جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسك به مترو

جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسك به مترو

به گزارش بیو بگ رئیس پلیس متروی پایتخت از جلوگیری پلیس از ورود مسافران فاقد ماسك به مترو اطلاع داد.


سرهنگ سعید عطاالهی در گفتگو با ایسنا، در اینباره اظهار داشت: برابر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد اجبار استفاده از ماسک در امکان عمومی و سرپوشیده، ورود بدون ماسک به مترو هم ممنوع بوده و پلیس بر حسب وظیفه ای که بر عهده دارد از ورود شهروندان و مسافران بدون ماسک از گیت های مترو به داخل جلوگیری می کنند.
وی با اشاره به اینکه استفاده از ماسک در ایستگاه های مترو از خرداد ماه الزامی شده بود اظهار داشت: البته اینطور نیست که بعد از مصوبه الزامی شدن ماسک پلیس به این مورد ورود کرده بلکه پیش از آن هم با عنایت به اعلام الزامی بودن استفاده از ماسک در مترو، پلیس در این حوزه در کنار ماموران و کارمندان مترو حضور داشت.
عطاالهی با تاکید بر اینکه ماموران پلیس در تمام ساعات و در تمام ایستگاه های مترو در مجاور گیت ها مستقر شده و از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری می کنند، اظهار داشت: در ایام نخست شروع طرح در خرداد ماه ما مشکلات گوناگونی داشتیم و متاسفانه بعضی از شهروندان به هشدارها توجه نکرده و بدون ماسک وارد ایستگاه ها می شدند. خوشبختانه به مرور این وضعیت بهتر شده بطوریکه الان می توانم بگوم بیشتر از ۹۰ درصد از مسافران مترو همکاری خوبی در این حوزه داشته و از ماسک استفاده می نمایند.
رئیس پلیس مترو درباره اینکه اگر فردی بدون ماسک وارد مترو شود ماموران چه برخوردی با وی خواهند داشت اظهار داشت: موارد لازم به تمامی ماموران ما تاکید شده و آنان با رعایت حقوق شهروندی از ورود بدون ماسک مسافران به داخل ایستگاه ها جلوگیری کرده و با عنایت به این که در تمامی ایستگاه ها محلی برای فروش ماسک قرار دارد این افراد را به خرید و استفاده از ماسک دعوت کرده و سپس اجازه ورود به آنان داده می شود.
وی در مورد افرادی که امکان دارد به علت مشکلات اقتصادی و عدم بضاعت مالی توانایی خرید ماسک نداشته باشند هم اظهار داشت: مواردی بوده که پلیس ماسک را به مجانی در اختیار چنین افرادی قرار داده است.
رئیس پلیس مترو با اشاره به مسئولیت اجتماعی شهروندان در صیانت از سلامتی خود و افراد اطرافشان اظهار نمود: استفاده از ماسک برابر تاکیدات کارشناسان و متخصصان بهداشتی احتمال مبتلا شدن به کرونا و انتقال آنرا به شکل قابل ملاحظه ای می کاهد. ازاین رو مسئولیت همه شهروندان این است که در اماکن شلوغ و پر تردد و سرپوشیده از ماسک استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: البته امکان دارد در بعضی از ساعات امکان رعایت فاصله گذاری فیزیکی در بعضی از واگن ها وجود نداشته باشد اما در همین شرایط هم استفاده از ماسک ضروریست و استفاده از آن احتمال مبتلا شدن را تا درصد قابل توجهی می کاهد.
عطاالهی در مورد افرادی که ماسک را در زیر چانه قرار داده یا در دست می گیرند هم اظهار داشت: ماموران پلیس به این افراد هم تذکر می دهند که ماسک را بر روی صورت و بینی خود قرار داده و به درستی از آن استفاده کنند. حتی در مواردی بوده که هنگام تذکر ماموران ما فرد را از داخل جیب یا کیفش خارج کرده و بر روی صورتش قرار داده است.
وی درباره اینکه متاسفانه بعضی از مسافران مترو پس از عبور از گیت ماسک خویش را در می آورند، افزود: اگر همکاران من که در داخل فضای ایستگاه ها و سکوها حضور دارند با چنین افرادی مواجه شوند حتما به آنها تذکر خواهند داد. ضمن اینکه همانطور که گفتم مردم هم همکاری خیلی خوبی با ما دارند و بیشتر از ۹۰ درصد مسافران مترو از ماسک استفاده می نمایند اما واقعیت این است که هر فرد خودش باید نسبت به جامعه هم احساس مسئولیت داشته و از ماسک استفاده کنند.
رئیس پلیس مترو تهران درباره نگرانی ها بابت فعالیت دستفروشان در مترو هم اظهار نمود: به طور کلی تنها مسیر ورود به مترو عبور از گیت هاست، پس دستفروش ها هم از همین گیت ها عبور کرده و وارد ایستگاه ها می شوند که در آن صورت حتما از ماسک بهره برده اند. از سوی دیگر همکاران من افرادی که مبادرت به تردد در داخل واگن ها و دستفروشی می کنند یا در ایستگاه ها سد معبر می کنند جمع آوری می کنند و به بیرون از ایستگاه هدایت می شوند.
به گفته عطاالهی ماموران پلیس مترو از راه پایش های تصویری ایستگاه ها را نظارت کرده و از این طریق هم بر رعایت پروتکل های بهداشتی و همینطور حضور دستفروشان نظارت دارند.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر فرد بر عدم استفاده از ماسک تاکید کند ماموران چه برخوردی با وی خواهند کرد اظهار داشت: هم اکنون دیگر کمتر شاهد چنین مواردی هستیم اما بخش هایی در پلیس مترو وجود دارد که با این افراد صحبت کرده و با تشریح قوانین و مقررات لزوم استفاده از ماسک را به آنان آموزش می دهند که خوشبختانه عمده این افراد هم توجیح شده و از ماسک استفاده می نمایند.
وی در انتها استفاده از ماسک را بسیار مهم توصیف کرد و اضافه کرد: ایستگاه هایی داریم که روزانه بیشتر از ۴۰ ـ ۳۰ هزار مسافر در آن تردد می کنند. خب در این ایستگاه ها باید پروتکل های بهداشتی رعایت شده و حتما از ماسک استفاده گردد. پلیس هم تا جایی که در توان دارد در خدمت مردم بوده و برای حفظ سلامتی آنان و جامعه اقدام خواهد نمود. تاکید بر استفاده از ماسک هم در همین راستا و برای سلامت خود مردم است.
منبع:

1399/04/23
20:49:32
5.0 / 5
2336
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag