افزایش انتشار كرونا در بعضی كشورها همزمان با كاهش محدودیت ها

افزایش انتشار كرونا در بعضی كشورها همزمان با كاهش محدودیت ها

به گزارش بیو بگ در حالیكه میلیون ها نفر در سرتاسر جهان با كاهش محدودیت های قرنطینه از هوای بهاری لذت می برند، بعضی از كشورهای پرجمعیت جهان پیك های جدید و نگران كننده از شیوع كروناویروس را گزارش كرده اند كه در این میان هند هم با بیشترین جهش در افزایش شمار مبتلایان جدید دیده می شود.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، هند که بعد از چین پرجمعیت ترین کشور جهان به حساب می آید، تنها در یک روز بیشتر از ۲۶۰۰ مورد ابتلای جدید را گزارش کرده است.
شمار مبتلایان جدید به کووید-۱۹ در هند با جمعیت ۱.۳ میلیارد نفری از ۴۰ هزار نفر عبور کرده است.
قرنطینه خانگی در این کشور بیشتر از ۴۰ روز است که اعمال شده و میلیون ها شغل را تعطیل و میلیون ها نفر را گرسنه گذاشته است.
در روسیه هم شمار مبتلایان جدید تایید شده برای نخستین بار از ۱۰ هزار نفر عبور کرده است. شمار مبتلایان جدید در این کشور نسبت به دو هفته گذشته افزایش دو برابری داشته است.
بیشتر از نیمی از مبتلایان جدید به کروناویروس در روسیه مربوط به مسکو بوده اند که این مورد نگرانی هایی را نسبت به افزایش فشار وارد بر سیستم بهداشتی و بیمارستان های پایتخت روسیه سبب شده است.
همینطور با وجود اینکه جمعیت انگلیس بسیار از ایتالیا جوان تر است، شمار قربانیان کرونا در آن به شمار قربانیان ایتالیا، مرکز انتشار کرونا در اروپا، نزدیک شده است. این در شرایطی است که انگلیس زمان بیشتری برای مقابله با شیوع کروناویروس نسبت به ایتالیا داشته است.
بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور برای اعلام نحوه بازگشایی و رفع محدودیت ها تحت فشار قرار گرفته است. در حالیکه این محدودیت ها که از ۲۳ مارس شروع شده تنها تا پنج شنبه ادامه دارد، شمار مرگ ومیرهای ناشی از کرونا در انگلیس روزانه صدها مورد است که نسبت به ایتالیا و اسپانیا دو برابر به حساب می آید. با این وضعیت معلوم نیست انگلیس چگونه می خواهد محدودیت ها را با امنیت کم کند.
بوریس جانسون که خود تا چندی قبل به علت مبتلا شدن به کووید-۱۹ در بیمارستان و تحت مراقبت های ویژه قرار داشت، اخیراً اعلام نموده وضعیت سلامت خوبی در بیمارستان نداشته و پزشکان آماده می شدند تا بدترین خبرها را در مورد وضعیت سلامت او به مردم بدهند.
ایالات متحده آمریکا هم همچنان روزانه شاهد ده ها هزار مورد ابتلای جدید بوده و روز شنبه بیشتر از ۱۴۰۰ مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹ را به ثبت رسانید. با این وجود بعضی از ایالات این کشور همچون نیوجرسی مبادرت به بازگشایی مکان های عمومی مانند پارک ها کرده اند.
این در شرایطی است که بعد از سخنرانی ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که از مردم خواست تا ایالت های خویش را آزاد کنند، مقامات این کشور نسبت به تجمعات اعتراضی دسته های مردم مسلح و بدون ماسک که خواهان بازگشایی فعالیتهای اقتصادی اند، ابراز نگرانی کرده اند.
کارشناسان اخطار داده اند که موج دوم شیوع کروناویروس می تواند بزودی به وقوع بپیوندد، مگر اینکه با رفع و کاهش محدودیت های قرنطینه، شمار انجام تست های کرونا افزایش یافته و ردیابی تماس بهبود یابد.
اما فشارها برای بازگشایی فعالیتهای اقتصادی بعد از تعطیل شدن چند هفته ای کسب و کارها در سرتاسر جهان که اقتصاد جهانی را به عمیق ترین رکود خود از دهه ۱۹۳۰ میلادی فرو برده و میلیون ها شغل را از بین برده است، ادامه دارد.
چین که شیوع کروناویروس را تا حد زیادی کنترل کرده، روز یکشنبه تنها دو مورد جدید ثبت کرده و امروز هیچ مورد جدیدی از مبتلا شدن به ثبت نرسانده است. این کشور بعد از رفع محدودیت های سفر داخلی قبل از تعطیلات پنج روزه ای که از روز سه شنبه برگزار می شود، شاهد افزایش بازدیدکنندگان به نقاط توریستی تازه بازگشایی شده است.
طبق اعلام رسانه های چینی، تقریباً در طول دو روز اول تعطیلات، ۱.۷ میلیون نفر از پارک های پکن بازدید کردند و مناطق اصلی توریستی شانگهای از بیشتر از یک میلیون بازدیدکننده استقبال کردند. همینطور خیلی از نقاط، بازدیدکنندگان روزانه را به ۳۰ درصد ظرفیت محدود کرده اند.
در همین حال ایتالیا هم از امروز پارک ها و بوستان های عمومی را بازگشایی کرده است. با گرم و آفتابی شدن هوا هم خیلی از مردم برای قدم زدن و پیاده روی بعد از قرنطینه سراسری طولانی این کشور به این پارک ها می روند. این در شرایطی است که هنوز هم رعایت فاصله یک متری میان افراد الزامی بوده و پیک نیک ممنوع بوده و زمین های بازی هم همچنان تعطیل خواهند بود.
اما کروناویروس همچنان در خیلی از نقاط، شیوع کنترل نشده ای دارد. برای مثال یک مرکز مراقبتی در رم اخیرا در یک روز ۲۸ مورد ابتلای جدید را گزارش کرده است.
در اسپانیا هم با کاهشی شدن روند مبتلایان جدید، از روز ۱۴ مارس برای اولین بار بعد از اعمال قرنطینه طولانی مردم از خانه ها بیرون آمدند اما قواعد فاصله گذاری اجتماعی همچنان برقرار بوده و استفاده از ماسک هم در حمل و نقل عمومی الزامی است.
کابل، پایتخت افغانستان هم از مناطقی است که وضعیت نگران کننده ای از شیوع کروناویروس دارد. تست کرونای یک سوم از ۵۰۰ نفری که اخیرا به صورت رندوم مورد آزمایش قرار گرفته اند، مثبت اعلام شده است.
بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان هم روز یکشنبه همه افراد را به همکاری جهانی برای ساخت واکسن و کشف درمان بیماری کووید-۱۹ فراخواند.1399/02/16
13:52:53
5.0 / 5
3071
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag