رییس سازمان اورژانس كشور خبر داد

تخصیص ۳۰ واگن و 2 بیمارستان ریلی به اورژانس

تخصیص ۳۰ واگن و 2 بیمارستان ریلی به اورژانس

رئیس سازمان اورژانس كشور از برنامه سازمان جهت اختصاص ۳۰ واگن و 2 بیمارستان ریلی به اورژانس آگاهی داد.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری که بامداد امروز برگزار شد، اظهار نمود: اورژانس کشور نخستین بار بعد از ریزش سقف فرودگاه تصمیم بر تشکیل آن گرفته شد که پیرو آن هم اورژانس پیش بیمارستانی تشکیل شد. بعد از آن در دفاع مقدس اورژانس پیشرفت کرد و پس از آن مدتی گرفتار سکون شد.

وی اظهار داشت: طی سال های گذشته قرار شد که اورژانس در چارچوب یک سازمان فعالیت کند. از زمانی که اورژانس تبدیل به سازمان شد، جزو نخستین دستگاه های بوده ایم که در بلایا، حوادث و اتفاقات حضور داشته ایم. در خدمات اورژانس هم همه عدم پاسخگویی ها جبران شد و توانسته ایم با برنامه ریزی دقیق حضور خودرا جبران نماییم. سازمان چابک شده است و نیروهای عملیاتی وارد میدان شده اند.

کولیوند اضافه کرد: ما برنامه ریزی پنج ساله ای داشته ایم که تا سال ۱۴۰۰ زمان بندی برای رسیدن بر بالین بیمار و مصدومان داشته باشیم اما در سال ۱۳۹۹ به هدف خود رسیده ایم بطوریکه در تهران متوسط زمان رسیدن ما ۳۸ دقیقه بود ولی حالا حدود ۱۴ دقیقه شده است و رسیدن موتور آمبولانس ها به محل نیز کمتر از این مقدار است همین طور در جاده های روستایی نیز اصلا آماری نداشتیم که هم اکنون به حدود ۲۰ دقیقه رسیده است.

وی افزود: تعداد آمبولانس ها نیز افزایش یافت بطوریکه حالا با کمبودی مواجه نیستیم. همه این آمبولانس ها از نشان های خوب دنیا هستند.

رییس اورژانس کشور درباره اورژانس هوایی کشور نیز اظهار داشت: بطور متوسط ۶۵ درصد از بیماران با اورژانس هوایی منتقل شدند و با این اقدام در یکی از شهرها آمار مرگ و میر زنان حامله ۵۵ درصد کم شد.

کولیوند در ادامه اظهار نمود: سازمان اورژانس همین طور با سایر قسمت ها مثل اداره پیوند همکاری کرده است و سازمان ما در انتقال اعضا نقش موثری دارد و مرز را شکاندیم، بطوریکه با اورژانس هوایی عضو را در بهترین شرایط منتقل می نماییم.

رییس سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: هنگام اربعین حسینی دو هواپیما را به بیمارستان هوایی تبدیل کردیم که اگر لازم شد استفاده نمائیم. این توانمندی ها بسیار عالی است که باید به رخ دنیا کشیده شود. هم اکنون ۳۳۰ دستگاه موتور آمبولانس داریم که معمولا کمتر از ۹ دقیقه به محل می رسند. این کیفیت کار را بالا برده و هزینه ها را هم کاهش داده است.

به گفته وی، ۱۰۰۰ دستگاه موتور آمبولانس دیگر را هم قرار داد بستیم و مقرر است که به ناوگان اضافه شود.

وی اضافه کرد: اورژانس دریایی را هم راه اندازی کردیم که پنج دستگاه هستند. سه دستگاه در استان هرمزگان هستند و گاهی باید با بهره گیری از آنها افراد را منتقل نماییم.

رییس اورژانس کشور با اعلان اینکه اورژانس فقیر و غنی نمی شناسد، اظهار داشت: اگر تصادفی در جاده ها اتفاق می افتاد، خدمات اورژانس هوایی هم ارائه می شود و در این زمان ما نمی بینم که فرد فقیر است، غنی است یا موارد دیگر.

وی افزود: در بحث آموزش کارکنان و گروه های مختلف برای مردم نیز آموزش هایی داشتیم که سطح اطلاعات و آگاهی مردم را افزایش دهیم. در این شرایط مردم هم می توانند به ما کمک کنند بدین سبب این اقدام موفقیت ما را بیشتر می کند. چهارشنبه آخر سال ۹۷ نیز ۶۵ درصد آمار حوادث ما کاهش پیدا کرده بود.

رییس اورژانس کشور اضافه کرد: سازمان اورژانس هماهنگی هایی را ایجاد کرد که دستگاه های نوار قلب را طوری راه اندازی کردیم تا اطلاعات و صدا را ارسال نماید و نوار قلبی که به صورت الکتریکی گرفته می شود را ارسال نماید. از این طریق در سکته های حاد قلبی انسان هایی نجات یافتند.

کولیوند اضافه کرد: بعد از این اقدامات در زمان طلایی اقدامات لازم انجام می شود و فرد می تواند ادامه حیات دهد. بیش از ۹۵ هزار نفر در کمتر از ۶۰ دقیقه این خدمات را به صورت رایگان دریافت می کنند که این بسیار باارزش است. در سکته های مغزی که کد ۷۲۴ است نیز ۷۶۰۰ نفر با تزریق آر تی پی ای دیگر فلج نمی گردد و بعد از انتقال مستقیم به کت لب منتقل می شوند.

وی افزود: سامانه های مختلفی را هم راه اندازی کردیم مثل سامانه ام سی ام سی که طی آن می دانیم کدام بیمارستان چند تخت دارد، کدام تخت ها خالیست و برمبنای اهدافی که به نفع بیماران باشد آنان را منتقل می نماییم.

کولیوند در ادامه اظهار داشت: سامانه ۱۱۵ و مانیتورینگ آمبولانس ها هستند و از شرایط تمامی آمبولانس ها آگاه هستیم. یک اتاق مرکز کنترل هدایت و فرماندهی را هم ایجاد کردیم که کل کشور را رصد می نماییم.

کولیوند افزود: تیمی را به اسم عملیات ویژه تشکیل دادیم، در واقع کار اصلی ما تعطیلی ناپذیر است بدین سبب تصمیم گرفتیم تیم عملیات ویژه ای داشته باشیم که این ها دوره های ویژه تری دیدند بدین سبب هیچ وقت کار اصلی ما عقب نمانده است. باوجود اینکه در خیلی از موارد اسمی از تکنسین های اورژانس دیده نمی گردد، اقدامات بسیاری انجام می شود.

وی اضافه کرد: امکان ندارد اورژانس گزارشی داشته باشد که فردی برای کرونا آمبولانس درخواست کرده و پوشش داده نشده باشد حتی اضافه بر این انتقال بیماران کرونایی را هم خودمان به عهده گرفتیم.

کولیوند در ادامه اظهار داشت: از پیش تر ۱۰ درصد آمبولانس ها را به این تجهیزات مجهز کردیم پس کمترین نقص را در این موارد می بینیم. در بحث آموزش برای کرونا فعالیت کردیم و به محض اینکه بحث نخستین مبتلاشدن به کرونا عنوان شد تماس ها چهار برابر شد. بدین سبب مرکز دیگری در همین ساختمان راه اندازی کردیم و نیروها به صورت داوطلب آمدند تا اقدامات لازم را انجام دهند.

رییس اورژانس کشور اضافه کرد: حدودا شش ماه است که نیروها در آماده باش هستند. در هفته گذشته ۱۱۵ پروژه افتتاح کردیم و از توسعه ها غافل نشدیم.

وی افزود: یکی از آنها اورژانس ریلی بود. آرزوی ما داشتن اورژانس ریلی بود که با کمک راه آهن و وزیر راه و همکاری معاونت فنی اورژانس کشور به نتیجه رسید و قرار شد ۳۰ واگن بعنوان اورژانس ریلی داشته باشیم و دو قطار بعنوان بیمارستان ریلی داشته باشیم.

کولیوند اضافه کرد: پدهای بالگرد اضافه کردیم و ۱۰۰۰ دستگاه آمبولانس دیگر را هم قرارداد بستیم، ۲۰ دستگاه اتوبوس آمبولانس را به مناقصه گذاشتیم که آماده ایم خریداری نماییم و این امر هزینه ها را کاهش و کیفیت را بیشتر می کند.

وی با اعلان اینکه ما پرسنل خانم نداشتیم، اظهار داشت: حدودا ۲ سال پیش اورژانس بانوان را راه اندازی کردیم و با توجه به این که برای خدمت رسانی به خانم ها در بعضی موارد نیروی خانم نداشتیم ولی حالا ۱۰ آمبولانس ویژه برای این خدمات داریم که مدیریت آن دشوار است و باید با اتخاذ راهکارهایی آنرا عملی نماییم.

رییس سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: می خواهیم پرسنل ما به صورت شبانه روز آموزش ببینند که هم از نظر اصول تکنیکی، اخلاقی، فقهی و.. در عملیات مشارکت کنند. یکی از لزوم های کار ما این است که بعضی از اصول فقهی را بدانند.

به گفته وی، تکنسین ها بسیار امین هستند و تا به امروز کمترین شکایت را داشتیم. این بیشترین سرمایه برای ما است که آنان انسان های مطمئن و امینی هستند. اهتمام می نماییم این را هم روز به روز گسترش دهیم.
کولیوند در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه سهم اورژانس درباب جذب نیروهای جدید چه هست و آیا نیروهای اورژانس مشمول قانون سختی کار می شوند یا خیر؟ اظهار داشت: پرسنل اورژانس واقعا کم هستند و واقعیتی است که برای حفظ شرایط فعلی تعداد قابل توجهی نیرو نیاز داریم، اما به ما وعده دادند که هرساله به ما مجوز بدهند نیرو بگیریم که به آن عمل کردند. امسال ۵۰۰ نفر نیرو و ۳۵۰ نفر نیروی قراردادی خواهیم گرفت.
وی افزود: از ۱۰هزار مجوز جدید نیز حدود ۲۰۰۰نفر سهم اورژانس کشور است، اما باوجود اینکه نیروها کم بوده و ۱۹۰۰ نفر نیز به کرونا مبتلا شدند؛ عملا یک ماه از چرخه کار خارج می شوند که در این شرایط کار زمین نمانده است.

کولیوند اظهار داشت: در این مباحث پیگیر حقوق کارکنان هستیم بطوریکه نیروها ۵۰ درصد افزایش حقوق پیدا کردند و ما هنوز فکر میکنیم که باتوجه به نوع شغل کافی نیست. ما به دنبال رفع برخی شبهه ها هستیم که از طرف مجلس برخی قوانین را اصلاح نماییم. با برخی روسای کمیسیون ها صحبت شده که بتوانیم قوانینی را برای پرسنل اورژانس مصوب نماییم که حق آنها ضایع نشود.

وی افزود: همین حالا برای عنوان شهادت کارکنان در دستورالعمل ها مسائلی وجود داشت که به آن ورود کردیم و برطرف شد. طبیعتاً هر چه که قانون بگوید باید اجرا نماییم اما تمام تلاش ما این است که قانون ها طوری مصوب شود که کارکنان ما از حق خود بهره ببرند.
کولیوند اشاره کرد: کار اورژانس واقعا جزو مشاغل دشوار است و از کار در معدن سخت تر است. نمی توان گفت کار تکنسین اورژانس بالینی نیست؛ چونکه تکنسین اورژانس تنهاست و باید مریض را پایدار کند و به بیمارستان برساند. ما پیگیر احقاق حقوق آنها هستیم.

1399/05/22
12:57:09
5.0 / 5
1971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag