گزارش بیو بگ؛

پیدا و پنهان واكسن آنفلوانزا

پیدا و پنهان واكسن آنفلوانزا

بیو بگ: شمارش معكوس برای تهیه واكسن آنفلوانزا در آستانه ورود به فصل پاییز شروع شده و خیلی ها منتظر دیدن برچسب واكسن آنفلوانزا موجود است، بر روی شیشه داروخانه ها هستند.


خبرگزاری مهر؛ گروه سلامت_مهناز قربانی: موضوع داغ این روزهای حوزه سلامت کشور، جدا از ویروس کووید ۱۹، ماجرای واکسن آنفلوانزا است. واکسنی که تا پارینه مقداری از دوزهای آن بدون استفاده باقی می ماند، اما امسال ماجرا فرق کرده و با آمدن بیماری کرونا، همگان از ترس مبتلا شدن به این ویروس منحوس، به دنبال هر نسخه درمانی برای مقابله با کرونا هستند. غافل از اینکه متخصصین امر بارها تاکید کرده اند که واکسن آنفلوانزا هیچ تأثیری در مقابله با بیماری کرونا ندارد. این در حالیست که بعضی از مردم از مدت ها قبل با مراجعه به داروخانه های محل زندگی خود و یا داروخانه هایی که دوستان و آشنایان سفارش کرده اند، نسبت به پیش خرید واکسن آنفلوانزا اقدام نموده اند.احتمال تکرار ماجرای خودرو در عرضه واکسن!بر اساس یافته های خبرنگار مهر، ارقامی که برای پیش خرید واکسن پرداخت می شود، از ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان، مختلف است. یعنی بستگی به منطقه ای دارد که داروخانه در آنجا واقع شده است. هر چه منطقه مرفه نشین باشد، قیمت پیش فروش واکسن هم بالاتر می رود.
برخی داروخانه ها این جسارت را به خرج داده و کاغذ ثبت نام خرید واکسن آنفلوانزا را نیز پشت شیشه یا پیشخوان داروخانه نصب کرده اند عجیب اینکه برخی داروخانه ها این جسارت را به خرج داده و کاغذ ثبت نام خرید واکسن آنفلوانزا را نیز پشت شیشه یا پیشخوان داروخانه نصب کرده اند! البته علنی شدن این تخلف، جای بحث دارد، اما اینکه جسارت به خرج می دهند و اینگونه نسبت به پیش فروش واکسن آنفلوانزا به صورت آشکار اقدام می کنند، نشان از این واقعیت دارد که قرار نیست بازار واکسن آنفلوانزا ملتهب شود. علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، در واکنش به اقدام بعضی از افراد برای پیش خرید واکسن آنفلوانزا، اظهار داشت: نباید فراموش نماییم این واکسن حدود ۴۰ درصد در پیش گیری از بیماری نقش دارد. یعنی افرادی که واکسن را تزریق می کنند، در مقابل بیماری ۱۰۰ درصد ایمن نخواهند بود. زیرا، ویروس آنفلوانزا مرتب در حال تغییر است و می تواند از دست سیستم ایمنی بدن فرار کند. البته این مساله تازه ای نیست و هر سال واکسن آنفلوانزا همین میزان ایمنی ایجاد می کرده است.تخصیص واکسن برمبنای گروه های اولویت داروی درباب افرادی که در اولویت تزریق واکسن آنفلوانزا هستند، گفت: افراد در معرض خطر و کسانی که از نظر ابتلاء به بیماری لطمه پذیرند، باید واکسن را تزریق کنند. این افراد شامل خانم های باردار، افرادی که شیمی درمانی می کنند، کسانی که بیماری تنفسی مزمن دارند، کسانی که تحت عمل پیوند قرار گرفتند، افراد دیالیزی و افراد سالمند بالاتر از ۶۵ سال واجد شرایط دریافت واکسن آنفلوانزا هستند.
افراد در معرض خطر و کسانی که از نظر ابتلاء به بیماری لطمه پذیرند، باید واکسن را تزریق کنند اما، ترس و دلهره از شیوع همزمان ویروس کرونا و آنفلوانزا در پاییز و زمستان، سبب شده تا مردم فقط به دنبال واکسن آنفلوانزا باشند و در این بین، عده ای از این فضای ملتهب سوءاستفاده کرده و تلاش می کنند به هر شکل ممکن، جیب مردم را خالی کنند. فرشید عابدی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، با اشاره به اینکه اگر مردم استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را در سبک زندگی خود قرار دهند مبتلا به بیماری کرونا و آنفلوانزا نخواهند شد، می گوید: آنفلوانزا و کرونا دو بیماری عفونی هستند که سیستم تنفسی بدن را درگیر می کنند و در خیلی از علایم نیز شبیه به هم هستند از همین رو مردم باید اطلاعات دقیق بیماری را به پزشک معالج عرضه کنند تا راهکار درمانی مناسب نیز برای آنها انتخاب گردد. ممکنست این نگرانی در جامعه باشد که به سبب وجود کرونا و همزمانی آن با آنفلوانزا در فصول سرد سال بسیاری از افراد که در گروه های پرخطر هم نیستند فکر کنند باید واکسن آنفلوانزا بزنند. در صورتیکه این طور نیست و خیلی از صاحبنظران عقیده دارند همین اقدامات پیشگیرانه برای کرونا مثل ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و شستشوی مرتب دست ها از ابتلاء به آنفلوانزا هم تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند.
سید محسن زهرایی رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه خیلی ها واکسن آنفلوانزا را می زنند تا کرونا نگیرند، اشاره کرد: واکسن آنفلوانزا به شکل اختصاصی عمل می کند و هیچ ارتباطی با کرونا ندارد.آنفلوآنزا را نباید دست کم گرفتوی اضافه کرد: اثرگذاری واکسن آنفلوانزا در حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد است و نباید تصور کرد با تزریق این واکسن، از هر نظر در مقابل ویروس آنفلوانزا ایمن شده ایم.
یکی از چالش های پیش رو در پاییز و زمستان، شیوع آنفلوانزا خواهد بود که یک قرن قبل نزدیک ۴۰ میلیون نفر را در دنیا کشت یکی از چالش های پیش رو در پاییز و زمستان، شیوع آنفلوانزا خواهد بود که یک قرن قبل نزدیک ۴۰ میلیون نفر را در دنیا کشت و در دو پاندمی در قرن بیستم، یک تا چهار میلیون نفر در هر پاندمی در آسیا کشته شدند. در سال ۲۰۰۹ نیز بین ۱۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار نفر بواسطه این بیماری کشته شدند. میزان مرگ و میر در پاندمی یک قرن قبل ۲۰ تا ۴۰ درصد بوده ولی این میزان در نوع فصلی کمتر از یک در هزار است. در کووید ۱۹ این میزان ۳ تا ۴ درصد است. سید علی فاطمی نایب رییس انجمن داروسازان ایران، در واکنش به اقدام برخی داروخانه ها برای ثبت نام پیش خرید واکسن آنفلوانزا، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: این اقدام داروخانه ها غیر قانونی می باشد. زیرا، با توجه به این که هنوز قیمت واکسن آنفلوانزا اعلام نشده است، نمی توان نسبت به ثبت نام از مردم اقدام نمود. وی، این اقدام داروخانه ها در ثبت واکسن آنفلوانزا را تخلف دانست.
قیمت واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر با ارز دولتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است در همین حال سید حیدر محمدی مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، در گفتگو با خبرنگار مهر، اقدام داروخانه ها برای ثبت نام خرید واکسن آنفلوانزا را تخلف دانست و اظهار داشت: در صورت محرز شدن تخلف، به تعزیرات معرفی می گردند. وی درباب قیمت های اعلام شده برای واکسن آنفلوانزا، اضافه کرد: قیمت واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر با ارز دولتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است اما قیمت واکسن وارداتی با ارز نیمایی متعاقباً اعلام خواهد شد. محمدی در رابطه با اولویت های توزیع واکسن آنفلوانزا، اظهار داشت: سالمندان، مادران باردار، کودکان زیر ۵ سال و افراد دارای بیماری زمینه ای و سرطان، کسانی هستند که واکسن به آنها تعلق می گیرد و همین طور زندان ها و نیروهای مسلح و کادر درمان نیز شامل سهمیه واکسن می شوند. ارائه واکسن بوسیله مراکز بهداشت و اطلاع رسانی ها انجام می شود به جز سالمندان بالای ۶۵ سالی که در گروه های بالا قرار نمی گیرند و باید به صورت آزاد تهیه کنند. این افراد جهت استفاده از واکسن باید کد ملی خودرا ثبت کنند و تزریق در مرکز بهداشت صورت بگیرد. در مورد مادران حامله اگر نیاز باشد افرادی از مراکز بهداشت جهت زدن واکسن به منزل آنها مراجعه خواهند کرد.عرضه واکسن با سه قیمت برای اولویت های مختلفوی با اشاره به اینکه برای ارائه واکسن سه نوع قیمت داریم، اضافه کرد: گروه اول شامل همان ۲.۵ میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می شود. گروه دوم سالمندان بالای ۶۵ سال هستند که باید با ثبت کد ملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه ها با قیمت حدود ۴۲ هزار تومان تهیه کنند. برای کودکان زیر ۵ سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه ها توزیع می شود. بعد از آن که توزیع واکسن بین این گروه ها به اتمام رسید، برمبنای میزان تقاضای موجود سراغ گروه های دیگر می رویم. اگر میزان تقاضا بیشتر از آن ۱۶ میلیون دوز باشد که وارد خواهیم کرد، مجبور می شویم با ارز نیمایی وارد نماییم که قیمت بیشتری خواهد داشت.
سالمندان، مادران باردار، کودکان زیر ۵ سال و افراد دارای بیماری زمینه ای و سرطان، افرادی هستند که واکسن به آنها تعلق می گیرد این در حالیست که از الان، برخی افراد سودجو نسبت به ایجاد جو روانی در بازار دارویی کشور، برای واکسن آنفلوانزا قیمت های نجومی تعیین کرده اند و برخی داروخانه ها نیز برمبنای همین پیش فرض ها، ارقامی بین ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان را بعنوان ودیعه ثبت نام واکسن از افراد متقاضی دریافت می کنند. بهمن صبور نایب رییس انجمن داروسازان استان تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر، اقدام برخی داروخانه ها برای پیش فروش واکسن آنفلوانزا را تخلف دانست و اظهار داشت: ثبت نام زودهنگام داروخانه ها برای فروش واکسن آنفلوانزا تخلف بوده و جزو ضوابط انجمن داروسازان نیست. وی از مردم درخواست نمود چنین موارد تخلفی را گزارش دهند و اجازه ندهند برخی افراد سودجو از وضع موجود سوءاستفاده کنند. بنظر می رسد باتوجه به رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور و آن طور که مسئولان وزارت بهداشت عنوان داشته اند، شرایط در پاییز و زمستان آن قدرها هم که پیش بینی می شود، نباید بد باشد. با این تفاسیر، باید امیدوار بود که روزهای سرد سال با کمترین تهدید برای سلامت مردم، سپری شود. زیرا، چنانچه شیوع همزمان آنفلوانزا و کرونا با شدت زیادی همراه شود، باید مراقب عواقب خطرناک آن بود.


منبع:

1399/06/26
14:17:08
5.0 / 5
1887
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خودرو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag