فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران اعلام كرد

ابلاغ جرایم تخلفات كرونایی تا اختتام هفته

ابلاغ جرایم تخلفات كرونایی تا اختتام هفته

به گزارش بیو بگ فرمانده ستاد مقابله با بیماری كرونا در كلانشهر تهران با بیان اینكه پیشنهاد برای طول مدت اعمال محدودیت ها در تهران 2 هفته است، اظهار داشت: كمتر از این زمان، معنایی ندارد و تعطیلی های كنونی تا یك هفته دیگر باید استمرار داشته باشد؛ چونكه یك هفته از لحاظ اپیدمیولوژیك تاثیری در روند كاهش شیوع بیماری ندارد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی با اعلان اینکه مطالعات در کشور نشان میدهد که ۳۲ درصد از مبتلایان به کرونا از سردرد شکایت دارند، اظهار داشت: همین طور بین ۱۲ تا ۱۵ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی استان تهران گرفتار سرگیجه و حدود پنج درصد از مراجعین گرفتار سکته مغزی هستند.
وی درباب درگیری اندام های مختلف بدن بر اثر آلودگی به ویروس کووید-۱۹(COVID-۱۹)، اظهار نمود: برمبنای مطالعات، بیماری کرونا از زمان ظهور تا حالا از لحاظ علایم بالینی، بافت های متکثرتر و متعددتری از بدن را نسبت به سایر ویروس ها درگیر می کند.
وی افزود: به جهت اینکه این ویروس بتواند اثر بیماری زایی خودرا در بدن بیمار اعمال نماید باید پیش از اینکه وارد سلول شود، اتصالی با سطح سلول میزبان برقرار کند. برای برقراری این اتصال، گیرنده های روی سطح سلول میزبان با عنوان ACE۲ نقش اصلی را بر عهده دارند. بدین سبب تمام بافت های بدن انسان که در جداره و غشای سلول هایشان این گیرنده را داشته باشند می توانند میزبان سلولی این ویروس باشند. بافت ریه مملو از گیرنده های ACE۲ است؛ بنا بر این ریه یکی از مهمترین اندام های درگیر بشمار می رود.
متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلان اینکه سلول های دستگاه گوارشی، کبد، کلیه، قلب و سیستم اعصاب مرکزی نیز دارای این گیرنده ها هستند، اضافه کرد: در نتیجه به سبب وجود این گیرنده ها، امکان میزبانی، سرایت و تهاجم ویروس به سیستم مغز و اعصاب نیز وجود دارد.
کرونا چگونه مغز را درگیر می کند؟
زالی اشاره کرد: کرونا از سه طریق می تواند مغز و اعصاب فرد مبتلا را درگیر کند، تهاجم مستقیم خود ویروس یکی از این روش هاست که شایع ترین علایم آن اختلال در حس بویایی و چشایی است. این اختلال بر اثر حمله ویروس به پایانه های عصبی موجود در بینی و دهان رخ می دهد. این پایانه ها می توانند بوسیله قاعده جمجمه به سیستم مغز و اعصاب راه پیدا کنند، در نتیجه دالان مناسبی برای انتقال ویروس به مغز پس از درگیری و تخریب این پایانه ها محسوب می شوند که البته این حمله مستقیم ویروس به ندرت اتفاق می افتد و تا حالا شواهدی از درگیری خود مغز به سبب تهاجم مستقیم ویروس کووید-۱۹ در دست نبوده است.
زالی درباب روش دوم درگیری مغز بر اثر آلودگی به ویروس کووید-۱۹، اظهار داشت: بدن برای هشدار حمله ویروس از مواد التهابی استفاده می نماید، این مواد هشداردهنده سیتوکین Cytokine نام دارند که بخش زیادی از عوارض بیماری کرونا و مرگ و میر به سبب این مواد است؛ چونکه پس از حمله ویروس پیکر شخص ممکنست با یک طوفان التهابی رو به رو شود که به صورت غیرضروری در حجم بالا تولید و منجر به تخریب بافت ها شده اند.
بگفته وی، التهاب سیتوکینی سبب بروز عارضه ای شبیه به بیماری ام اس، به نام ادم Edema خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روش سوم درگیری بافت های مغز را اینگونه توضیح داد: در حالت عادی روی محیط مغز یک سد قوی خونی مغزی بمنظور ممانعت از ورود عوامل خارجی وجود دارد. گاهی اوقات ویروس کرونا می تواند این سد را در هم بشکند.
زالی افزود: البته یکی از علل شایع گرفتاری سلول های مغز و اعصاب در بیماری کرونا لخته شدن عروق به سبب التهاب زیاد است و این لخته ممکنست در ریه، دستگاه گوارش و کلیه شکل بگیرد یا در مغز ایجاد و منجر به بروز سکته مغزی شود.
وی ادامه داد: مطالعات در کشور نشان میدهد برخی افراد که بر اثر ویروس کووید-۱۹دچار سکته مغزی شدند، به بیماری های زمینه ای همچون فشار خون و دیابت مبتلا بوده اند. از طرفی در بعضی از موارد نیز افراد با سن کم، هیچ بیماری زمینه ای نداشتند. این مساله نشان میدهد عوارض مغزی ناشی از بیماری کرونا که آنچنان شایع نیست، می تواند در اینگونه افراد هم دیده شود.
در اپیدمی کرونا بروز هر سردرد شدید جای شک دارد
زالی شایع ترین علامتی که نشان از بروز اختلال در سیستم مغز و اعصاب بر اثر مبتلاشدن به کرونا دارد را سردرد دانست و اظهار داشت: در دوران اپیدمی کرونا در صورت بروز هر سردرد شدیدی که قبل از این تجربه اش را نداشته اید، جای شک دارد.
وی افزود: مطالعات در کشور نشان میدهد که ۳۲ درصد از بیمارانی که به مراکز درمانی تهران مراجعه نموده اند، از سردردی شکایت می کردند که با تست مثبت کرونا همزمان شده بود. همین طور بین ۱۲ تا ۱۵ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی استان تهران با سرگیجه دست به گریبان بودند و حدود پنج درصد از مراجعین گرفتار سکته مغزی شده بودند. این اعداد حدودا با آمار جهانی نیز مطابقت دارد.
بروز سردرد ناشی از سندرم استفاده از ماسک در دوران کرونا
این متخصص با اعلان اینکه میگرن نیز ممکنست در جریان بیماری کرونا تشدید شود، اظهار داشت: سردرد ناشی از سندرم استفاده از ماسک نیز از موارد دیگری است که افراد را درگیر می کند، چونکه بر اثر استفاده از ماسک تنفس افراد مقداری با مشکل روبه رو می شود.
زالی اضافه کرد: این نوع سردرد مشخصه هایی دارد. اگر از لحاظ فیزیکی، بند ماسک فشار زیادی وارد کند، منجر به بروز سردرد خواهد شد که یک ساعت پس از برداشتن ماسک این سردرد از بین می رود. بدین سبب اگر در محیطی حضور دارید که شخصی وجود ندارد و کم خطر است، ضرورتی به استفاده از ماسک نیست.
وی درباب عوارض استفاده از ماسک بر میزان اکسیژن رسانی خون مغز، بیان کرد: پژوهشهای بسیاری با این مساله در دنیا صورت گرفت. بطور بالقوه می توان این نظریه را بیان کرد که استفاده از ماسک ممکنست سطح اکسیژن خون مغز را کم کند، اما به تایید قطعی نرسیده است.
وی اظهار نمود: نکته بسیار مهم دیگر این است که نباید نسبت به بروز اختلالات ذهنی، تمرکز، هوشیاری و خلقی ناگهانی در افراد مسن با بیماری زمینه ای در دوران اپیدمی کرونا بی توجه بود.
تعطیلی یک هفته ای ارزش اپیدمیولوژیکی ندارد
زالی با اشاره به اینکه برای تحلیل علت وخامت اوضاع بیماری در کشور باید شرایط محیطی بررسی شود، اظهار داشت: شهر و استان تهران در یک وضعیت کاملا بحرانی به سر می برد. تعداد مرگ و میر، مبتلاشدن و بستری به شدت افزایش یافته و در کمتر از ۱۰ روز عدد میزان فوتی، مبتلاشدن و بستری در تهران با آمار سه تا ۴ هفته ای در پیک دوم برابری می کند.
وی افزود: از طرفی تحقیقات نشان می دهد که رابطه مستقیمی میان میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و مبتلاشدن به کرونا وجود دارد.
میزان استفاده از ماسک در تهران حدود ۵۵ درصد است
فرمانده مقابله با بیماری کرونا در تهران، اشاره کرد: هم اکنون در تهران میزان استفاده از ماسک حدود ۵۵ درصد است. در بعضی مناطق پرتراکم استان و مراکزی همچون مترو امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد. بنا بر این معتقدیم باید محدودیت های جدی تر با زمانی طولانی تر اعمال شود.
زالی بیان کرد: از طرفی پیشنهاد برای طول مدت اعمال محدودیت ها ۲ هفته است؛ چونکه کمتر از این زمان، معنایی ندارد و تعطیلی های کنونی تا یک هفته دیگر باید استمرار داشته باشد، چونکه یک هفته از لحاظ اپیدمیولوژیک تاثیری در روند کاهش شیوع بیماری ندارد.
ابلاغ جرایم تخلفات پروتکلی تا اختتام هفته
وی اشاره کرد: دورکاری نیز همچنان همچون موارد پیشنهادی ستاد مقابله با کرونا در تهران است، چونکه با دورکاری، سفر، فشار حمل و نقل عمومی، میزان مبتلاشدن در ادارات و بطور کلی میزان چرخش ویروس کاهش پیدا می کند.
بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، در آخر اظهار داشت: اعمال جریمه نیز برای متخلفانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، در تهران به صورت آزمایشی انجام و میزان، نحوه تخصیص و نحوه اعمال جرایم زیر نظر وزارت کشور و وزارت بهداشت مشخص می شود و پس از تصویب ستاد ملی برای اجرا، تا اختتام هفته جاری ابلاغ خواهد گردید.
منبع:

1399/07/14
23:06:07
5.0 / 5
1425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag