نقش ادبیات در درمان كودكان مبتلا به سرطان

نقش ادبیات در درمان كودكان مبتلا به سرطان

مسئول بخش روان شناسی موسسه محك كه معتقد می باشد ادبیات نقش مؤثری را در درمان كودكان مبتلا به سرطان ایفا می كند می گوید: كارهای مرتبط در این عرصه مانند یك مكمل سبب می شود تا درد، اضطراب، استرس و ترس از بیماری سرطان و مراحل درمان آن كم شود و كودكان مقاومت بیشتری در مقابل دریافت و تزریق دارو از خود نشان دهند.


به گزارش بیو بگ به نقل از روابط عمومی موسسه محک، قبل از شیوع ویروس کرونا هر ماه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کتاب به کودکان تحت درمان در بیمارستان محک و سایر بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی کودکان تهران که در آنها ترالی کتاب فعال بود، اهدا می شد. کتاب هایی متناسب با گروه های سنی و علایق کودکان که با نگاهی ویژه به ادبیات و فرهنگ قومیت های مختلف در ترالی (میز چرخ دار) مخصوص کتاب محک قرار می گرفتند.
این فعالیت با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی با شرایط موجود انطباق پیدا کرد و کتاب ها توسط داوطلبان و روان شناسان به فایل های صوتی تبدیل می شوند و در اختیار کودکان مبتلا به سرطان سراسر ایران قرار می گیرند.
به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، لیلا جعفری، مسئول بخش روان شناسی محک از جزئیات قصه خوانی مجازی برای تمامی کودکان مبتلا سرطان می گوید.
جعفری درباب ضرورت قصه خوانی برای کودکان مبتلا به سرطان اظهار داشت: پس از راه اندازی ترالی کتاب و حضور آن در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی کودکان در تهران، اقدام دیگری در خصوص قصه خوانی برای کودکان مبتلا به سرطان هم در این بیمارستان ها از سال قبل شروع شد. با شیوع گسترده ویروس کرونا، فعالیت ترالی و داوطلب در زمینه حضور در بخش های بستری متوقف گردید و اهدای کتاب به کودکان تنها در بیمارستان محک، آن هم توسط روان شناسان، انجام می شود. اما در این شرایط تلاش شد راهکارهای جایگزینی اتخاذ شود که خوشبختانه این راهکارها منجر شده که خدمات محک در حوزه کتاب و کتابخوانی نه فقط محدود نشود، بلکه امکان ارائه آن به فرزندان مان از دیگر استانها نیز برقرار شود. به همین دلیل با همراهی داوطلبان فایل های صوتی قصه خوانی تولید و برای فرزندان محک ارسال می شود.
او با اشاره به شرایط مورد نیاز برای داوطلبان قصه خوانی افزود: برمبنای دستورالعمل کار با بیمار که توسط واحد روان شناسی محک طراحی شده است، داوطلبان بالای ۲۰ سال که آمادگی روحی مورد نیاز را دارند، تحت آموزش های لازم برای برقراری ارتباط با کودکان مبتلا به سرطان قرار می گیرند. مهارت این افراد می بایست به شکلی باشد که در این پروسه از لطمه روانی به خود و فرزندان مان جلوگیری نمایند. آنها در صورت گذراندن یک ارزیابی روان شناختی و اطمینان از داشتن شرایط مورد نیاز، برای کار با بیمار، که یکی از شاخه های آن قصه خوانی است، آماده می شوند.
لیلا جعفری همین طور بیان کرد: داوطلبان قصه خوانی می بایست کتاب ها و ادبیات کودک و نوجوان را بشناسند و بتوانند از ارتباط و تخصص شان در امتداد پیشبرد اهداف محک استفاده کنند، چونکه آنها نه فقط در بخش خواندن قصه بلکه در نوع چیدمان، دسته بندی، ترغیب کودکان و ایجاد کنجکاوی در آنها نسبت به موضوعات نقش مؤثری دارند.
وی در ادامه به شرایط فعالیت داوطلبان قصه خوانی در دوران کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون باتوجه به شیوع ویروس کرونا امکان فعالیت حضوری این داوطلبان ممکن نیست. به همین دلیل داوطلبان قصه خوانی با همراهی واحد روان شناسی محک با ضبط فایل صوتی قصه ازراه دور همراه مسیر درمان فرزندان محک می شوند.
مسئول بخش روان شناسی محک با بیان معیارهای انتخاب قصه ها و کتاب ها که از دیگر مسائل مهم دراین زمینه است اظهار نمود: از آن جایی که نوع قصه ها به روان شناسان محک در ایجاد زمینه های در رابطه با کیفیت زندگی فرزندان مان کمک می نماید، موضوع آنها به شکلی انتخاب می شود تا اضطراب، خشم و افسردگی را در کودکان مبتلا به سرطان تشدید نکند و مسائل خانوادگی را تحت تاثیر قرار ندهد. کتاب های انتخابی معمولاً از جنس آموزش مهارت، معرفی مشاغل مختلف، رنگ آمیزی و درمانی است.
جعفری در آخر درباب برنامه آینده محک در جهان پساکرونا در زمینه قصه خوانی و قصه درمانی اظهار داشت: در آینده با بهتر شدن شرایط از نظر شیوع ویروس، علاوه بر اهدای کتاب و قصه خوانی، قصه نویسی و آموزش کودکان مبتلا به سرطان دراین زمینه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت. ادبیات نقش مؤثری را در درمان کودکان مبتلا به سرطان ایفا می کند. کارهای مرتبط در این عرصه مانند یک مکمل سبب می شود تا درد، اضطراب، استرس و ترس از بیماری سرطان و مراحل درمان آن کم شود و کودکان مقاومت بیشتری در مقابل دریافت و تزریق دارو از خود نشان دهند. به امید آن که به پشتوانه مردمان نیکوکار این سرزمین روز به روز خدمات شایسته تری به کودکان مبتلا به سرطان که قهرمانانه با این بیماری سخت می جنگند ارائه شود.1399/08/23
18:36:42
5.0 / 5
1519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag