كرونا در مبتلایان به سرطان خون كشنده تر است

كرونا در مبتلایان به سرطان خون كشنده تر است

پزشكان در یك مطالعه جدید تایید كردند كه بیماران مبتلا به سرطان خون در مقایسه با سایر مبتلایان به كووید 19 بیشتر با خطر مرگ مواجهند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، متخصصان در این مطالعه می گویند: این یافته به راهنمایی ِ پزشکان و بیماران درباره خطرات کووید-۱۹ در بیمارستان برای مبتلایان به انواع مختلف سرطان کمک خواهدنمود.
این مطالعه که در نشریه تخصصی «لانست انکولوژی» (Lancet Oncology) انتشار یافته است، مرگ ۳۱۹ بیمار را که قسمتی از پروژه نظارت بر ویروس کرونا در میان بیماران سرطانی در انگلیس بودند در فاصله ماه های مارس و مه سال جاری میلادی (۲۰۲۰) بررسی کرد.
آنها دریافتند ۲۹۵ بیمار در اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ جان باخته اند و بیمارانی که به سرطان های خونی نظیر لوکمی، لیمفوما و میلوما مبتلا بودند به نحوی قابل توجه در معرض خطر مرگ و میر بالاتری قرار داشتند خصوصاً اگر بتازگی شیمی درمانی کرده بودند.
در بین ۲۲۴ نفری که از سرطان خون رنج برده و با مبتلاشدن به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شدند، بیش از ۳۶ درصد جان باختند.
تاثیر کووید-۱۹ بر خون یکی از خاصیت های قابل توجه این بیماری در بیمارستان ها و در بین بیماران وخیم است که گرفتار انسداد خون در ریه ها، قلب و مغز می شود که مضر است و گه گاه مرگبار خواهد بود.
در آغاز، این ویروس بعنوان عامل یک بیماری تنفسی شناخته شد که عموما به ریه های فرد لطمه می رساند اما پزشکان یکی از نتایج آن که «خون چسبناک» لقب گرفته را نیز گزارش کرده اند.
در ماه آوریل تحقیقی در نشریه لانست نشان داد این ویروس بر سلول های موجود در رگ های خونی اثر می گذارد.
وقتی پژوهشگران حساب سن، جنسیت و دیگر خاصیت های فردی بیماران را کنار گذاشتند، افراد مبتلا به لوکمی در مقایسه با فردی معمولی که به سرطان مبتلا است، دو برابر بیشتر احتمال دارد که بعد از آلوده شدن به ویروس کرونا جان بازند.
برای بیماران مبتلا به لیمفوما ۷۲ درصد و افراد مبتلا به میلوما ۶۵ درصد بیشتر احتمال دارد که در اثر مبتلاشدن جان خودرا از دست بدهند.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، چیزی که در این تحقیق معین نیست این است که مشخص نیست چند نفر از افرادی که سرطان خون دارند و به این ویروس مبتلا شده اند به بیمارستان مراجعه نکرده یا فقط علایم خفیف بیماری را نشان داده اند که با در نظر گرفتن آن افراد، نرخ مرگ در بین این گروه کاهش خواهد یافت.1399/06/06
22:40:08
5.0 / 5
1961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag