چه نماییم كه مردم كرونا را جدی بگیرند؟

چه نماییم كه مردم كرونا را جدی بگیرند؟

عضو ستاد كنترل اپیدمی كرونا در كلانشهر تهران با اعلان اینكه متاسفانه پیك و روند ابتلای بیماری در كشور افزایشی است و هنوز به مرحله مهار و كنترل اپیدمی نرسیده ایم با تاكید بر اینكه بی شك نرمال سازی كاذب شرایط به نفع هیچ كس نیست، اظهار داشت: ˮسرعت در تصمیم گیریˮ وˮشدت عملˮ دو عامل موثر در كاهش بار ناشی از بحران كروناست.


دکتر حمید سوری - دکتری تخصصی اپیدمیولوژی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت انتشار ویروس کووید ۱۹ و با تاکید بر اهمیت و لزوم تحلیل و پایش منظم و مستمر وضعیت اپیدمولوژیک بیماری برای کنترل و مهار آن، اظهار نمود: در اپیدمی های حاد پیشرونده مانند کووید ۱۹ تغییرات با سرعت بالایی رخ می دهد، بنابراین موفقیت و غلبه بر اپیدمی تنها با اتخاذ سریع تصمیمات و اعمال سیاست های درست محقق می شود.
وی با تاکید بر لزوم توجه به تجربیات کشورهای موفق در پاندمی کرونا، عنوان کرد: همینطور علل نوسانات بالای اپیدمی کرونا در داخل کشور باید به صورت مستمر بررسی و تحلیل شود که تحقق آن مستلزم دسترسی به اطلاعات عمیق و تخصصی بوده و تجربیات خام و اطلاعات سطحی و روزمره به تنهایی برای تحلیل شرایط پاسخگو نیست.
این متخصص اپیدمیولوژی با اشاره به اینکه اپیدمی ها می آیند و می روند و کرونا نخستین و آخرین اپیدمی نیست، اظهار داشت: بشر در طول تاریخ بارها و بارها بیماری ها و همه گیری های مختلف را تجربه کرده و در این میان هنر ما این است که با کمک دانش اپیدمولوژی و سایر علوم تخصصی و همینطور با تسلط بیشتر بر مسائل، بار ناشی از بیماری را به حداقل ممکن برسانیم.
رییس مرکز تحقیقات ارتقاء ایمنی و جلوگیری از مصدومیت ها با تاکید بر اهمیت و لزوم بکارگیری علومی همچون اپیدمیولوژی در سیاست ها و برنامه ریزی های کلان کشور، اظهار نمود: عدم بکارگیری علوم جدید برای غلبه بر بحران، جوامع را به دوران گذشته بازمی گرداند؛ بگونه ای که در عصر طاعون هم تنها از تجربیات روزمره برای تصمیم گیری استفاده شد و بنابراین حدود ۲۰۰ میلیون قربانی داشت.

رفتار کووید ۱۹ در جوامع مختلف، متفاوت است
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه برای تحلیل دقیق باید مکانیزم حیاتی، بیماری زایی و شرایط ایجاد بیماری را بدانیم، اظهار داشت: کووید ۱۹ به لحاظ ماهیت ویروس، خصوصیت های بیولوژیکی دارد که الزاما در جوامع مختلف رفتارهای مشابهی ندارد و حتی اگر جهش ژنتیکی نداشته باشد، الزاما در بین مردم جوامع و کشورهای مختلف رفتارهای یکسانی بروز نمی دهد. بعنوان نمونه تحقیقات نشان می دهد که در کشور ما "بالا بودن فشار خون" عامل بسیار مهمی در شدت بیماری و مرگ و میر ناشی از آن بوده، در صورتی که در کشور چین عامل مهمی نیست، یا کهولت سن از عوامل موثر در مرگ مبتلایان کرونا در کشور ایتالیا بود، در صورتی که در کشور ما عامل بسیار تاثیرگذاری نبود.

نمی توان یک سیاست کنترلی یکسان را در همه کشورها اجرا کرد
وی با تاکید بر اینکه الگوی اپیدمیولوژی و عوامل پیش آگهی بیماری هم می تواند در بین افراد جوامع متفاوت باشد، اظهار داشت: بعنوان نمونه در چین و برخی کشورهای اروپایی "تب " عامل مهمی بوده، حال این که در کشور ما بر مبنای پژوهش های انجام شده تب تنها در ۴۰ درصد مبتلایان وجود داشت و در مقابل غلظت اکسیژن خون عامل مهمی به حساب می آید.
این متخصص اپیدمیولوژی با تاکید بر اینکه به علت عدم مشابهت الگوهای اپیدمی در جوامع مختلف، نمی توان سیاست های کنترلی یک کشور را در سایر کشورها اجرا کرد، اظهار داشت: باید تجربیات کشورهای دارای عملکرد موفق را بومی سازی کرده و سپس استراتژی لازم را اعمال نماییم که این مسئله هم به دانش متخصصان آن کشور و انجام تحقیقات دقیق در این عرصه بستگی دارد.
وی فقدان یک نقشه راه منتج شده از تحقیقات مورد نیاز حوزه کرونا را خلاء بزرگ کشور در شرایط کنونی دانست و افزود: هرچند تحقیقات پراکنده ای در این حوزه انجام شده و در حال انجام می باشد، ولی این پراکنده کاری اثربخشی لازم را ندارد و این وظیفه دانشگاه ها و معاونان پژوهشی است که به کمک متخصصان این نقشه راه را تدوین کنند.

دو عامل موثر در کاهش بار ناشی از بحران کرونا
وی اتخاذ تصمیمات درست و بموقع را در کاهش بار ناشی از بحران موثر دانست و اظهار داشت: اتخاذ تصمیمات نادرست از جانب مسؤلان و سیاستمداران بحران های جدی و ناخوشایندی به دنبال دارد و در این میان دو عامل "سرعت در تصمیم گیری" و"شدت عمل" اهمیت بالایی دارد. بعنوان نمونه کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا و خود چین که هم اکنون روند خاموشی پاندمی کرونا را طی می کنند، این دو اصل را مدنظر قرار دادند و یا پرتغال پیش از ورود اپیدمی به کشور تمهیدات جدی را مقرر و اعمال کرد یا کشورهایی مانند تایوان و کره جنوبی با وجود نزدیکی به چین، با اتخاذ سریع تصمیم و اعمال بموقع آن، راه ورود بیمار به کشور را سریعا محدود و در زمانی نسبتا کوتاه موفق به کنترل اپیدمی شدند.

اجرای محدودیت ها نیازمند اعمال قانون است
وی با تاکید بر اینکه دو عامل سرعت و شدت عمل در تصمیم گیری ها باید همزمان اعمال شود، اظهار داشت: زمانیکه از لزوم کنترل و اعمال محدودیت در سفرها و رفت وآمدهای بین شهری صحبت می شود، باید علاوه بر سرعت در اتخاذ تصمیم، با بکارگیری قوانین قهری و ابزارهای قانونی مختلف سفرها کنترل می شد، اتفاقی که در کشور ما رخ نداد.

چرا مردم کرونا را جدی نمی گیرند؟
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه مردم ما آنگونه که باید مقررات مربوط به مقابله با بیماری را مراعات نمی کنند، اظهار داشت: نه تنها به مسافرت می روند، بلکه پس از بازگشایی ها و اعلام طرح فاصله گذاری هوشمند، زندگی عادی خویش را پیش گرفته و بحران را آنگونه که باید جدی نمی گیرند. البته یکی از علل آن عدم آگاهی نسبت به ابعاد کلان بحران و تجزیه و تحلیل مسائل مربوط به آن است.
سوری با اشاره به اینکه کمتر از ۱۰ درصد مردم سفارش های عرضه شده در این حوزه را جدی گرفته اند، اظهار داشت: یکی از مهم ترین علل این مسئله عدم بکارگیری ابزارهای نظارتی و مقرراتی در سطح شهر است. بعد از اعلام اخطار و ارائه آگاهی، باید بستر مناسب اجرا و نظارت و پیش نیازهای آن هم در سطح جامعه فراهم گردد.

بسترهای قانونی و نظارتی اعمال محدودیت ها فراهم شود
وی با تاکید بر اهمیت بکارگیری ابزار حفاظتی و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در اماکن عمومی و وسایل حمل و نقل عمومی، تصریح کرد: باید زیرساخت ها و پیش نیازهای نظارتی و اجرایی این طرح توسط مسئولان فراهم گردد، چونکه متاسفانه عدم رعایت این موارد تأثیر زیادی در موج جدید کرونا داشته، امری که در کشورهای موفق رعایت شد و برای عدم رعایت آن هم جریمه های سنگینی اعمال شد.

اولویت کشور در این شرایط چیست؟
سوری با تاکید بر اینکه نقد گذشته به مفهوم زیر سوال بردن اقدامات و خدمات صورت گرفته نبوده و همگی شاهد و قدردان زحمات و خدمات کادر درمان هستیم، اظهار نمود: باآنکه مدیران و مسئولان با وجود محدودیت ها و تحریم ها عملکرد بدی نداشتند، ولی نمی توان نقصها و کاستی ها را نادیده گرفت.

سه گروه دارای اولویت و اهمیت در شرایط شیوع مجدد کووید۱۹
وی با اشاره به اولویت های کشور و نظام سلامت در این شرایط، اظهار نمود: در شرایطی که واکسن و درمان قطعی ویروس کووید ۱۹ موجود نیست، محافظت از گروه های پرخطر در مقابل ویروس و همینطور پیشگیری، کنترل و مسئله خود قرنطینگی افراد صدمه پذیر باید در اولویت بوده و بستر اجرای آن هم فراهم گردد.
وی با تاکید بر اینکه در این شرایط سه گروه دارای اولویت هستند، اظهار داشت: دسته اول خود افراد صدمه پذیر و حساس در مقابل بیماری که گرفتار کهولت سن و یا بیماری های زمینه ای هستند، دوم اطرافیان که باید شرایط مساعدی را برای قرنطینه افراد صدمه پذیر فراهم نموده و ملاحظات خاصی را در معاشرت و رفت و آمدها مد نظر داشته باشند و دسته سوم سازمان ها و مسئولان ذیربط که باید شرایط مناسبی را برای ماندن افراد صدمه پذیر در منزل فراهم نمایند.وظایف نهادهای حمایتی و پزشکان اجتماعی در پشتیبانی از افراد صدمه پذیر
وی با تاکید بر اینکه باید بهانه خروج از منزل را برای افراد در معرض خطر محدود نماییم، اظهار داشت: بر مبنای تحقیقات صورت گرفته در این حوزه، سالمندان و یا افراد صدمه پذیر یک سری احتیاجات و ملزوماتی دارند که بیشتر برای تهیه آنها از منزل خارج می شوند، ازاین رو اگر مسئولان و نظام بهداشت و سلامت بتواند نیاز آنان را مرتفع کند، این مشکلات حل می شود.
وی با تاکید بر اهمیت اقدام از جانب نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و یا پزشکان اجتماعی و غیره در این شرایط، خاطرنشان کرد: می توان با تشکیل گروه های داوطلب از متخصصان، نیاز این افراد به خدمات روتین سلامت را مرتفع کرد؛ بعنوان نمونه کادر درمان برای گرفتن فشار خون و یا انجام مراقبت های ویژه به درب منزل افراد رجوع کنند و یا نیازهای دارویی آنها از راه نهادهای حمایتی تامین گردد تا برای تأمین دارو مجبور به حضور در شهر و افزایش درصد مبتلا شدن به ویروس نباشند. البته این مسئله وظیفه نهادهای حمایتی مانند بهزیستی است و در واقع مهم ترین استراتژی برای کنترل بیماری در شرایط حاضر است.

آیا بازگشت محدودیت ها اثرگذار است؟
سوری افزود: در شرایط فعلی که آمار مبتلا شدن افزایش یافته، باآنکه بازگرداندن محدودیت ها می تواند موثر باشد، ولی اجرای آن به علت شرایط اجتماعی و اقتصادی خاص جامعه کار بسیار دشواری است. بعنوان نمونه اگر برای دو هفته سخت گیری ها و شرایط قرنطینه را بازگردانیم، باید شرایط را برای پس از قرنطینه فراهم نموده و پروتکل های بهداشتی را به صورت دقیق و جدی اجرا نماییم.

عادی سازی کاذب شرایط به نفع هیچ کس نیست
این اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه متاسفانه پیک و روند ابتلای بیماری در کشور افزایشی است و هنوز به مرحله مهار و کنترل اپیدمی نرسیده ایم، تصریح کرد: بدون شک نرمال سازی کاذب شرایط به نفع هیچ کس نیست.
این عضو ستاد کنترل اپیدمی کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه سیاست های اتخاذ شده از جانب سازمان ها و نهادهای مختلف باید با سیاست های کلان کشور در جهت ارتقای سلامت جامعه همسو باشد، اظهار داشت: بعنوان مثال اگر مجموعه ای قصد فروش خودرو دارد باید کلیه ضوابط و پروتکل های موجود را رعایت کرده و برنامه هایش در تضاد با سیاست های کلی نظام بهداشت و سلامت نباشد، به عبارت دیگر باید از تجمع و مراجعات حضوری مشتریان پیشگیری کند نه اینکه نشانی نمایندگی ها را برای رجوع حضوری افراد اعلام نماید.

تصمیم گیران از نقطه نظرات کارشناسان و اهل فن استفاده کنند
وی با اشاره به اهمیت رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی توسط مردم، اظهار داشت: از آن مهم تر سیاست ها و برنامه های دولت و سازمان هاست که همواره باید پیوست رعایت نکات و پروتکل های بهداشتی را در جهت فاصله گذاری هوشمند به همراه داشته باشد و مواردی که با این سیاست ها همراه نیست، کنار گذاشته شود. همینطور نهادها یا سازمان هایی که مغایر با این امور اقدامی انجام دهند باید مورد بازخواست قرار گرفته و با آنها به صورت قانونی برخورد شود.
سوری در انتها تصریح کرد: نباید از این نکته غافل شد که در اتخاذ تصمیمات کلان باید از نقطه نظرات کارشناسان و اهل فن و مشورت آنها استفاده شود، چونکه تصمیم گیری بدون توجه به راهکارهای تخصصی و مستند تبعات غیر قابل جبرانی به همراه خواهد داشت. باید توجه داشت که برای کنترل این بیماری و اپیدمی نمی توان تنها به اطلاعات خام و تجربیات روزمره اکتفا کرد و مسؤلان باید در این راه از مشاوران متخصص، کاردان و مشفق در کنار خود استفاده کنند.1399/03/31
15:33:44
5.0 / 5
2872
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag