سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام كرد

واردات 12 میلیون دوز واكسن آنفلوآنزا برای سال جاری

واردات 12 میلیون دوز واكسن آنفلوآنزا برای سال جاری

به گزارش بیو بگ سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاكید بر اینكه واكسیناسیون همگانی آنفلوآنزا به هیچ وجه سفارش نمی گردد، اظهار داشت: سال قبل كمتر از ۲ میلیون دوز واردات واكسن آنفلوآنزا داشتیم، اما این رقم سال جاری به ۱۱ تا ۱۲ میلیون دوز افزایش خواهد یافت.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور با بیان این مطلب، اضافه کرد: همکاران ما در شبکه بهداشتی کشور در سال گذشته، ۲۵۰ هزار دوز واکسن دریافت نمودند که سال جاری با افزایش ۱۰ برابری توزیع واکسن در شبکه های بهداشت، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن برای گروه های در معرض خطر و پرخطر یعنی واکسیناسیون مادران آبستن و بیماران خاص توزیع خواهد شد و این گروه از جمعیت، مجانی واکسینه خواهند شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرد: همینطور برای سایر گروه ها و افراد هم بالغ بر ۸.۵ میلیون دوز واکسن آنفلونزا در نظر گرفته شده که اواخر شهریورماه در شبکه توزیع دارویی و داروخانه ها توزیع شده و در قبال هر کد ملی یک دوز واکسن قابل تحویل خواهد بود.

وی تصریح کرد: واکسیناسیون همگانی آنفلونزا به هیچ وجه سفارش نمی گردد، علاوه برآن، اینکه شایعه شده برای دریافت واکسن، ثبت نام در داروخانه ها صورت می گیرد هم حقیقت ندارد و نه تنها هدف خیرخواهانه ندارد، بلکه به نظر می آید این یک کلاهبرداری است و عده ای به دنبال سواستفاده هستند.

جهانپور افزود: به رغم تمام مشکلات ارزی، برای تهیه و توزیع و مصرف منطقی واکسن آنفلوآنزا مشکلی وجود نخواهد داشت و واکسن برای گروه های در معرض خطر و پرخطر فراهم است، بنابراین تقاضای کاذب و هزینه بیجا نباید ایجاد کرد.

احتمال کاهش موارد آنفلوآنزا در سال جاری

وی عنوان کرد: برآورد ما این است که سال جاری نسبت به سال قبل در مورد آنفلوآنزا حتی امکان دارد مشکلات کمتری داشته باشیم؛ چونکه مردم نکات بهداشتی را بیشتر رعایت می کنند، کمتر در مکان های عمومی و تجمع ها حاضر می شوند، از ماسک استفاده می نمایند و این مراقبت ها همزمان در کنترل کرونا و آنفلونزا موثر خواهد افتاد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، او در آخر اظهار داشت: خوشبختانه سال جاری تأمین واکسن آنفلوآنزا برای بیماران خاص و مادران آبستن ۱۰ برابر سال قبل است، در حالیکه تأمین واکسن برای سایر گروه های پرخطر هم ۵ یا ۶ برابر سال قبل است. واکسن آنفلوآنزا از منابع معتبر و شرکت های برتر اروپایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند، تهیه شده و دقت نظر کافی برای تهیه آن صورت گرفته است و هر فرد با رفتن به داروخانه و با عرضه کارت ملی و ثبت کد ملی می تواند واکسن آنفلوآنزا را تهیه نماید. تا پیش از آخر شهریور ماه توزیع واکسن آنفلوآنزا شروع می شود و تلاش بر این است که تا آن زمان بخش اعظمی از واکسن ها وارد شده و توزیع آنها انجام شده باشد و هر فرد طبیعتا نمی تواند بیشتر از یک واکسن خریداری کند.
منبع:

1399/06/15
14:48:47
5.0 / 5
2062
تگهای خبر: بهداشت , شركت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag