متخصص بیماری های عفونی عنوان كرد؛

تست های تشخیص كرونا چقدر معتبر هستند

تست های تشخیص كرونا چقدر معتبر هستند

بیو بگ: متخصص بیماری های عفونی، استفاده از سی تی اسكن را به سبب قیمت مناسب و حساسیت بالا رایج ترین روش تشخیص كرونا در كشور دانست.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، شروین شکوهی، درباره انواع آزمایش های تشخیص کرونا، توضیح داد: یکی از تست هایی که از شروع شیوع ویروس کرونا استفاده می شد، تست ملکولی « RT-PCR» است که با نمونه گیری از حلق، بینی و یا بوسیله «برونوسکپی» انجام می شود و احتمال مثبت شدن تست در هریک از این روش ها با دیگری متفاوت می باشد.
وی با اشاره به اهمیت میزان حساسیت و خاصیت در تست های کرونا توضیح داد: در حساسیت یک تست، نتیجه منفی و در خاصیت تست ها نتیجه مثبت اهمیت دارد.
شکوهی با اعلان اینکه تست های یاد شده خاصیت بالایی دارند، اظهار داشت: اما میزان حساسیت این نوع تست ها با یکدیگر متفاوت می باشد.
وی میزان حساسیت تست ملکولی « RT-PCR» که برای تشخیص کووید ۱۹ نمونه آن از حلق گرفته می شود را ۳۰ درصد، بینی را ۶۰ درصد و حساسیت تستی را که نتیجه آن بوسیله نمونه برونوسکپی بررسی می شود، بیشتر از نمونه حلق و بینی عنوان نمود.
این متخصص درباره معنای حساسیت تست ها توضیح داد: برای مثال اگر گفته می شود میزان حساسیت یک تست ۳۰ درصد است و نتیجه آن تست منفی شده، به این معناست که ۳۰ درصد می توان اظهار داشت که یک بیمار مبتلا به کووید ۱۹ نیست و درباره ۷۰ درصد احتمال آن نمی توان صحبتی کرد.
شکوهی با اعلان اینکه تست مولکولی « RT-PCR» در ابتدای شیوع بیماری به سبب در دسترس نبودن، گران قیمتی و میزان پایین حساسیت چندان توسط پزشکان مورد استفاده قرار نگرفت، اضافه کرد: پزشکان به همین خاطر برای تشخیص کرونا از سی تی اسکن که حساسیت قابل قبولی دارد و با کم کردن اشعه، برای بیمار مشکل چندانی ایجاد نمی کند و قیمت مناسبی دارد استفاده بیشتری می کنند.
وی با اعلان اینکه عکس برداری ساده از سینه حساسیت و خاصیت بالایی ندارد، اظهار داشت: تست دیگری که بتازگی رایج شده و به دنبال حذف آن هستیم، تست «سرولوژی» است که خیلی از کسانی که برای تشخیص کرونای بیمار از این تست استفاده می نمایند، توانایی معنا کردن آنرا ندارند.
این متخصص با اعلان اینکه این نوع تست، مثبت و منفی کاذب زیادی دارد و کاربرد قابل قبولی در تشخیص بیماری ندارد، اظهار داشت: کاربرد این تست آن است که بوسیله آن تشخیص داده شود چه کسانی در گذشته به این ویروس آلوده شده اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: البته تست های دیگری نیز برای تشخیص کرونا وجود دارد که در کشور ما از آنها استفاده نمی گردد و رایج ترین تست ها همین انواعی که نام برده شد، اما هیچ یک از این تست ها نمی تواند مبتلاشدن و یا عدم مبتلاشدن به کرونا را قطعی ثابت کند.
شکوهی درباره افرادی که بدون داشتن علامت بیماری مبادرت به انجام تست کرونا می کنند، توضیح داد: انجام چنین تست هایی در صورتی مطلوب است که پس از مشخص شدن نتیجه تست، قدرت و اراده ای برای انجام اقدامات لازم وجود داشته باشد.
وی افزود: هرچقدر تست های بیشتری صورت گیرد مبتلایان بی علامت بیشتری شناسایی می شوند، اما شناسایی این افراد به تنهایی کافی نیست و این مساله زمانی کارایی دارد که فرهنگ فرد مبتلا به سطحی رسیده باشد که اگر فهمید مبتلاست قرنطینه را رعایت کند و یا اینکه ارگان های مربوطه این قدرت را داشته باشند که فرد مبتلا را ملزم به رعایت قرنطینه کنند.
آیا علایم مبتلاشدن به کووید ۱۹ تغییر کرده است
این متخصص با اعلان اینکه علایم مبتلاشدن به کووید ۱۹ از شروع شیوع تا کنون تغییر چندانی نکرده است، توضیح داد: زمانی که تعداد مبتلایان افزایش یابد، تظاهرات نادر بیماری نیز دیده می شود.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد مبتلایان به این بیماری در دنیا به میلیون ها نفر رسیده است، مشاهده علایم گوناگون و متنوع این بیماری را ناشی از افزایش شمار مبتلایان دانست.
این متخصص با اعلان اینکه هم اکنون علایم گوارشی از نشانه های مبتلاشدن به کرونا به شمار می آید، اظهار داشت: در اوایل شیوع اپیدمی عارضه های گوارشی را بعنوان علایم کرونا تلقی نمی کردیم، اما رفته رفته دیده شد که مشکلات گوارشی نیز می تواند از علایم کرونا باشد.
شکوهی اضافه کرد: این بدان معناست که اگر چهار ماه پیش کسی بدون تنگی نفس و تب با علائمی مانند اسهال و حساسیت پوستی به مراکز درمانی مراجعه می کرد، از وی تست کرونا گرفته نمی شد، اما هم اکنون باتوجه به سطح انتقال بیماری در کشور اگر کسی با همین شرایط به پزشک مراجعه کند، از وی تست کرونا گرفته می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه علایم بیماری کرونا تغییر نکرده است، اشاره کرد: علت اینکه برخی تصور می کنند علایم بیماری تغییر کرده است، این است که در اوایل اطلاعات درباره علایم بالینی بیماری کافی نبود که البته هنوز هم کافی نیست و ممکنست سه ماه آینده نسبت به حالا اطلاعات خیلی بیشتری از بیماری کرونا داشته باشیم.
وی همین طور درباره علت دیگر این تصور که علایم بیماری کرونا تغییر کرده است، توضیح داد: زمانی که تعداد بیماران مبتلا افزایش می یابد، عوارض و علایم نادر بیماری نیز به تعداد زیادی مشاهده می شود.


منبع:

1399/04/23
11:58:37
5.0 / 5
2805
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag