ساخت دستگاه ضدعفونی كننده كم مصرف و قابل حمل در كشور

ساخت دستگاه ضدعفونی كننده كم مصرف و قابل حمل در كشور

دستگاه ضدعفونی كننده دست و اشیاء با روش تركیبی پلاسما فرابنفش، توسط پژوهشگران دانشگاه گیلان و با هدف كمك به مدافعان سلامت كشور و در نظر گرفتن قدرت خرید عموم مردم كشور طراحی و ساخته شد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، این دستگاه استریل کننده مدرن، کم مصرف و قابل حمل است و به منظور پیشگیری در مبارزه با باکتری ها و ویروس ها بخصوص ویروس کرونا معرفی می شود.

اساس عملکرد این دستگاه بر پایه روش ترکیبی پلاسمای غیرحرارتی – تابش فرابنفش است که بخش پلاسمایی آن بر پایه تخلیه الکتریکی هوا عمل می کند و نیازی به کپسول های گاز رایج جهت تولید پلاسما نخواهد بود. در واقع این دستگاه علاوه بر ایجاد تابش فرابنفش در باند UVC (که منطقه ای بسیار بهینه برای میکروب کشی و ویروس زدایی توسط اشعه فرابنفش است)، به تولید یک باران شهابی ذرات سرد (حاوی ذرات آبستن و برانگیخته، ازن) در محل نازل پلاسمایی دستگاه می پردازد، بدون آنکه هیچ گونه صدمه حرارتی به نمونه مورد نظر بزند.

از مزایای این دستگاه می توان به ویروس زدایی و باکتری زدایی با روش خشک و غیرحرارتی و بدون احتیاج به مواد شیمیایی مانند الکل، عدم استفاده از آب برای شستشو، عدم ایجاد طعم و بوی شیمیایی در مواد خوراکی، کوچک، کم مصرف و قابل حمل و مناسب برای محیط های اداری و خانگی و دوستدار محیط زیست اشاره نمود.
بر مبنای اعلام وزارت علوم، فاز طراحی و ساخت دستگاه، توسط علی دژپور دانشجوی دکتری فیزیک، مریم نیل کار دانشجوی دکتری فیزیک و دکتر ساعد جعفری عضو هیئت علمی گروه فیزیک- دانشیار فیزیک پلاسمای دانشگاه گیلان انجام شده است و فرآیند دریافت تاییدیه های فنی و بهداشتی و هم ثبت اختراع آن در حال پیگیری است.

منبع:

1399/03/28
22:43:14
5.0 / 5
2662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag