انواع آنفلوآنزا و بهترین زمان تزریق واكسن برای افراد پرخطر

انواع آنفلوآنزا و بهترین زمان تزریق واكسن برای افراد پرخطر

بیو بگ: یك متخصص اپیدمیولوژی درباره انواع ویروس آنفلوآنزا و زمان مناسب تزریق واكسن برای گروه های پرخطر توضیح داد.


دکتر ابراهیم قادری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا یک بیماری فصلی است که معمولا در پاییز و زمستان شیوع پیدا می کند، اظهار داشت: هرچند اگر جهشی در ویروس اتفاق بیفتد ممکنست در فصل بهار هم شاهد اپیدمی آنفلوآنزا باشیم.

وی با اشاره به اینکه ویروس آنفلوانزا مشتمل بر دو نوع A و B است، اشاره کرد: بطور معمول آنفلوآنزای نوع B در انسان ها ایجاد بیماری می کند و معمولا عوارض جدی و مرگ و میر آن کم است.

قادری در ادامه در توضیح رفتار ویروس آنفلوآنزای نوع A، اظهار نمود: آنفلوآنزای نوعA امکان جهش زیادی وجود دارد. نوع A هم در حیوانات و هم در انسان ها می تواند موجب بیماری شود. البته شدت انتقال بیماری و شدت بیماری بستگی به جهش هایی دارد که در آن اتفاق می افتد. این نوع آنفلوانزا قدرت ایجاد همه گیری های جهانی را دارد و می تواند کشندگی بیشتری نسبت به نوع B ایجاد کند. اپیدمی سال قبل در کشور در اثر آنفلوآنزای H1N1 به وجود آمد که از همین نوع B ویروس بود.

این اپیدمیولوژیست درباره واکسن آنفلوآنزا، اشاره کرد: نوع واکسن نیز بستگی به شیوع انواع آنفلوآنزا دارد که آیا تغییرات ژنتیکی قابل توجهی در آن اتفاق افتاده یا نه که برمبنای آن، نوع ویروس های مورد استفاده در واکسن ها می تواند تغییر کند. واکسیناسیون در گروه های پرخطر می تواند مبتلاشدن و مرگ و میر را به شدت کم کند. این گروه ها شامل افراد بالای ۵۰ سال، کودکان ۶ ماهه تا ۵۹ ماهه، افراد دارای بیماری های مزمن، بیماران دارای سیستم ایمنی تضعیف شده، خانم های حامله و مراقبان بیماران سالمند، پرسنل بهداشتی_درمانی و... است.

وی با اشاره به اینکه بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا شهریور ماه است، اظهار داشت: ولی تزریق واکسن در هر زمانی می تواند مفید باشد.

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی رفتار ویروس آنفلوآنزا دشوار است، اظهار نمود: امسال هم ممکنست اپیدمی آنفلوآنزا داشته باشیم ولی یک فرصت خوب وجود دارد و آن هم این است که راه انتقال کووید_۱۹ و آنفلوآنزا مشابه است؛ پس پیش گیری از هر دو بیماری با بهره گیری از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی و تهویه مناسب اماکن امکان پذیر است و رعایت این موارد بهترین چاره برای پیشگیری همزمان از هر دو بیماری است. امسال اگر مردم همت کنند با رعایت همین موارد می توان شیوع آنفلوآنزا را به آسانی کنترل کرد.
منبع:

1399/07/02
10:20:24
5.0 / 5
1710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag