یافته محققان كانادایی؛

تحصیلات عالی روند شروع آلزایمر را كند می كند

تحصیلات عالی روند شروع آلزایمر را كند می كند

مطالعه جدید نشان میدهد در میان افراد دارای ژن افزایش خطر بیماری آلزایمر، تحصیلات بیشتر روند تشكیلات پلاك های بتاآمیلوئید را در مغز كُند می كند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، پژوهشگران عنوان می کنند حدود ۱ تا ۶ درصد افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دارای ژن های هستند که آنها را در معرض ریسک بالا ابتلاء به بیماری قرار می دهد و بیماری شأن از دهه ۳۰ تا ۵۰ سال عمرشان شروع می شود.
«سیلویا ویلنیوو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مک گیل کانادا، در این زمینه می گوید: «جالب است بدانید که تحصیلات نقش مهمی در به تاخیرانداختن شروع ابتلاء به بیماری آلزایمر دارد.»
تیم تحقیق در این مطالعه، دو گروه را بررسی کردند. یک گروه متشکل از ۱۰۶ نفر با میانگین سنی ۶۷ سال دارای والدین مبتلا به بیماری آلزایمر بودند. در میان افراد ۳۹ درصد دارای جهش ژن APOE۴ در رابطه با بیماری آلزایمر بود.
گروه دیگر شامل ۱۱۷ نفر با میانگین سنی ۳۵ سال بودند که ۳۱ درصدشان دارای جهش ژن APOE۴ بودند.
هر دو گروه میانگین مدت تحصیل شأن ۱۵ سال بود.
محققان دریافتند در میان افراد دارای سابقه خانوادگی بیماری آلزایمر، میزان بالاتر تحصیلات با میزان کمتر پلاک های آمیلوئید در مغز مرتبط بود.
طبق این گزارش، در هر دو گروه، افراد دارای میزان تحصیلات کمتر از ۱۰ سال، در مقایسه با افراد دارای میزان تحصیلات بیش از ۱۶ سال، حدود دو برابر دارای پلاک آمیلوئید در مغزشان بودند.
به گفته پژوهشگران، تحصیلات در افراد دارای سابقه خانوادگی آلزایمر می تواند نقش حفاظتی داشته باشد.

1399/05/17
13:21:14
5.0 / 5
1931
تگهای خبر: بیماری , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag