از سوی دانشگاه علوم پزشكی مجازی؛

الزامات آموزش مجازی در دانشگاه های علوم پزشكی اعلام گردید

الزامات آموزش مجازی در دانشگاه های علوم پزشكی اعلام گردید

به گزارش بیو بگ دانشگاه علوم پزشكی مجازی دستورالعمل الزامات عرضه آموزش مجازی را به دانشگاه ها و دانشكده های علوم پزشكی كشور ارسال كرد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع بیماری کووید ۱۹ از بهمن ماه سال ۱۳۹۸ و ممنوعیت حضور دانشجویان در محیط دانشگاه، آموزش مجازی بعنوان راه­کار اصلی ادامه تحصیل دانشجویان و پیشگیری از وقفه آموزشی در همه دنیا همچون ایران مورد توجه قرار گرفت. این روند با شیب بسیار بالا گسترش یافت و در زمان کمتر از ۲ ماه بیشتر از ۱۰ برابر افزایش یافت.
باآنکه تقویت زیرساخت و افزایش کمیت فعالیتهای آموزش مجازی با شدت و قدرت گذشته ادامه دارد، ولی باید به صورت همزمان به کیفیت آموزش مجازی در حال عرضه هم پرداخته شود تا ضمن ایجاد رضایت در دانشجویان، یادگیری اثربخش آنها هم تضمین شود.
خیلی از دانشگاه های کشور اقدامات اثربخش و مناسبی جهت بررسی و ارتقای کیفیت دروس مجازی انجام داده اند. این الزامات که به درخواست تعداد زیادی از کلان مناطق آمایشی تهیه شده، می تواند برای راهنمایی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی مورد بهره برداری قرار گیرد.
این الزامات در ۱۰ ماده تدوین شده است و به انواع آموزش های الکترونیک اشاره دارد.
میزان عرضه دروس به صورت مجازی
در شرایط عادی آئین نامه آموزش ترکیبی مصوب شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی میزان عرضه مجازی دروس را چهار هفدهم و تا ۶۰ درصد دروس اعلام نموده است؛ اما با عنایت به مجوز معاونت آموزشی وزارت بهداشت در شرایط بحران کرونا هر دانشگاه می تواند درصد بیشتری به صورت مجازی عرضه کند.
تکمیل پنل درس در سامانه LMS
مدرس هر درس موظف است طرح درس، منابع و فعالیتهای یادگیری را بعنوان حداقل الزامات عرضه مجازی درس در پنل اختصاصی خود در سامانه عرضه نماید.
نوع محتواهای آموزشی
مدرس باید محتواهای آموزشی متناسب را در LMS قرار دهد. محتواها می تواند با عنایت به اهداف درس به شکل های فایل یا لینک کتاب الکترونیکی، فایل یا لینک مقاله، جزوه، پادکست صوتی، صدای همزمان با اسلاید و مولتی مدیا باشد. نوع محتوا باید بر مبنای مقطع دانشجویان و میزان دشواری درس تعیین شود. بارگذاری فیلم سخنرانی استاد قابل قبول نیست. با عنایت به عرض باند اینترنت پایین در کشور محتواها باید تا حد امکان کم حجم باشند.
فعالیت های یادگیری
مدرس باید در سامانه LMS تعداد فعالیت یادگیری شامل تکلیف، آزمون و گروه گفتگو، متناسب با نوع درس، تعداد واحد درسی و مقطع تحصیلی قرار دهد. تکلیف بدون بازخورد به دانشجویان قابل قبول نیست.
تدریس تیمی
امکان عرضه تدریس تیمی در دروسی که چند مدرس دارد، در سامانه وجود دارد. یک نفر از مدرسین باید بعنوان مدرس مسئول هماهنگی لازم و نظارت بر عملکرد صحیح سایرین را فراهم آورد.
برگزاری کلاس همزمان
مدرس می تواند با عنایت به طراحی آموزشی در هر درس کلاس های مجازی به صورت همزمان برگزار کند. در برگزاری کلاس مجازی باید امکان حضور همه دانشجویان بدون قطعی فراهم باشد. امکان عرضه تمام درس از راه کلاس مجازی همزمان بدون تکمیل پنل LMS وجود ندارد. مدرس می تواند حضور در کلاس را در نمره ارزشیابی نهایی و حضور و غیاب دانشجو لحاظ کند و از حضور فعال دانشجو اطمینان حاصل کند.
ارزشیابی دانشجویان
چگونگی تعیین نمره دانشجویان باید به صورت شفاف از آغاز ترم تعیین و اعلام گردد. باید قسمتی از نمره نهایی برای انجام فعالیتهای یادگیری توسط دانشجویان اختصاص داده شود. بهتر است برای آزمون های رسمی نهایی از نرم افزارهای تخصصی آزمون ساز استفاده گردد.
ارزشیابی استاد
هر دانشکده باید سازوکار لازم برای ارزشیابی تدریس استاد داشته باشد و از روش های مختلفی مانند نظرسنجی از دانشجویان و بررسی همتایان استفاده گردد. دانشگاه لازم است کیفیت کلاس های مجازی همزمان را هم ارزشیابی کند. دانشگاه باید سازوکار مشخصی برای ارزشیابی اساتیدی که دروس مجازی را عرضه می دهند و همینطور مواردی که استاد حاضر به عرضه درس به صورت مجازی نیست، داشته باشد.
توانمندسازی مدرسان
دانشگاه باید سازوکار مطلوب برای توانمندسازی اعضای هیات علمی را برای عرضه دروس مجازی داشته باشد. دانشگاه باید متناسب با نیاز اعضای هیات علمی آموزش های لازم در مورد تدریس مجازی را از راه کارگاه، تهیه کلیپ و ایجاد کانال آموزشی در فضای مجازی عرضه نماید.
مشاوره آموزش مجازی
دانشگاه باید سازوکار لازم برای راهنمایی اعضای هیات علمی را به صورت حضوری و مجازی در مورد تدریس مجازی داشته باشد و آنرا به ایشان اطلاع رسانی کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مجازی، دانشگاه باید گزارش اقدامات انجام شده برای توسعه کمی و کیفی آموزش مجازی در شرایط بحران کرونا را به صورت منظم و بر مبنای درخواست های ارسال شده برای دبیرخانه شورایعالی آموزش مجازی ارسال نماید.1399/02/20
21:07:09
5.0 / 5
2758
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag