کپسول اکسیژن در منزل برسانیم. ما از این اقدامات محدودیت و بیماریابی دو هدف بزرگ داریم، اول قطع زنجیره ویروس که موجب کاهش آمار مبتلایان بستری و سرپایی خواهد شد و هدف دوم کاهش مرگ میر است. رئیس جمهور در جلسه قبلی دولت همه وقت خودرا صرف این بحث کرد تا این طرح زودتر اجرائی شود، این کار را با لطف خدا و همت مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری ادامه خواهیم داد و تردید ندارم اثرات این طرح عظیم ملی را یک ماه دیگر خواهیم دید و به آن افتخار می نماییم.
وی در ادامه این جلسه ضمن قدردانی از مسئولان و دست اندرکارانی که در این ایام در کنار وزارت بهداشت در حوزه مقابله با کرونا تلاش کردند، اضافه کرد: از صدا و سیما تشکر می کنم که با دو روز تاخیر به سبب انتخابات مجلس کنار ما بودند. چون من هیچ گاه بر زبانم جمله ای جاری نخواهد شد که در تاریخ این مملکت نباشد و غلو شود یا بی انصافی باشد، اگر هم موردی باشد خلاف واقع یا از خاطرم دور شده است ولی اهتمام کردم هیچ گاه از دایره انصاف خارج نشوم و آنچه در این ایام می گویم و قسمت های ناگفتنی آنرا برای بعد می نویسم، سعی کردم تاریخ حماسه مدیریت بیماری در کشور را به نحوی بگویم که برای نسل های آینده بماند؛ چون هر کشوری هر ۱۵۰ سال با این پدیده مواجه می شود و از آن عبور می کند که نگارش این پدیده بزرگ کار آسانی نیست و بنا به فرموده مقام معظم رهبری به تصویر کشیدن این صحنه ها نیازمند یک شهید آوینی دیگر است. به تصویر کشیدن این شرایط سخت که کشور با تحریم نیز دست و پنجه نرم می کند، کار آسانی نیست و باید این تصاویر برای آیندگان در تاریخ ثبت گردد و نسل آینده بدانند پدران آنها در چه شرایطی بودند و چگونه افتخار آفریدند.
وی با اعلان اینکه این توفیق را داشتم که در شهر اصفهان تحصیل کنم، اشاره کرد: اصفهان منظومه ای از همه عظمت های یک سرزمین است و ویترینی از زیباترین معماری های جهان را می توان در اصفهان دید و آنچه این معماری بی بدیل را خلق کرد عشق معمار اصفهانی است. عزیزان در دفاع مقدس هم بزرگ ترین حماسه ها را آفریدند. من بعنوان کوچک ترین سرباز نظام و ولایت خاضعانه دست شما را می بوسم ستاد کرونای اصفهان کار را تا کنون به زیبایی اداره کرده است و همدلی و وفاق بی نظیری بین دست اندرکاران این ستاد جاری است.
وزیر بهداشت با درود بر روح شهدا، افزود: شهدای مدافع سلامت مظلومانه ترین شهدای این سرزمین اند، تلاش می کنم در این روزهای سخت و غم انگیز کمتر بروز عواطف درون داشته باشم و آتش ها را درونم نگه دارم، اما من با تک تک شهدای سلامت یکبار مردم و زنده شدم و با داغ هر خانواده ای تمام اجزای وجودم آتش گرفت، یکی از دلیلهای عمده این اتفاق مظلومیت این شهدا است. در شرایطی که ویروس را کسی نمی شناخت برخی همکاران ما شهید شدند و میدان را خالی نکردند.
نمکی اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس سربازان زیادی از دست دادیم و در این دوران سرداران زیادی از دست دادیم و در ایام سخت بی امکاناتی پای کار بودند. آقای ترامپ بعنوان رذل ترین و بی انصاف ترین و بی مروت ترین انسان روی زمین مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرد و من تردید نداشتم اگر یک قطره از خون شهید سلیمانی قرار باشد دامنش را بگیرد در این دنیا و آن دنیا پاسخ های سنگینی خواهد داد. ما از هرجای دنیا لباس و تجهیزات تهیه می کردیم اما با مشکلات ورود آنها به کشور مواجه می شدیم، برای فرمانده خیلی سخت و تلخ است که نتواند برای سربازانش تجهیزات فراهم آورد.
نمکی اشاره کرد: در بدترین سال اقتصادی دولت و در بدترین روزهای فقدان منابع در بانک مرکزی و در این مضایق سنگین، آتش بلا حادث شد و این عزیزان این افتخار را آفریدند که قابل تقدیر است، در ۵۵ روز تعداد مرگ های ما به زیر ۴۰ نفر رسید و میزان بستری به یک پنجم رسید و تخت ها خالی شد و موج مثبتش به اروپایی رسید که با ۴۵ یا ۵۰ روز تاخیر گرفتار شد و همین تلویزیون های معاندی که ما را به مسخره گرفته بودند، بیماری گریبان گیر آنها شد. البته ما برای سلامتی همه انسان ها دعا می نماییم چون این مساله آیین ما است.
وی اضافه کرد: در آن دوران سیل درخواست ایرانیان خارج از کشور برای ورود به کشور به راه افتاد، ما در ۵۵ روز از نیازمند و وارد کننده به ونتیلاتور، ماسک و... به تولید کننده و صادرکننده تبدیل شدیم و در عرض دو هفته ۲هزار تخت ICU اضافه کردیم. هزاران تخت بیمارستانی را با کمک نیروهای مسلح در اختیار بیمارستان ها قرار دادیم و رکورد و افتخاری بود و هرجا بروم خواهم اظهار داشت که یکی از عوامل موثر این موفقیت ها؛ حمایت، رعایت و هدایت های مقام معظم رهبری بود، با خودم عهد کردم هرجا می روم این را بگویم که هیچ کس به اندازه ایشان در میان رهبران سیاسی و مذهبی جهان پروتکل ها را رعایت نکرد، هیچ کس به اندازه ایشان از مدافعان سلامت حمایت نکرد. حتی ایشان جلسات روضه را در حسینیه به تنهایی برگزار کردند و حمایت های ایشان بی نظیر بود. ممکنست برخی افراد کوتاه ذهن این صحبت های من را تعبیر کنند که وزیر بهداشت برای فلان اقدام این صحبت ها را می کند، مدتی پیش نادانی این ارادت را تفسیر کرده بود که فلانی دارد آماده فلان کار می شود، این حرف برای من خیلی سخیف بود، من بعنوان یک سرباز در این میدان حضور پیدا کردم و به نیت فدا شدن و تکه تکه شدن پا در این صحنه گذاشتم و چنین حرف هایی به مخیله من خطور نکرده است.
نمکی افزود: روزی حاج قاسم با من صحبت می کرد می گفت بعضی می گویند قاسم می خواهد رئیس جمهور شود؛ در صورتیکه من هر بار می روم ممکنست بازنگردم، حالا مَثَل من با شخص سردار درست نیست اما خواستم از آن بزرگ مرد تا این خاک پایش بگویم که چه چیزهایی می شنویم. بعضی ها ابراز علاقه و ارادت را برخی تفسیرهای دیگری می کنند، اما ما آمدیم به تکالیف خودمان عمل نماییم.
نمی دانیم کرونا تا چه زمانی با ما خواهد بودتفاوت ویروس امروز با ویروس ووهانوی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: در مقطعی که بیماری در حال فروکش کردن بود بارها عرض کردم که در دقایق ۹۰ گل می خوریم و خوردیم. از خوش باوری مردم سهمگین تر خوش باوری وزیر بهداشت است؛ اگر من فکر کنم که بیماری به اتمام رسید، این مساله خطرناکتر است. با نگاهی به نمودارها می بینیم که کف دره و قله جایی است که ما پروتکل ها را رعایت کردیم و اوج قله جایی است که ما پروتکل ها را رها کردیم. این ویروس یکی از پیچیده ترین مخلوقات آفرینش است که از هرجا آمد و نمی دانیم این ویروس تا چه زمانی با ما خواهد بود، اما ویروس امروز با ویروس ووهان چین متفاوت می باشد. در کنار این مصیبت، گرفتاری دیگر ما کمبود منابع بود.
نمکی با اعلان اینکه تعداد تست ها به ۲۵ هزار تست رسید، اظهار داشت: تعداد آزمایشگله ها از دو مورد به ۳۶۴ مورد رسید ولی خب هر تست ۲۵۰ هزار تومان برای ما هزینه می برد و در آن دوران روزانه ۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان هزینه تست های ما می شد، آن هم در شرایطی که کارانه کادر درمان عقب افتاده بود و در اوج بی پولی بودیم.
وی با اشاره گذشته خود، اظهار نمود: من در خانه ای بزرگ شدم که پدرم راننده کامیون بود و مادرم قالیباف، من ناز پرورده نیستم، در خانه ای بزرگ شدم که اگر پدرم باری را به سرانجام نمی رساند با تب و لرز و کمر درد و مادرم آبروداری نمی کرد و قالی نمی بافت، کمیت زندکی ما لنگ بود. می دانم که وقتی محل کسب وکار خانواده ای را ببندیم یعنی چه، من چندین سال در سازمان برنامه و بودجه کار کردم و برای همین جزو نخستین کشورهایی بودیم که برای معیشت مردم پروتکل نوشتیم تا اقتصاد به شکلی مدیریت شود که در کنار تحریم و کرونا فرو نپاشد. پروتکل هایی که اروپایی ها نوشتند کپی ما است. چندین وزیر بهداشت با من تماس گرفتند که چگونه هم بازگشایی کردید و هم کرونا را کم کردید.
وی اشاره کرد: ما به کمک اقتصاد آمدیم و می دانستیم در وضعیت سخت تحریم های ظالمانه قرار خواهیم گرفت، من تردید ندارم پس از عاشورا و تاسوعا که آب را بر فرزندان امام حسین (ع) بستند دیگر اینچنین ظلمی را ضالمین بر هیچ قومی روا نداشتند که بر ما داشتند. در اوج این گرفتاری باید کرونا را مدیریت می کردیم. آمریکایی ها ۱۱۱ میلیارد دلار برای بخش سلامت هزینه کردند تا سه ماه قبل و انگلیس ۲۲ میلیارد دلار صرف هزینه این اقدام نمود و با دستور مقام معظم رهبری ۱ میلیارد برای مقابله با کرونا مقرر شد در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد که تا یک ماه قبل ۳۰ درصد آنرا دریافت کرده بودیم و مابقی را در چند روز اخیر در چند مقطع گرفتیم.
منبع:

1399/08/27
22:14:13
5.0 / 5
1760
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳