بررسی میدانی مهر؛

فاصله كم سفید و قرمز كرونا در استان سمنان

فاصله كم سفید و قرمز كرونا در استان سمنان

به گزارش بیو بگ الزامی شدن استفاده از ماسك در مجامع عمومی و ادارات و بانك ها و … در حالی آغاز شد كه همچنان بخش قابل توجهی از مردم و حتی كسبه استان سمنان به این مورد چندان اهمیتی نمی دهند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – محمدحسین عابدی: بامداد اولین ساعات الزامی شدن استفاده از ماسک در مکان های عمومی با چسباندن انواع و اقسام کاغذ نوشته ها به درودیوار ادارات و مغازه ها مجامع عمومی شهرهای استان سمنان شروع شد … برخی نوشتند با ماسک وارد شوید یا برخی یک گام فراتر گذاشتند و نوشتند بدون ماسک وارد نشوید! برخی هم که به رعایت عمومی استفاده از ماسک گویا ایمان کامل نداشتند نوشتند ورود بدون ماسک ممنوع!
ساعت تقریباً ۹ بامداد است بانک ها فعلاً شلوغ ترین مکان های شهرهای استان هستند مغازه ها تک وتوک بازکرده اند موبایل فروشی ها کرکره هایشان را زودتر از بقیه بالا می دهند این روزها که قانون عدم واردات گوشی بالای ۳۰۰ دلار تصویب شده خیلی ها دنبال خرید گوشی هستند تا چند روز دیگر که این مصوبه لغو شد آنرا بفروشند. مغازه داری کاغذ بدون ماسک وارد نشوید را پشت شیشه ویترین مغازه اش می چسباند با خطی ریزتر زیرش نوشته حتی شما دوست گرامی! یک تیر و دو نشان هم شوخ طبعی هم عدم داشتن تعارف حتی با دوستان...
کارمند بانک می گوید از اول بامداد چندنفری را بدون تعارف نگذاشتیم بیایند داخل به خاطر اینکه برای خودشان می گوئیم اما برخی ناراحت هم می شوند تقریباً همه در بانک ماسک استفاده می نمایند به جز چندنفری که در صف عابر بانک قرار دارند. روز اول الزامی شدن ماسک حداقل در بانک ها عالی آغاز شد. اسپلیت ها و ایر کاندیشن ها هوای بانک ها را خنک کرده اند آدم دلش می خواهد برود در بانک ها تا ظهر بنشیند حتی به قیمت زدن ماسک!

بیرون از بانک همه چیز عادی است
همین هفته پیش بود که چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اعلام نمود ۸۱ درصد از مبتلایان کرونا در شاهرود و میامی دارای سابقه بیماری قلبی یا تنفسی بودند بیرون از بانک اما یک باره تمام رؤیا بافی ها تمام می شود شهری در مقابلت قرار می گیرد که تا روز گذشته از هر ۱۰ نفر دو نفر و از امروز از هر ۱۰ نفر چهار نفر ماسک می زنند همچنان استفاده از ماسک برای خیلی ها چیزی شبیه شوخی است. یکی از همین شهروندان به خبرنگار مهر، می گوید: تحمل نمی کنم، گرمم می شود، استفاده می کنم اما وقتی به درون ادارات و بانک ها و مغازه ها می روم، ماسکم همیشه در جیبم قرار دارد و به محض ورود به مکانی آنرا می زنم.
این شهروند ماسکش را که چهار تا کرده از جیب شلوارش درمی آورد کنار اسکناس ها و سکه ها و موبایلش یک شاخه آدامس موزی هم کنارشان قرار دارد ماسک رنگ اسکناس شده اما همچنان گویا اضافه کاری می کند! می گوید: «احساس خفگی به من دست می دهد من سابقه بیماری آسم دارم البته نه شدید اما همین قدرش هم مرا اذیت می کند سرگیجه می گیرم».
شرایط عادی در مغازه ها
در مغازه ها هم انگار همه چیز به همان کاغذ جلوی در و چسباندن دو متر پلاستیک جلد کتاب و دفتر دبستان خلاصه شده است، اوج پدافند غیرعامل در مقابل ویروس کرونا! محمدباقری یکی از همین کسبه می گوید: چه می شود کرد مگر می توانم مشتری را راه ندهم آن هم با این وضعیت خراب اقتصادی و بازار، شما بنشینید در مغازه من اگر تا ظهر پنج مشتری برای من آمد! حال در این بازار بیایم دوتایشان را هم راه ندهم مگر می شود؟ آنانی که قانون می گذارند فکری برای این هایش نمی کنند؟
باقری می افزاید: فکر کردم بروم ماسک و دستکش بخرم بگذارم بیرون مغازه اولاً هر شش عدد ماسک را ۱۲ هزار تومان می فروشند و بیشتر از شش عدد هم نمی دهند مگر من کلاً در روز چقدر درمی آورم؟ ثانیاً ماسک ها و دستکش ها را می برند! یک بسته دستکش پلاستیکی همان اوایل گذاشتیم دم درب مغازه به دو ساعت نشد دیدیم نیست!
در خیابان شرایط نامناسب تر است به سادگی می شود تعداد کسانی را که ماسک زده اند قلیل شمارد، خوش بینانه چهار نفر از هر ۱۰ تا ۱۲ نفر آن هم خوش بینانه! صحنه عجیب وغریب اما در تاکسی ها است، به ندرت می توان تاکسی را پیدا کرد که چهار نفر سرنشین و یک راننده همه باهم ماسک زده باشند بالاخره یکی دو نفر را شاهد می باشیم که ماسک ندارند.

رعایت نکات ایمنی در تاکسی ها
دکتر اسماعیلی از صاحب نظران استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، تاکسی ها را عامل مهم شیوع ویروس نه فقط کرونا بلکه اغلب بیماری ها مانند آنفولانزا می داند و می گوید: تاکسی ها در حقیقت بازی باجان مردم هستند اما دولت هم نمی تواند فکری به حالشان کند چونکه هم این افراد ارتزاقشان از این راه است و هم همه مردم پول ندارند که تاکسی تلفنی یا دربست بگیرند پس باید شرایط را در تاکسی ها ایمن کرد.
وی می گوید: استفاده از کارشناسان بهداشت محیط کار، آموزش تاکسی رانان، نصب تابلوهای آموزشی، بروشور، کتابچه در تاکسی ها، کاهش سرنشینان به سه نفر نصب پلاستیک بین صندلی جلو و عقب و ازاین دست مسائل که هزینه ای هم ندارند باید انجام شوند.
اسماعیلی بابیان اینکه در اختیار قرار دادن مواد ضدعفونی کننده برای تاکسی ها یکی دیر از اقداماتی بود که ما بارها آنرا تذکر داده ایم بیان کرد: بحث تأمین هزینه این امر را هم می توان با کمک از خیران سلامت دانشگاه های علوم پزشکی، شهرداری ها، فرمانداری ها و … حل کرد بالاخره ما با یکی از مهم ترین راه های انتقال کرونا روبرو می باشیم.
تاکسی ها اوج شیوع کرونا
تاکسی رانان خودشان هم البته رعایت نمی کنند، باید انصاف داشت و این مساله را هم دید که آنان مشکلات جدی معیشتی دارند اما حقیقت این است که مردم هم از دستشان دلخور هستند، در بدو شیوع ویروس کرونا مصوب شد تا تاکسی ها بدون افزایش کرایه فقط سه مسافر سوار کنند اما راننده ها هزینه مسافر چهارم رابین بقیه سرشکن کردند تا کرایه ها ۲۵ درصد گران گردید.
جالب اینکه پس از سفید شدن وضعیت در شهرهای استان سمنان و افزایش مسافر چهارم، کرایه کاهش نیافت! درنتیجه مردم هم حق دارند از راننده های تاکسی بخواهند تا با همان اضافه کرایه ای که می گیرند دست کم خودروی شان را ضدعفونی کنند.
در ادارات وضعیت خیلی امیدوارکننده است همه ماسک دارند کف زمین معلوم است که پیش از آمدن کارمندان شسته شده و بوی مایع ضدعفونی در فضای می پیچد از مسئول انتظامات درباره تمهیدات می پرسیم و به نزدیکی در ورودی اشاره می کند میزی قرار داده شده که بر روی آن ماسک و دستکش و حتی مایع ضدعفونی کننده قرار دارد «هیچ کس بدون ماسک وارد نمی شود» این را نگهبان می گوید.

وضعیت دفاتر خدمات پستی و مطب پزشکان در حد فاجعه
بیشترین معضل را دفاتر خدمات پستی، پیشخوان های دولتی و دفاتر ارتباطات دارند مخصوصاً این روزها که صف های طولانی هم در مقابلشان قرار دارد صف هایی که یا برای بیمه هستند یا برای سیمکارت … سیمکارت هایی که دارد به قیمت جان مردم تمام می شود تا بتوانند معضلات اقتصادی شان را در بورس و سهام عدالت و ثبت نام خودرو و… بیابند.
برخی از این دفاتر میزی در مقابل درب قرار داده تا کسی وارد نشوند، اما تجمع بیرون همین مکان ها خود معضل بزرگ تری است، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه ما همچنان نیازمند همکاری، همراهی و حساسیت مردم برای استمرار وضعیت سفید هستیم، اظهار داشت: تعریف وضعیت سفید ازنظر ابتلاء به کرونا امری ناپایدار بوده و تا زمانی که مناطق اطراف ما ازنظر آلودگی در وضعیت قرمز قرار دارند در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی احتمال تغییر به وضعیت قرمز وجود دارد.
احسان بینش اضافه کرد: باتوجه به افزایش موارد مثبت سرپایی و بستری در چند روز اخیر در شهرستان های شاهرود و میامی، وضعیت این مناطق نگران کننده است درنتیجه باید پرهیز از برگزاری مراسم و تجمعات غیرضروری، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، شستشوی دستان به صورت مکرر و استفاده از ماسک توسط کلیه افراد در اماکن و مجامع عمومی را جدی در دستورکار قرارداد.
رعایت شرایط ایمنی
استاندار سمنان هفته گذشته دستور الزامی شدن استفاده ماسک را که از مصوبات شورای عالی مبارزه با کرونا بود صادر کرد، موضوعی که گویا تنها در ادارات جدی گرفته شده چونکه نظارت ها آنجا دقیق تر است. برای شرایط امروز استان می توان این گزاره را در نظر گرفت که «هر جا مسؤلان توانسته اند نظارت بهتری داشته باشند استفاده از ماسک و وسایل بهداشت فردی دقیق تر رعایت شده است» را بیان کرد چونکه مشاهدات عیناً این مساله را اثبات می کنند.
هر جا مسؤلان توانسته اند نظارت بهتری داشته باشند استفاده از ماسک و وسایل بهداشت فردی دقیق تر رعایت شده است علی رضا آشناگر استاندار سمنان همینطور خواهان اعلام برنامه عملیاتی برای مقابله بیشتر با کرونا در فاز میدانی شد و اظهار داشت: برنامه عملیاتی و راهبردی دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود برای کنترل این ویروس به ستاد مقابله با کرونا عرضه شود. لازم است ضمن بالا بردن سطح آمادگی ها به دنبال عرضه راهکارهای مناسب برای کنترل این بیماری باشیم و درعین حال انجام امور روزمره و زندگی عادی مردم هم مختل نشود.
وی با تاکید بر لزوم اجرای نکات بهداشتی در دستگاه های اجرای، پادگان های نظامی و اماکن عمومی بیان کرد: همراهی تمامی اقشار مختلف مردم و مسؤلان برای تحقق اهداف و برنامه های ستاد ملی کرونا در کشور و استان سمنان لازم است.

مردم باید رعایت کنند
دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از مدتی که شهرهای استان در وضعیت سفید کرونایی قرار داشتند متأسفانه مهدی شهر باردیگر در وضعیت قرمز قرار گرفت و مراجع کرونا در آن افزایش یافتند. نوید دانایی بابیان اینکه مردم باید حتما از ماسک و دستکش بهره برده و دست های خویش را مرتباً بشوند، تاکید کرد: عدم رعایت نکات بهداشتی درباره این بیماری متأسفانه نتایج ناخوشایندی در بر خواهد داشت.
روزهای نخست استفاده الزامی از ماسک که چندان چنگی به دل نمی زند همراهی نکردن بسیاری با این دستورالعمل نشان میدهد که از یک سو مردم به کرونا عادت کرده اند یا به عبارت دیگر با آن کنار آمده اند و از طرف دیگر از پروتکل ها خسته شده اند و دیگر اعتقادی به رعایت بهداشتی فردی ندارند. این امر باعث شده تا تقابلی بین مردم و مسؤلان در استان شکل گیرد مسؤلان مردم را مقصر شیوع بیشتر کرونا می دانند و کاهش آنرا منوط به همراهی مردم اعلام می کنند اما مردم می گویند مسؤلان برای کاهش بیماری باید کاری کنند.
مردم و دولت هر دو حق دارند
آن طور که محمداسماعیل نظری کارشناس مسائل اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: هم مردم حق دارند هم دولت، اما باید این مساله را هم در برداشت که ما نتوانسته ایم درزمینهٔ مجاب کردن مردم به خطرناک بودن بیماری موفق عمل نماییم و این کنش ها بنا بر این است.
نظری بابیان اینکه مردم چهار، پنج ماه است که زندگی خویش را مختل می بینند از طرف دیگر نه رشدی در درمان بیماری صورت گرفته، نه دولت توانسته آنرا کم کند نه داروی آن کشف شده است و نه دولت توانسته حتی شرایط پساکرونا و تورم و گرانی و اقلام مورد نیاز مردم را تأمین کند در نتیجه آیا مردم حق ندارند درباره این مساله مطالبه کنند؟
وی اضافه کرد: از طرفی دولت هم درست می گوید واقعاً باید پذیرفت که بدون همکاری مردم نمی توان کرونا را کم کرد اما در ازایش دولت هم باید برای ترغیب مردم کاری انجام دهد هزینه های خرید ماسک و دستکش و ضدعفونی کننده این روزها مردم را اذیت کرده آن هم مردمی که شب می خوابند و بامداد بیدار می شوند و می بینند که موبایل از هشت میلیون به ۱۲ میلیون تومان و دلار از ۱۸ به ۲۲ هزار تومان رسیده است در نتیجه تمام تلاشهای دولت بی فایده خواهد بود، اگر همه جانبه به این مساله نپردازد یعنی هم آموزش و آگاهی بخشی را داشته باشد هم نظارت، هم مسائل اقتصادی و...
باید دید در ایام آتش قانون ماسک الزامی در استان سمنان چطور پیش خواهد رفت. شاید باید گفت مردم یکی دو روز نخست اجرای هر طرحی برخی مقاومت ها را نشان می دهند تا شرایط برایشان عادی شود اما دست کم این دو روز که نشان داده چیزی که در این بین عادی شده اتفاقاً خطر کرونا است!

1399/04/22
23:05:23
5.0 / 5
2707
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag