تشریح اقدامات سازمان انرژی اتمی در مقابله با ویروس كرونا

تشریح اقدامات سازمان انرژی اتمی در مقابله با ویروس كرونا

به گزارش بیو بگ معاون سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای اقدامات این سازمان در مقابله با ویروس كرونا در همراهی با كادر درمانی كشور را شرح داد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر جواد کریمی ثابت، در گفت وگویی به منظور تشریح فعالیتهای این سازمان در زمینه مقابله با ویروس کووید-۱۹، ضمن قدردانی و تشکر از زحمات و تلاشهای تمامی ارکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به خصوص کادر درمانی کشور برای اقدامات مختلف مقابله با اپیدمی ویروس کرونا (کووید-۱۹) به تشریح مهمترین اقدامات اخیر این سازمان در استفاده از ظرفیت های فن آوری هسته ای در حوزه سلامت مردم پرداخت.
معاون سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: همه بخش های سازمان انرژی اتمی ایران همچون پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، کمک به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اقدامات مختلف مقابله با اپیدمی ویروس کرونا (کووید-۱۹) را وظیفه خود دانسته و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نکرده است.
به قول کریمی ثابت، به کارگیری تمامی ظرفیت های مراکز پرتودهی سازمان، شامل مرکز پرتودهی الکترون یزد، مرکز پرتودهی تابش گاما تهران و مرکز پرتودهی تابش گاما بناب، برای استریل تجهیزات پزشکی در این ایام، همچون اقدامات سازمان در دو ماه گذشته بوده است.
رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در ادامه اضافه کرد: استفاده از توانمندی آزمایشگاه ایمنی و محیط زیست پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، خدمت دیگری در این راستا بوده است. این آزمایشگاه با بهره بردن از بهترین متخصّصین کشور در زمینه فیزیک ایروسل ها و انتقال آلاینده ها، در دو ماه گذشته و حتی در تعطیلات نوروز، به صورت تمام وقت به تست و ارزیابی میزان کیفیت و کارایی بیشتر از ۳۰۰ نمونه ماسک و گان (لباس های مخصوص پزشکی) تولید داخل و حتّی اجناس وارداتی پرداخته است که همگی با درخواست از جانب معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی کشور و شرکت های دانش بنیان بوده است.
ایشان سپس به همکاری خوب سازمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره نمود و اظهار داشت: از دو ماه پیش با پیگیری های مستمر و مؤثّر پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و معاونت امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران توانستیم از ظرفیت های همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی استفاده کنیم و برخی از دستگاه های در رابطه با تصویربرداری با اشعه ایکس که به صورت پرتابل بوده، تجهیزات حفاظت شخصی کاربران و از همه مهم تر چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید– ۱۹ معروف به RT-PCR را به همراه تجهیزات راه اندازی، ارتقاء و کالیبره کردن آن و کیت های تشخیصی بیماری کووید-۱۹ را به ارزش بیشتر از ۲۰۰ هزار یورو از آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت نماییم.
کریمی ثابت اضافه کرد: خوشبختانه تلاش متخصّصان و پژوهش گران صنعت هسته ای کشور در انجام پروژه های علمی و فنّی مشترک و گسترده ای که در یک سال گذشته با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته اند، اعتبار پژوهشگاه را در این نهاد بین المللی برای ما افزون تر نموده است؛ به نحوی که به محض اطلاعِ این پژوهشگاه از حمایت آژانس از کشورها برای مقابله با شیوع جهانی ویروس کرونا (کووید -۱۹) و ارسال درخواست رسمی و پیگیری های انجام شده بلافاصله با پاسخ مثبت آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) برای ارسال تجهیزات اشاره شده مواجه شدیم و می توان اذعان کرد ایران از نخستین کشورهای دریافت کنندة این تجهیزات می باشد.
وی اظهار داشت: مرحله اول این کمک ها با هماهنگی دفتر نمایندگی ایران و آژانس وارد کشور شده است و ان شاءالله برای خدمت رسانی در اختیار انستیتو پاستور ایران قرار خواهد گرفت.
کریمی ثابت با اشاره به تکنیک RT-PCR این روش را بسیار دقیق و کارآمد توصیف کرد و اضافه کرد: زمان تشخیص بیماری کووید -۱۹ با این تکنیک بسیار دقیق تر و کوتاه تر می شود. این روش کاربرد های متنوعی در زمینه تعیین کمّی بیان ژن، تشخیص و درمان بیماری ها دارد و اساس شیمیایی این روش بر پایه جذب طیف نشری از ماده وراثتی استخراج شده از موجود زنده (انسان، حیوان و میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و ویروس) بوده و تکنیکی با دقت و سرعت بالا در تشخیص بیماری های ویروسی با محتوای ژنتیکی RNA می باشد.
رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در ادامه به بُعد دیگری از همکاریهای فنّی ایران و آژانس انرژی اتمی اشاره نمود و اظهار داشت: پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای برای شرکت محقّقان و پژوهشگران ایرانی در دوره های تخصّصی در رابطه با تکنیک های جدید بکارگیری فناوری هسته ای در تشخیص بیماری ها آمادگی کامل دارد به طوریکه متخصّصان علاقمند تابحال در چندین وبینار برگزار شده از جانب آژانس انرژی اتمی ایران با موضوعاتی همچون چگونگی کنترل انتشار آلودگی کووید-۱۹ در مراکز تشخیصی و درمانی کشورها و نحوة استفاده از اسکن CT در تشخیص بیماری کووید -۱۹ و موضوعات پرتوگیری بیماران شرکت داشته و بهره برداری های لازم را داشته اند.
1399/02/07
18:08:08
5.0 / 5
3350
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag