آگهی نسبت به حضور كودكان در اماكن شلوغ

آگهی نسبت به حضور كودكان در اماكن شلوغ

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با آگهی نسبت به ابتلای كودكان به كرونا به والدین سفارش كرد جز در مواقع ضروری كودكان را از خانه خارج نكنند و تا جای ممكن در اجتماعات حاضر نشوند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر رکسانا منصور قناعی فوق تخصص عفونی اطفال با اشاره به نوپدید بودن ویروس کووید ۱۹ و با اعلان اینکه در ابتدا بسیاری از اطلاعات مطرح شده راجع به کمرنگ بودن انتقال این بیماری در کودکان ناشی از نقص اطلاعاتی بود، اظهار داشت: گرچه در اوایل شیوع بیماری، بستری و مرگ و میر در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار کمتر دیده میشد، اما این به آن معنا نبود که کودکان گرفتار نوع بی علامت و کم علامت بیماری نمی شوند. کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض مبتلاشدن به عفونت های مختلف همچون عفونت های تنفسی هستند، بنابر این ممکن بود بسیاری از موارد مبتلاشدن به کووید ۱۹ در کودکان تشخیص داده نشود.
وی با اعلان اینکه در اسفند ماه کودکان مبتلا علایم خیلی کمتری داشتند و یا بدون علایم بودند، اظهار داشت: همین مسئله موجب می شد تصور شود کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند. البته در همان دوران نیز برخی کودکان به سبب مبتلاشدن به کرونا بستری می شدند، اما این مسئله بیشتر در مواردی رخ می داد که کودک گرفتار یک بیماری نقص ایمنی یا مزمن بود.
وی با اعلان اینکه از فروردین با فرم جدیدی از مبتلاشدن در کودکان رو برو شدیم، فرمی که به بیماری کاوازاکی شباهت داشت، اظهار داشت: این بیماری را بعنوان التهاب پس از عفونت می شناسیم.
منصور قناعی با اعلان اینکه باتوجه به اطلاعات به دست آمده نه فقط کودکان به کرونا گرفتار می شوند، بلکه می توانند به دیگران نیز انتقال دهند، اظهار نمود: همین طور فرمی از بیماری ناشی از شاخصهای التهابی داخل بدنبه دنبال کرونا بوجود آمد، براین اساس ممکنست در آن دوره جواب تست PCR کودک منفی باشد اما کودکی که بین یک تا چهار هفته قبل گرفتار بیماری کرونا شده، ممکنست مانند بیماری کاوازاکی در فاز التهابی باشد. یعنی در آن صورت ارگانهای مختلف بدن کودک بر اثر پاسخ بدن به عفونت اولیه، درگیر شده اند.
نحوه بروز کرونا در کودکان
این متخصص افزود: هم اکنون نیز مواردی از این مساله در بخش کودکان دیده می شوند که ممکنست با علائمی مثل اسهال، اختلال هوشیاری، اختلالات خونریزی دهنده و یا اختلال در ارگان هایی مانند کبد مراجعه نموده باشند و با خیلی از بیماری های دیگر اشتباه گرفته شوند. خیلی از کودکان ممکنست با فشار خون پایین و حال عمومی بسیار بد مراجعه کنند و پس از بررسی مشخص شود کودک در چهار هفته گذشته سابقه تماس با یک فرد کرونا مثبت را داشته و یا اینکه خود ردپایی از عفونت کرونا را داشته باشد.
وی تصریح کرد: در ۶۰ درصد موارد PCR این کودکان ممکنست منفی باشد، اما بررسی آنتی بادی در بعضی موارد مثبت بوده و یا کودک سابقه تماس با فرد مبتلا را دارد.
بروز همزمان آبله مرغان و کرونا در کودکان
این متخصص همین طور درباره بروز آبله مرغان و کرونا به صورت همزمان در کودکان توضیح داد: ابله مرغان در کودکان مگر در مواردی که فرد گرفتار نقص ایمنی است، بیماری چندان جدی نیست؛ در اسفندماه مواردی مشاهده شد که در کودک کرونا ویروس و آبله مرغون همزمان باهم وجود داشت. بنابر این از روی علایم، درگیری ها و اپیدمی باید تشخیص داد که آیا در کودک همراهی این عفونت رخ داده و یا یکی از این دو رخ داده و علایم دیگری را تظاهر میکند.
منصور قناعی اضافه کرد: معمولا انتظار می رود در کودکی که از سن شیرخوارگی گذشته باشد و مشکل زمینه ای نداشته باشد، آبله مرغان بیشتر به صورت یک تب گذرا و با علایم پوستی به شکل برجستگی های آبدار بروز کند و تشخیص این بیماری چندان دشوار نیست، اما اگر همین علایم به دنبال بیماری کووید ۱۹ رخ داده باشد، علایم بسیار شدیدتر است و ارگانهای دیگری نیز معمولا درگیر می شوند و بیشتر ممکنست با یک آبله مرغان عارضه دار اشتباه گرفته شود. البته این دو ویروس می توانند همزمان با هم نیز بروز کنند.
چگونه سیستم ایمنی کودکان را تقویت کنیم؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به راهکارهای تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی کودکان اظهار نمود: اطلاعات ضد و نقیض زیادی در این زمینه وجود دارد، اما بررسی ها نشان میدهد که یک رژیم غذایی سالم و متنوع می تواند برای همه التهاب ها و عفونت ها کمک کننده باشد، ضمن اینکه کماکان ترجیح داده می شود که از رژیم های پر پروتئین با چربی و کربوهیدرات کم استفاده گردد تا مواد غذایی ضروری همچون اسیدهای آمینه، مینرال ها و میکروالمان ها برای کودکان تامین گردد.
وی با اعلان اینکه رژیم غذایی مناسب برای پیش گیری از کرونا تفاوت زیادی با سایر بیماری های عفونی ندارد، بر لزوم پیروی از یک رژیم غذایی متنوع، پروتئین دار و کم کربوهیدرات برای کودکان اصرار کرد.
ویروسی که علایم سایر بیماری ها را تقلید می کند!
منصور قناعی درباره تزریق واکسن آنفولانزا نیز توضیح داد: کماکان سفارش می شود که واکسیناسیون از شهریور ماه و یا هر زمانی که واکسن آنفولانزا در اختیار کشور قرار می گیرد صورت گیرد، متاسفانه یکی از مشکلاتی که پیش بینی می شود این است که کرونا ویروس علایم خیلی از بیماری ها همچون بیماری های ریه، گوارش و کبد را تقلید کند. بنابر این با آغاز فصل آنفلوانزا با چند مشکل رو به رو خواهیم بود، اول آنکه ممکنست علایم آن با آنفلوانزا اشتباه گرفته شود و دوم اینکه ممکنست این دو بیماری یکدیگر را تشدید کرده و به افزایش عوارض یکدیگر کمک کنند.
تزریق واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی ضروری است؟
این متخصص با تاکید بر لزوم استفاده از واکسن آنفولانزا برای کودکان زیر پنج سال، اظهار داشت: افرادی که با گروه های با ریسک بالا تماس دارند، مانند والدین کودکان زیر پنج سال، افراد دارای نقص ایمنی و یا افراد دارای مشکلات مزمن و همین طور زنان حامله حتما از واکسن استفاده کنند. در باقی موارد نیز سفارش می شود هر فردی که امکان دسترسی دارد از واکسن استفاده نماید، برای اینکه پیش بینی می شود پاییز و زمستان آتی آنفلوانزا را همراه با کووید ۱۹ داشته باشیم.
هشدار نسبت به حضور کودکان در اماکن شلوغ بدون وسایل حفاظت فردی
وی نسبت به حضور کودکان بدون وسایل حفاظت فردی در فضاهای مختلف جامعه همچون مترو، مراکز خرید، مهمانیها و بطور کلی اماکن پرجمعیت آگهی داد و اظهار داشت: از علایم خطری که درباره هر کودکی بررسی می شود، سابقه تماس با افراد مبتلا و یا مشکوک، حضور در اماکن پر ریسک و همین طور سفر است. به عبارت دیگر اگر ۱۵ دقیقه با یک فرد مبتلا بدون حفاظ در فاصله یک متری در تماس باشید، حتی اگر صحبت، سرفه و عطسه نیز اتفاق نیافتند باز هم امکان مبتلاشدن وجود دارد و در صورت صحبت، سرفه و عطسه نیز شانس مبتلاشدن افزایش می یابد. بدین سبب از افراد می خواهیم از خروج غیر ضروری از منزل اجتناب کنند و باتوجه به بروز این بیماری در کودکان از حضور کودکان در اماکن پر ریسک ممانعت کنند.
ایشان سپس نسبت به ضرورت استفاده از ماسک برای کودکان اصرار کرد و اظهار داشت: والدین باید اهتمام کنند ماسک را با اندازه صورت کودک تنظیم کنند، ضمن اینکه هم اکنون استفاده از ماسک های ساده جراحی برای کودکان کافی است. همین طور رعایت فاصله یک تا دو متری از افراد برای پیش گیری از ابتلای کودکان به کرونا لازم است.
وی با اعلان اینکه کرونا علایم خیلی از بیماری ها را تقلید می کند، اظهار داشت: هر کودکی که گرفتار علائمی همچون تب شده و به درمان های عادی پاسخ نمی دهد حتما باید به مراکز درمانی ارجاع شود.
کرونا در کودکان با چه علائمی بروز می کند؟
این متخصص درباره علائمی که در صورت بروز در کودکان باید حتما به پزشک مراجعه شود، توضیح داد: در کودکان زیر یک سال تب بالا اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابر این در صورت تبی که با درمان های عادی پایین نیاید والدین باید کودک را نزد پزشک بیاورند و پزشک کرونا را نیز در فهرست تشخیص های خود قرار دهد. علامت دیگری که بسیار شایع است و هر سال در فصل تابستان خیلی از کودکان با آن مواجه می شوند، اسهال و استفراغ است و با توجه به این که اسهال و استفراغ نیز می تواند از علایم گوارشی کرونا باشد، اگر هم اکنون در کودک اسهال و استفراغی اتفاق بیفتد که پزشک نتواند با درمان های عادی آنرا بر طرف کند و یا با درگیری سیستم های دیگر بدن مانند سرفه و یا بروز دانه هایی بر روی پوست و یا زردی همراه باشد باید به پزشک رجوع کرد.
وی با اعلان اینکه بی میلی کودک نسبت به غذا خوردن و کاهش ادرار از علائمی است که والدین در صورت مشاهده باید نسبت به آنها احساس خطر کنند، اشاره کرد: بروز این علایم خصوصاً در کودکانی که با افراد مبتلا به کرونا در تماس بوده و یا بدون وسایل حفاظتی در اماکن شلوغ حاضر شده اند، باید شک ما نسبت به ابتلای کووید ۱۹ را برانگیزد.
این فوق تخصص عفونی اطفال در آخر با تاکید بر لزوم شست و موی مرتب دست ها و حفظ فاصله اجتماعی با افراد، به والدین سفارش کرد جز در مواقع ضروری کودکان را از خانه خارج نکنند و تا جای ممکن در اجتماعات حاضر نشوند.1399/04/13
12:32:38
5.0 / 5
2517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳