آثار خطرناك كمبود خواب

آثار خطرناك كمبود خواب

بیو بگ: اگر از بی خوابی رنج می برید، امكان دارد با افزایش احتمال مبتلاشدن به بیماری های مزمن باز مواجه باشید.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، عصر ایران به نقل از "اكتیو بیت" نوشت: خواب خوب شبانه از اهمیت ویژه برای حفظ سلامت انسان برخوردار می باشد. در حقیقت، خواب خوب و كافی به اندازه دنبال كردن یك رژیم غذایی سالم و انجام ورزش اهمیت دارد. اما كمبود خواب به یكی از اشكالات رایج در دنیای امروز تبدیل گشته است. این شرایط می تواند به روش هایی خطرناك بر سلامت ما تاثیر گذار باشد.

اگر از بی خوابی رنج می برید، امكان دارد با افزایش احتمال مبتلاشدن به بیماری های مزمن باز مواجه باشید. برخی مطالعات نشان داده اند كه بیشتر افراد مبتلا به بی خوابی (حدود ۹۰ درصد) به واسطه كمبود خواب به یك بیماری مزمن، مانند مشكلات قلبی عروقی، آریتمی (اختلال ضربان قلب)، پرفشاری خون یا دیابت باز مبتلا می شوند.

كمبود خواب شما را پیر می كند

با گذشت یك هفته در شرایطی كه خواب كافی نداشته اید امكان دارد این احساس در شما شكل بگیرد كه ۱۰۰ ساله هستید و البته این امكان وجود دارد كه آثار پیری ناشی از كمبود خواب را تجربه كنید. افرادی كه با كمبود خواب مواجهند امكان دارد با نتایج منفی آن مانند پوست كدر، چشم های قرمز و پف دار، شكل گیری خطوط روی پوست و حلقه های تیره اطراف چشم ها به واسطه افزایش سطوح كورتیزول مواجه شوند. كورتیزول یك هورمون استرس است كه بر تولید كلاژن و پیرو آن انعطاف پذیری و شادابی پوست تاثیر منفی می گذارد.

كمبود خواب میل جنسی را كاهش می دهد

كمبود خواب می تواند احتمال كاهش میل جنسی را افزایش دهد. مطالعات نشان داده اند كه خواب ناكافی به صورت مستقیم بر كاهش میل جنسی در زنان و مردان اثرگذار می باشد كه می تواند از كمبود انرژی، احساس ناامیدی و استرس ناشی شود. برای مردانی كه از شرایط در رابطه با محرومیت از خواب، مانند آپنه خواب، رنج می برند، سطوح هورمون تستوسترون امكان دارد به واقع كم شود.

كمبود خواب می تواند به افزایش وزن منجر شود

خواب كافی یكی از اركان كلیدی كاهش و حفظ وزن مناسب شمرده می شود. كمبود خواب می تواند به انتخاب های غذایی ضعیف شامل مصرف غذاهای سرشار از قند، چربی و مواد فرآوری شده منجر شود. محرومیت از خواب برای چند روز پشت سر هم احتمال احساس گرسنگی و استفاده از غذاهای حاضری و راحت برای تهیه كه سرشار از كالری هستند را بیشتر می كند، در شرایطی كه از انرژی كمی برای انجام ورزش برخوردار هستید، از این رو، افزایش وزن اجتناب ناپذیر به نظر می آید.

كمبود خواب می تواند سبب افسردگی شود

پس از چند شب بی خوابی، احساس ناامیدی، ناراحتی و خستگی بیش از اندازه به سراغ شما می آید. مطالعات نشان داده اند كه مبتلاشدن به یك بیماری خواب مزمن، مانند آپنه خواب، می تواند احتمال مبتلاشدن به افسردگی در نتیجه این شرایط را افزایش دهد. نتایج یك مطالعه در سال ۲۰۰۵ نشان داد افراد مبتلا به افسردگی بالینی به صورت میانگین ۶ ساعت یا كمتر در طول شب می خوابند، در شرایطی كه افراد مبتلا به بی خوابی حدودا ۵ برابر بیشتر مستعد مبتلاشدن به افسردگی و اختلالات اضطراب بودند.

كمبود خواب بر تفكر شناختی تاثیر منفی می گذارد

پس از یك شب بی خوابی یا خواب بی كیفیت، در روز بعد عملكرد خوبی نخواهیم داشت. خواب سوخت مورد نیاز فرآیندهای شناختی ما را تامین می كند و كمبود آن به كاهش توجه، هوشیاری ذهنی، تمركز، تفكر، برقراری ارتباط، یادگیری و توانایی های استدلال منجر خواهد شد.

كمبود خواب سبب تصادفات می شود

بسیاری از موارد تصادف خودرو و لطمه دیدگی های شغلی در نتیجه كمبود خواب و خستگی افراد شكل می گیرند. كمبود خواب در حقیقت یك خطر ایمنی عمومی شمرده می شود و بعنوان مثال، هر ساله ۱۰۰ هزار تصادف خودرو در آمریكا به واسطه خواب آلودگی راننده رخ می دهد.
1397/10/17
13:31:11
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag