مادران شیرده، وعده های غذایی را حذف نكنند

مادران شیرده، وعده های غذایی را حذف نكنند

سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی كشور اشاره كرد: مادران شیرده باید از همه گروه های غذایی به میزان نیاز مصرف كنند و به هیچ عنوان وعده های غذایی را حذف نكنند. همین طور همراه با وعده های غذایی از گروه لبنیات كم چرب (شیر، ماست و دوغ كم نمك) استفاده گردد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر جلال الدین میرزای رزاز با اعلان اینکه عوامل مختلفی بر موفقیت در شیردهی موثر هستند، اظهار داشت: مادران باید با آمادگی وارد دوره حاملگی و شیردهی شوند و تغذیه مناسب در دوران قبل حاملگی و دوران حاملگی را داشته باشند. با وزن گیری مناسب دوران حاملگی را به انتها برسانند.
وی ادامه داد: بلافاصله بعد از زایمان تماس پوستی با نوزاد برقرار شود و شیردهی را طی ساعت اول تولد آغاز کنند. بمنظور حل مشکلاتی که در هنگام شیردهی ممکنست پیش آید از مشاوره های به هنگام و کارآمد برخوردار باشند. بارداریِ با برنامه و کاهش حاملگی های ناخواسته یکی از مهمترین پیش شرط های موفقیت در شیردهی است.
سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور درباره آموزش صحیح شیردهی بیان داشت: مادران باید دانش کافی درباره مزایای تغذیه با شیر مادر و نحوه شیردهی داشته باشند. آموزش شیردهی پس از زایمان و اختصاص وقت کافی برای مادر و آموزش جنبه های عملی تغذیه با شیر مادر توسط کارکنان بیمارستان نقش بسیار مهمی دارد. پرستاران و ماماهای آموزش دیده باید شیردهی مادر و وضعیت نوزاد هنگام دریافت شیر را ارزیابی کنند. همین طور باید مطمئن شوند که مادر در روش دوشیدن شیر با دست، مهارت کافی پیدا کرده است. اگر طی یکی دو هفته اول، نوزاد قادر به مکیدن سینه مادر نیست، شیر باید با رعایت بهداشت دوشیده شود و با قاشق به شیرخوار داده شود.
رزاز در ادامه اظهار داشت: اگر پس از تولد در شیردهی تاخیر شود و سینه ها بطور مکرر تخلیه نشود، چون شیردهی زمان بندی شده است و بر اساس تقاضای شیرخوار نیست، سینه ها ممکنست متورم و دردناک شوند. اگر شیرخوار به خوبی سینه مادر را نمی گیرد، مادر باید به او کمک نماید برای اینکه برخی اوقات شیرخوار در موقعیتی متفاوت، سینه مادر را بهتر می گیرد.
بنابر اعلام روابط عمومی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، وی با اشاره به اینکه مادران در دوران شیردهی باید به این نکته توجه نمایند که نیاز به دریافت انرژی در شش ماه اول شیردهی 330 کیلوکالری و در شش ماه دوم 400 کیلوکالری افزایش می یابد، گفت: مادران شیرده باید از همه گروه های غذایی به میزان نیاز مصرف کنند و به هیچ عنوان وعده های غذایی را حذف نکنند. همراه با وعده های غذایی از گروه لبنیات کم چرب (شیر، ماست و دوغ کم نمک) استفاده گردد و از گروه میوه ها و سبزی ها به مقدار کافی دریافت شود.
سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور اضافه کرد: در وعده های غذایی مادران شیرده از گروه گوشت ها در برنامه غذایی روزانه گنجانده و در صورت امکان در هفته یک یا دو بار ماهی مصرف شود. همین طور سفارش می شود از روغن های سرشار از اسیدهای چرب امگا – 3 مانند روغن کانولا و روغن زیتون مصرف کنند.
سرپرست انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور مصرف مایعات در فواصل مختلف روز، پرهیز از مصرف سیگار و الکل در دوران شیردهی، عدم مصرف داروهای گیاهی بدون تجویز پزشک و پرهیز از مصرف موادغذایی حاوی کافئین مانند قهوه، نسکافه، نوشابه های سیاه و انرژی زا را از مواردی دانست که مادران شیرده نباید مصرف کنند.1399/07/13
21:23:02
5.0 / 5
1785
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag