از هر سه بیمار كرونایی یك نفر گرفتار اختلالات بویایی است

از هر سه بیمار كرونایی یك نفر گرفتار اختلالات بویایی است

بیو بگ: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به نتایج تحقیقی كه در بیمارستان دكتر مسیح دانشوری بر روی بیماران كرونایی انجام شده، از وجود اختلال بویایی در یك نفر از هر سه بیمار مبتلا به كرونا آگاهی داد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر علی صفوی نائینی، متخصص گوش و حلق و بینی درباره ارتباط بین ویروس کرونا و اختلالات بویایی با اشاره به مشاهده افزایش اختلالات بویایی همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار داشت: به دنبال افزایش مراجعه بیماران به متخصصان گوش و حلق و بینی در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری، توسط گروه گوش و حلق و بینی مطالعه ای درباره اختلالات بویایی مبتلایان به کووید ۱۹ انجام شد که نتیجه این بررسی نشان داد از هر سه بیمار مبتلا به کرونا یک نفر گرفتار اختلالات بویایی است. این در حالیست که بر اساس گزارش پژوهشگران چینی این عارضه فقط در پنج درصد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور چین دیده می شود.
او همینطور سن بیشتر افرادی که گرفتار اختلالات بویایی شده اند را متناسب با سن بیشتر مراجعان عنوان نمود و اظهار داشت: اختلالات بویایی در سنین حدود ۵۰ سال بیشتر از سایر افراد است.
این متخصص با اعلان اینکه تعداد مبتلایان به اختلالات بویایی در میان زنان و مردان تفاوت معناداری ندارد، توضیح داد: از هر سه نفری که گرفتار اختلالات بویایی هستند، یک نفر پیش از بروز سایر علایم کرونا همچون تنگی نفس و تب گرفتار این عارضه شده است. همین طور از هر سه نفر که گرفتار اختلالات بویایی هستند، یک نفر همزمان با سایر علایم کرونا و یک نفر پس از سایر علایم گرفتار این اختلال شده است.
دکتر صفوی همین طور با اعلان اینکه از هر چهار نفر بیمار مبتلا به کرونا یک نفر اختلال چشایی دارد، افزود: اما طبق نتایج این مطالعه رابطه ای بین شدت بیماری در فرد مبتلا با اختلالات بویایی و چشایی ثابت نشده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلان اینکه در میان ۲۰ درصد افراد مبتلا به کرونا، اولین علامت اختلالات بویایی است، اظهار داشت: در این مطالعه رابطه معناداری بین اختلالات بویایی و شدت بیماری مشاهده نشده است، اما قسمتی از مبتلایان همزمان با اختلال بویایی گرفتار سردرد نیز بوده اند.
او همینطور با اعلان اینکه طبق مطالعات انجام شده علایم التهابی مخاط بینی در میان بیماران کرونایی دارای اختلال بویایی چندان چشم گیر نیست، توضیح داد: این بدان معناست که علت اختلال بویایی در این افراد گرفتاری عصب بویایی است.
دکتر صفوی با اعلان اینکه به احتمال زیاد اختلالات بویایی ناشی از کووید ۱۹ برگشت پذیر است، افزود: حس بویایی درصد شایان توجهی از افراد مورد مطالعه پس از بهبود بیماری بازگشت پیدا کرده است.
او در آخر اشاره کرد: در دوران اپیدمی اگر مردم گرفتار اختلالات بویایی شوند، حتی اگر در ایام نخست گرفتار تب و تنگی نفس نیستند، باید احتمال مبتلاشدن به کرونا را در نظر بگیرند و تماس با اطرافیان خودرا به حداقل برسانند.
منبع:

1399/02/06
22:07:45
5.0 / 5
2866
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag