در گفت وگو با بیو بگ اعلام شد

ایجاد كلكسیونی از زبرا فیش ها جهت بررسی اثرات عصاره گیاهان دارویی بر روی بیماری ها

ایجاد كلكسیونی از زبرا فیش ها جهت بررسی اثرات عصاره گیاهان دارویی بر روی بیماری ها

بیو بگ: تعدادی از محققان با ایجاد كلكسیونی از ˮزبرا فیشˮهای مدل، مبادرت به بررسی اثرات عصاره گیاهان دارویی كردند كه در زمینه بیماری دیابت به نتایج امیدبخشی رسیدند.


پریسا فولادی، محقق طرح در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه برای تست داروهای گیاهی به مدل زنده (Invivo) نیاز داریم، اظهار داشت: بدین جهت به دنبال مدلی بودیم که از نظر مکانیزم اثر دارویی، بیشترین شباهت را با بدن انسان داشته باشد. طبق تحقیقاتی که در دنیا انجام شده، در مراحل ابتدایی چنین پژوهش هایی بر روی "زبرا فیش" استفاده می شود.
وی افزود: بر این اساس زمانی که زبرا فیش به صورت سلول تخم است، بوسیله دست ورزی های ژنتیکی مدل بیماری از آنها تهیه می نماییم.
فولادی با تاکید بر اینکه هم اکنون کلکسیونی از مدلهای بیماری ها در "زبرا فیش"ها ایجاد کردیم، اشاره کرد: در این مجموعه، ماهی هایی مبتلا به بیماری هایی چون MS، پارکینسون، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان وجود دارد.
این محقق تصریح کرد: ما از این مدلها، جنین هایی دریافت کردیم و زمانی که لارو این مدلها رشد کردند، داخل آبی که زندگی می کنند، عصاره های گیاهی مد نظر را به تدریج تست می نماییم. این عصاره ها بوسیله جذب پوستی اثرات خودرا لارو ماهیان نشان میدهد.
این محقق افزود: زمانی که عصاره گیاهی بوسیله جذب پوستی، وارد لارو ماهیان شد، در زیر میکروسکوپ بوسیله نور فلورسانس یا اشعه UV مورد بررسی قرار می دهیم تا اثرات عصاره های گیاهی را بررسی نماییم.
بگفته وی بعنوان مثال در بیماری دیابت، سلول های بتا که انسولین می سازند، از بین می روند و ما با اضافه کردن بعضی از عصاره های گیاهی به آن بررسی می نماییم که آیا این عصاره توانسته انسولین را ترشح کند و سلول های بتا تولید شود یا خیر.
فولادی تصریح کرد: برای درمان دیابت نوع ۱ در مرحله تست دارویی ۱۲۰ عصاره گیاهی برگزیده شد که تک به تک بر روی لاروها آزمایش شد و نتایج نشان داد که یکی از این گیاهان در درمان این بیماری مؤثر بوده است.
بگفته وی، این مطالعات همین طور در زمینه بیماری MS نیز اجرایی شده است.
منبع:

1399/03/15
23:23:02
5.0 / 5
2522
تگهای خبر: بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag