فوق تخصص مراقبت های ویژه هشدار داد؛

عوارض مصرف خودسرانه دگزامتازون

عوارض مصرف خودسرانه دگزامتازون

فوق تخصص مراقبت های ویژه، با اشاره به اینكه باآنكه نتایج مطالعات حكایت از تأثیر دگزامتازون بر درمان بیماران حاد كرونایی دارد، نسبت به مصرف خودسرانه این دارو اخطار داد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، سیدمحمدرضا هاشمیان، درباره اثربخشی مصرف داروهای ضد التهاب و بخصوص دگزامتازون ها در مبتلایان به کووید ۱۹، اظهار داشت: به طورکلی برای بیمارانی که در بخش های مراقبت های ویژه بستری و تحت درمان قرار می گیرند سه آیتم استفاده از داروهای ضد ویروس و ضد التهاب، ویتامین ها و اکسیژن درمانی بi صورت بسیار پیشرفته در دستور کار است.
وی اضافه کرد: مطالعاتی که درباره اثربخشی دگزامتازون ها انجام شده مبین این مهم می باشد که استفاده از این داروها وضعیت بیماران بستری گرفتار سندرم حاد تنفسی در بخش های مراقبت های ویژه را بهبود ببخشیده و به میزان قابل توجهی می تواند از وخامت حال بیماران بکاهد.
این فوق تخصص مراقبت های ویژه تصریح کرد: دگزامتازون در درمان بیماران سرپایی کرونایی و افرادی که درمنزل درمان می شوند، بی تأثیر بوده و حتی می تواند عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد. وی ادامه داد: به صورت کلی این دارو تنها برای بیماران بستری و دارای شرایط حاد کرونایی در بخش های مراقبت های ویژه تجویز می شود.
هاشمیان درباره عرضه آخرین مطالعاتی که در کشور انگستان درباره درمان بیماری سندرم حاد تنفسی صورت گرفته توضیح داد: آخرین نتایج این تحقیقات بیانگراین مهم می باشد که دگزامتازون علاوه بر دسترسی ساده و قیمت پایین اثر بخشی لازم را در مبتلا یان به بیماری های حاد تنفسی دارد.
وی با اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی دگزامتازون در بیماران مبتلا به کرونا تعداد مرگ و میر را کاهش داده است، اضافه کرد: این نتایج به این مفهوم نیست که با مردم با شنیدن این اخبار نسبت به خریداری دارو و مصرف خودسرانه آن اقدام نمایند چون که عملی نادرست است و می تواند عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد.
هاشمیان خاطرنشان کرد: هیچگاه اثر بخشی داروها صرفاً بحث علمی است و به هیچ عنوان هم به این مفهوم نیست که مردم عادی این داروها را خود سرانه تهیه کنند چون که این موارد باید در راه های درمانی و بیمارستانی طی شود و حتی در بیمارستانها هم استفاده از این دارو ها طبقه بندی شده اند.
این فوق تخصص مراقبت های ویژه، اضافه کرد: هر دارویی عوارض خاص خویش را دارد و دگزا متازون هم از این قاعده مستثنی نیستند این داروها می توانند مشکلات گوارشی، تورم، مشکلات قلبی و یا دردهای قفسه سینه را ایجاد کنند.
به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری سندرم حاد تنفسی در بدترین شرایط می تواند ۴۵ درصد و در بهترین شرایط حدود ۳۰ درصد مرگ و میر را به دنبال داشته باشد.
هاشمیان با اشاره به اینکه بیماری سندرم حاد تنفسی درمان قطعی ندارد، توضیح داد: مطالعات فراوانی برای کاهش نرخ مرگ و میر و عوارض ناشی از این بیماری در دنیا در حال انجام می باشد به شکلی که این بیماری توسط محققان به دو سطح یک و دو تقسیم شده است.
این فوق تخصص مراقبت های ویژه، از اجرای دستورالعمل های تشخیصی و درمانی همگام با آخرین تحقیقات به روز دنیا در بیمارستان مسیح دانشوری اطلاع داد و تصریح کرد: بیمارانی که گرفتار سندرم حاد تنفسی در مراحل پیشرفته تر هستند با پیشرفته ترین پروتکل های جهانی و آخرین مطالعات، درمان می شوند.
هاشمیان، درباره روش های درمان سندرم حاد تنفسی هم توضیح داد: تهویه مکانیکی و دستگاه و اکسیژن درمانی همچون روش های کمک درمانی در این بیماران است.


منبع:

1399/04/04
11:58:15
5.0 / 5
2405
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag