بررسی تاثیر دگزامتازون بر مبتلایان كرونا

بررسی تاثیر دگزامتازون بر مبتلایان كرونا

بیو بگ: بررسیهای انجام شده روی داروی دگزامتازون حاكی از فوائد آن در كاهش علایم بیماری كووید-19 است اما مصرف این دارو همچنان با خطراتی هم راه است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، تحقیقات انجام شده در انگلیس حاکی از آنست که مصرف داروی دگزامتازون در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که مجبور به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی هستند کمک کننده است اما مصرف زودهنگام آن می تواند با لطمه هایی همراه باشد.
در این بررسی مجموع ۲۱۰۴ بیمار بستری در بیمارستان برای مدت ۱۰ روز، روزانه شش میلیگرم دوز از این دارو را دریافت نمودند. همین طور ۴۳۲۱ بیمار نیز خدمات مراقبتی معمول را دریافت نمودند. پزشکان بعد از ۲۸ روز نرخ مرگ و میر این دو گروه از بیماران را مقایسه کردند.
آنها در روند این بررسی ها مشاهده نمودند در بین بیمارانی که مجبور به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی بودند و از این دارو مصرف می کردند نرخ مرگ و میر ۲۹.۳ درصد بوده در صورتیکه این رقم در بیماران دیگر ۴۱.۴ درصد بوده است.
هرچند، استفاده از این دارو در بین بیمارانی که در زمان شروع مطالعه نیاز به اکسیژن رسانی پیدا نکرده بودند مفید نبوده است. در این گروه از بیماران مصرف داروی دگزامتازون با احتمال مرگ ۱۷.۴ درصدی همراه بوده در صورتیکه این رقم در بین بیماران دیگر ۱۴ درصد بوده است.
به گزارش مدیکال اکسپرس، بگفته پژوهشگران مصرف این دارو برای این دسته از بیماران که وضعیت جسمی شدیدی ندارند با افزایش ریسک مرگ و میر هم راه است چونکه این دارو بوسیله سرکوب واکنش غیر معمول سیستم ایمنی که به اندام های بدن لطمه می زند، عمل می کند و ویروس را مورد حمله قرار نمی دهد.
منبع:

1399/04/28
13:38:38
5.0 / 5
2912
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱