هشدار نسبت به تبعات اظهارنظرهای غیركارشناسی درباره كرونا؛

كرونا هنوز دارو و درمان قطعی ندارد

كرونا هنوز دارو و درمان قطعی ندارد

معاون ستاد فرماندهی مقابله با كرونا در كلانشهر تهران ضمن هشدار نسبت به تبعات اظهار نظرهای غیر مستند و غیركارشناسی در حوزه دارو و درمان و واكسن كرونا، بر لزوم تدوین دستورالعمل و پروتكل های ویژه در این رابطه تاكید نمود.


دکتر علی ماهر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اظهار نظرهای غیرعلمی، غیر کارشناسی و ثابت نشده درباب داروها و واکسن کرونا در بعضی رسانه ها و فضای مجازی، اظهار نمود: عدم کنترل و مدیریت این فضا تبعات خطرناکی به دنبال دارد، پس باید ضوابطی از طرف ستاد ملی کرونا و مراجع ذیصلاح برای برخورد با این اظهارات غیرمستند تدوین و ابلاغ شود.

وی با اعلان اینکه تا کنون دهها پروتکل و دستورالعمل درمانی در ارتباط با بیماری کووید 19 تدوین شده و تا به امروز چندین بار بازبینی شده، عنوان کرد: طبیعتاً ستاد کرونا هر روش درمانی و دارویی خارج از این پروتکل را تا زمان تایید از طرف وزارت بهداشت مردود می داند.
وی با تاکید بر اینکه کلیه داروها بعد از طی مرحله کارآزمایی بالینی و پس از تایید اثربخشی وارد پروتکل های درمانی می شوند، اظهار نمود: پس افراد باید در قالب پروتکل های مصوب و ابلاغ گردیده از طرف معاونت درمان وزارت بهداشت اظهار نظر کنند.
ماهر با اشاره به حساسیت موضوعات در رابطه با علوم پزشکی و تاثیر مستقیم آن بر سلامت افراد جامعه، اشاره کرد: باتوجه به حساسیت موضوع، کلیه کشورها محدودیت های شدید و مجازات سنگینی برای این مساله اعمال می کنند، پس اظهار نظر در حوزه پزشکی، دارو و درمان و کلیه موضوعاتی که با سلامت افراد جامعه سر و کار دارد باید با مجوز وزارت بهداشت و مرکز کنترل بیماری ها و در کل مراجع و منابع معتبر سلامت در کشورهای مختلف باشد.
وی با اشاره به لزوم ارتباط و هماهنگی رسانه ها همچون صدا و سیما با وزارت بهداشت و ستادهای کرونا در سراسر کشور در زمینه انتشار اخبار و دعوت از کارشناسان برای اظهارنظر در این عرصه، عنوان کرد: با برقراری این ارتباطات کنترل فضای رسانه ای و اخبار حوزه سلامت کار سختی نیست؛ به عبارت دیگر صدا و سیما و یا سایر رسانه ها می توانند به آسانی با استعلام از وزارت بهداشت از افراد کارشناس، متخصص و صاحب نظر و صاحب صلاحیت دعوت به عمل آورند؛ چونکه هر اظهار نظری در این عرصه با سلامت افراد جامعه ارتباط مستقیم دارد و پس کنترل و نظارت بر این فضا لازم است.
وی افزود: در وزارت بهداشت کمیسیونی برای احراز صلاحیت افراد جهت شروع طبابت و کارهای پزشکی وجود داشته که استعلام بارکد افراد صاحب صلاحیت از این طریق به آسانی امکان پذیر است.
ماهر درباب برخورد با افرادی که بدون تخصص و دانش کافی در حوزه پزشکی و سلامت اظهار نظر می کنند، عنوان کرد: متاسفانه اظهار نظرهای غیرکارشناسی در حوزه دارو و درمان کرونا این اواخر بسیار شایع شده که عدم کنترل و نظارت این فضا تبعات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. اظهارات ضد و نقیض و غیر کارشناسی در این عرصه علاوه بر گمراهی افراد جامعه موجب سردرگمی سیاستگذاران و مسئولان شده و همین طور بستر و زمینه سوءاستفاده را برای کلاهبرداران فراهم می آورد.
وی با تاکید بر لزوم تدوین پروتکل و دستورالعمل های ویژه برای کنترل و مدیریت این فضا، اظهار نمود: همین طور افرادی که دراین زمینه بدون تخصص و دانش کافی صحبت کرده و موجب تشویش اذهان می شوند باید به وزارت بهداشت و متولیان حوزه پاسخگو باشند و باید با اینگونه رفتارها از لحاظ قانونی برخورد شود؛ چونکه این مسئله علاوه بر ایجاد اعتماد به نفس کاذب برای افراد، سلامت جامعه را در معرض خطر جدی قرار می دهد.
معاون ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در استان تهران با اعلان اینکه طبیعتاً وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت معتبرترین منابع برای پیگیری اخبار حوزه سلامت هستند، اشاره کرد: افراد می توانند اطلاعات خودرا از این دو سازمان و رسانه های مجاز دنبال کنند.
ماهر در خاتمه با تاکید بر اینکه هنوز دارو و درمان قطعی برای کووید 19 شناسایی نشده، عنوان کرد: درمان های فعلی همه حمایتی و در جهت کاهش لطمه های ناشی از بیماری در مبتلایان است؛ پس در این رابطه باید بحث پیشگیری در اولویت باشد که این مهم نیز بوسیله سه گانه شست و شوی مکرر دست ها، پوشش ماسک و رعایت فاصله ها گذاری های فیزیکی محقق می شود.1399/06/14
15:00:35
5.0 / 5
1636
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag