نكات مهم استفاده از ماسك در فصول سرد و بارانی

نكات مهم استفاده از ماسك در فصول سرد و بارانی

عضو هیات علمی گروه بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی نسبت به استفاده از ماسك های خیس با شروع فصل سرما و بارندگی ها هشدار داد و اظهار داشت: باتوجه به در پیش بودن روزهای بارنی، از ماسك خیس و مرطوب استفاده نكنید.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا فاطمی درباره نحوه استفاده ماسک در هوای سرد و نمناک اظهار نمود: صرف نظر از علت مرطوب شدن ماسک هر علتی که موجب مرطوب شدن یا خیس شدن ماسک شود تاثیرگذاری ماسک را می کاهد.
وی با اشاره به این که استفاده درست و صحیح از ماسک بعنوان مهم ترین عامل بازدارنده از مبتلاشدن به ویروس کرونا بسیار ضروری می باشد، اضافه کرد: در زمانی که باران می بارد اگر از خیس شدن ماسک جلوگیری شود، می توان تا زمان استاندارد که حدود چهار ساعت است از ماسک بهره برد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: در هر شرایطی در صورت مرطوب شدن ماسک، حتی به علت صحبت کردن های متمادی باید ماسک را تعویض کنید.
معاون آموزشی بیمارستان شهدای تجریش با بیان این که استفاده از شال گردن بجای ماسک (در صورت اضطرار) در سرما منعی ندارد، توضیح داد: شال گردن به علت بافت سنگینی که دارد می تواند بخوبی از انتقال و یا ورود ویروس پیشگیری کند؛ اما نکته اینجاست که اگر چنانچه ماسک در دسترس نباشد می توان از شال گردن استفاده کرد؛ چونکه ماسک های استاندارد تاثیر بهتری برای جلوگیری از بیماری دارند.
بگفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، مشکل و چالش استفاده از شال گردن این است که اگر احیانا شال گردن به هر علتی در حین استفاده مرطوب و یا به ویروس آلوده شود، دور انداخته نمی گردد و امکان دارد فرد ویروس را حتی با خود به داخل منزل یا محیط کار هم ببرد؛ در صورتی که ماسک های یک بار مصرف به سادگی قابل تعویض هستند. باید شال گردن حتما پس از استفاده و در نخستین فرصت به دقت شست و شو شده تا ویروس و یا آلودگی احتمالی از سطح ویروس پاک شود.
وی درباره زمان اثرگذاری استفاده از ماسک های معمولی نیز توضیح داد: زمان استفاده از ماسک های سه لایه معمولی حداکثر سه تا چهار ساعت است. زمانی که ماسک مرطوب شود مدت استفاده از ماسک کوتاهتر نیز خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه، درباره ماسک های فیلتر دار و یا N۹۵ نیز توضیح داد: این ماسک ها از ماسک های سه لایه ضخیم تر هستند و حداکثر زمان استفاده از این ماسک ها در صورتیکه مرطوب نشده باشند، هشت ساعت است.
وی تصریح کرد: هر نوع ماسکی چنانچه از صورت برداشته شود، مجداد نباید استفاده شود؛ حتی اگر زمان استفاده از آن کمتر از یک ساعت باشد.
فاطمی با تاکید بر این مورد که استفاده از ماسک های استاندارد به میزان قابل توجهی می تواند از انتقال ویروس جلوگیری کند، سفارش کرد: اگر چنانچه به کیفیت و استاندارد ماسک شک دارید می توانید برای تاثیرگذاری بهتر از دو ماسک بصورت همزمان استفاده کنید و یا در غیر اینصورت یک دستمال کاغذی داخل ماسک قراردهید.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این متخصص عفونی لزوم تهیه ماسک های استاندارد را از مراکز معتبر و داروخانه مورد تاکید قرار داد و در بخش دیگری اهمیت استفاده عموم مردم از ماسک را خاطرنشان کرد و هشدار داد: مهم این است که همه مردم از ماسک استفاده کنند؛ در این صورت است که بیماری به میزان قابل توجهی کنترل می شود. فردی که مبتلا نشده از ماسک استفاده می نماید که از بروز بیماری پیشگیری کند، ولی ۷۰ درصد پیشگیری از سرایت پذیری به این مورد وابسته است که فرد ناقل از ماسک استفاده نماید.1399/07/24
11:29:58
5.0 / 5
1283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag