ارتقای سواد بهداشتی زنان راهبردی موثر برای مهار كرونا

ارتقای سواد بهداشتی زنان راهبردی موثر برای مهار كرونا

عضو هیئت علمی گروه ارتقای سلامت دانشكده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی،  در شرایط فعلی توجه به آموزش و افزایش سواد سلامت زنان را تضمین كننده پیشبرد اهداف نظام سلامت جامعه در پیشگیری و مهار كووید 19 دانست.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر نسترن کشاورز محمدی دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی ضمن گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایران، اظهار داشت: ششمین روز از هفته ملی سبا، با عنوان "نقش زنان در ترویج منابع معتبر آموزشی و اطلاعات معتبر و پیش گیری از انتشار باورهای غلط درباره پیشگیری و درمان کووید۱۹" نامگذاری شده است.
اهمیت دسترسی به اطلاعات معتبر بهداشتی در پیش گیری از بیماری ها
کشاورز محمدی باتوجه به اهمیت بحث پیشگیری بر درمان بر لزوم دسترسی به دانش و اطلاعات بهداشتی معتبر برای پیشبرد این هدف اصرار کرد.
این متخصص ارتقای سلامت، با اعلان اینکه اطلاعات قابل اعتمادتر منجر به بروز رفتارهای بهداشتی درست تری از طرف افراد خواهد شد، اضافه کرد: سواد بهداشتی به معنای توانایی دسترسی به اطلاعات درست، درک آنها و توانایی تبدیل اطلاعات به رفتار درست بهداشتی است.
افزایش سواد بهداشتی جامعه؛ کاهش میزان مبتلاشدن به بیماری
وی با تاکید بر لزوم افزایش سواد بهداشتی جامعه اظهار داشت: مطالعات نشان داده هرچه افراد جامعه سواد بهداشتی بیشتری داشته باشند، ابتلای کمتری را شاهد می باشیم. در صورت مبتلاشدن به بیماری نیز تشخیص زودتر و در نتیجه فرآیند درمان کوتاه تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود.
بگفته این دانشیار دانشکده بهداشت و ایمنی، افزایش آگاهی و سطح اطلاعات در مورد پروسه تشخیص و درمان سبب موفقیت بیشتر درمان می شود و هزینه های درمان نیز از نظر اجتماعی و خانوادگی کمتر خواهد بود.
نقش مهم بانوان در سلامت خانواده و پیش گیری از کرونا
وی باتوجه به این که نوع برخورد افراد با سلامتی خودشان بطور جدی به میزان سواد بهداشتی آنان بستگی دارد، برای شکست کرونا افزایش سواد بهداشتی افراد جامعه را یک امر بسیار ضروری برشمرد.
کشاورز محمدی با ذکر این مطلب که زنان نیمی از جمعیت کشور را می سازند، اضافه کرد: زنان باتوجه به نقش حمایتی و مراقبتی در خانواده و رابطه بیشتر با فرزندان و والدین، نقش اثرگذار و بسیار مهمی در سلامت خانواده و جامعه ایفا می کنند. بدین سبب افزایش سواد بهداشتی بانوان جامعه از اهمیت بسیار زیادی برخوردارست.
وی برمبنای شواهد موجود تصریح کرد که در شرایط یکسان اقتصادی بانوانی که دارای سطح سواد بهداشتی بالاتری هستند، فرزندان سالمتری دارند.
ارتقای سواد بهداشتی بانوان جامعه راهبردی موثر برای مهار کرونا
کشاورز محمدی در ادامه اشاره کرد: در شرایط حاضر با وجود شیوع ویروس کرونا در جهان و کشور افزایش سطح اطلاعات بهداشتی بانوان بسیار حائز اهمیت می باشد و یک الزام به شمار می آید.
این عضو هیئت علمی دانشگاه اشاره کرد: سیستم آموزشی و بهداشتی باید توجه بیشتری بر تهیه و آماده سازی منابع معتبر و قابل درک برای عامه و اطلاع رسانی در مورد چنین منابعی داشته باشد. برای اینکه در صورتیکه زنان به اطلاعات معتبر بهداشتی و سلامت دسترسی داشته باشند، به صورت موثرتری می توانند موجب ارتقای سطح بهداشتی خود و سایر افراد خانواده شوند.
توجه ویژه به آموزش زنان؛ ضامن پیشبرد اهداف نظام سلامت جامعه
کشاورز محمدی آماده سازی اطلاعات معتبر و کاربردی و اطلاع رسانی آنها به عموم مردم را از وظایف نظام سلامت برشمرد و اظهار داشت: در خلا اطلاعات صحیح، شایعات افزایش یافته و جای اطلاعات معتبر و صحیح را می گیرد و سبب بروز رفتارهای پرخطر می شوند.
بگفته وی، شناسایی منبع اطلاعاتی مردم و این که اطلاعات خودشان را از کجا ( سایت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی یا دیگر صفحات مجازی) کسب می کنند بسیار اهمیت دارد.
این دانشیار دانشگاه افزایش سواد رسانه ای افراد جامعه را یکی از نکات مهمی برشمرد که می تواند به افراد در ارزیابی صحت و سقم اخبار و اطلاعات دریافتی کمک نماید و اشاره کرد: این بخش مغفول واقع شده و نیاز به توجه ویژه دارد. باید اطلاعات معتبر و مناسب در اختیار شبکه های مجازی و مجاری اطلاع رسانی مختلف قرار گیرد.
بگفته وی، یکی از وظایف متخصصان این حوزه در این خصوص این است که به نشر اطلاعات معتبر و مناسب بهداشتی در کانال هایی که بیشترین افراد خصوصاً خانم ها حضور دارند، بپردازند و بدین سان از انتشار شایعات و اخبار نادرست جلوگیری نمایند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، کشاورز محمدی در خاتمه سخنان خود اشاره کرد: باتوجه به این که سلامت عمومی جامعه وابسته به سلامت تک تک افراد آن جامعه است، توجه ویژه به زنان و آموزش آنها ضامن پیشبرد اهداف نظام سلامت جامعه خواهد بود.1399/07/30
13:21:46
5.0 / 5
1313
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲