مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی كتوژنیك از نارسایی قلبی پیشگیری می كند

رژیم غذایی كتوژنیك از نارسایی قلبی پیشگیری می كند

بیو بگ: رژیم غذایی با میزان بالا چربی و میزان كم كربوهیدرات سبب از بین رفتن نارسایی قلبی در موش های آزمایشگاهی شد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، در افراد مبتلا به نارسایی قلبی، ماهیچه سمت راست یا چپ قلب یا هر دو طرف باهم، ضعیف می شود. این اختلال توانایی عضو را در پمپاژ خون به سراسر بدن محدود می کند و سبب احساس خستگی و تنگی نفس می شود.
علل اصلی این نارسایی شامل فشارخون بالا، دیابت و بیماری قلبی ایسکمیک است که در آن، ماهیچه قلب گرفتار کمبود اکسیژن می شود.
به گفته پژوهشگران، هم اکنون هیچ درمانی برای این نارسایی وجود ندارد اما برخی داروها و تغییر در سبک زندگی می تواند سبب بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر شود.
ماهیچه سالم قلب به منابع انرژی شیمیایی نیاز دارد. یکی از این منابع، مولکولی موسوم به پیرووات است که بدن در طول تجزیه گلوکز قند تولید می کند.
اما در مشکلاتی نظیر نارسایی قلبی و دیابت این انعطاف پذیری کاهش پیدا می کند و ماهیچه قلب برای عملکرد مؤثر گرفتار کمبود سوخت می شود.
حال پژوهشگران دانشگاه سنت لوئیز میشیگان دریافتند تغذیه موش ها با یک رژیم غذایی خاص به مدت ۳ هفته سبب از بین رفتن نارسایی قلب شد.
«کیل مک کامیس»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «ما دریافتیم نارسایی قلبی بوسیله رژیم غذایی کتوژنیک که حاوی چربی زیاد و کربوهیدرات کم است، قابل پیشگیری و حتی قابل از بین رفتن است.»
این رژیم غذایی دارای فواید دیگری نظیر کاهش وزن، بهبود سلامت قلب، و پیش گیری از برخی حملات صرع هم است.
تحقیق جدید نشان میدهد رژیم غذایی کتوژنیک سبب ترغیب تجزیه اسیدهای چرب در سلول های ماهیچه قلب می شود. این پروسه سبب تولید سوخت جایگزین موسوم به استیل-CoA می شود که میتوکندری از آن بعنوان منبع انرژی بجای پیرووات استفاده می نماید.
دانشمندان نشان دادند که رژیم غذایی کتوژنیک با تحریک تجزیه اسیدهای چرب در میتوکندری بجای کتون، نارسایی قلبی را از بین می برد. عرضه کتون های بیشتر در میتوکندری فقط تاحدودی سبب بهبود نارسایی قلبی شد.


منبع:

1399/08/15
12:38:26
5.0 / 5
1549
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag